Māja: VESELĪBA: Tik ļoti vajadzīgā paliatīvā aprūpe 10 komentāri
 
Māja

VESELĪBA: Tik ļoti vajadzīgā paliatīvā aprūpe

 
UZDEVUMS – ATVIEGLOT CIEŠANAS. «Visdramatiskākās ir sāpes,» atzīst Dr. Vilnis Sosārs, onkologs ķīmijterapeits, algologs, RAKUS stacionāra Latvijas Onkoloģijas centrs Paliatīvās aprūpes nodaļas vadītājs. Nonākot palātā, reizēm pacientam nevar pat piedurties un tikai tad, kad veikta atsāpināšana, iespējams rīkoties tālāk / Kaspars Krafts, F64 Photo Agency

Daudz jāpaspēj

Uzzinot, ka paliatīvās aprūpes nodaļā pacients var uzturēties tikai septiņas dienas, daudzi pauž skepsi - vai tik īsā laikā vispār var ko paspēt viņa labā izdarīt? «Jāpaspēj,» saka V. Sosārs. «Turklāt septiņas dienas nav akmenī iecirstas. Kādreiz ir vajadzīgs nedaudz vairāk, piemēram, lai pabeigtu antibiotiku vai kādu citu kursu, vai arī, ja stāvoklis ir ļoti labils. Ir gadījumi, kad slimnieku izraksta ātrāk, atkarībā no tā, kāda ir slimība. Mūsu nodaļā ir pacienti, kuri te periodiski atgriežas 10 vai 15 gadu, lai saņemtu palīdzību, un turpina dzīvot mājās.

Ielaistos gadījumos pacientam ar audzēju vidēji ir 11 dažādu fizisku un psiholoģisku simptomu, bet pavisam to var būt pat līdz 30. Vispirms ir diagnostika: kas tas ir, kāpēc tā ir noticis, un tālāk seko pasākumi, lai to varētu novērst. Šis ir komandas darbs, bez mūsu nodaļas ārstiem un māsām jābūt pieejamam neirologam, ķirurgam, staru terapeitam, ķīmijterapeitam, vajadzības gadījumā vēl citiem speciālistiem, un, kā jau minēju, līdztekus tiek risinātas arī sociālas, psiholoģiskas, eksistenciālas vai garīgas problēmas.

Visdramatiskākās ir sāpes. Dabā stiprākās ir onkoloģiskās un dzemdību sāpes. Nonākot palātā, citreiz pacientam nevar ne piedurties, ne apmainīt drēbes, un tikai tad, kad veikta atsāpināšana, var runāt par to, ko darīsim tālāk. Pēdējā laikā situācija šajā jomā ir jūtami uzlabojusies, ir pieejami algologi - sāpju ārstēšanas speciālisti, nu jau algoloģijas nozarei Latvijā būs vairāk nekā 13 gadu.

Būtiska sadaļa paliatīvajā aprūpē ir saskarsmes psiholoģija, kas balstīta uz zināšanām, jo nākas runāt ar pacientiem par smagiem jautājumiem. Ja cilvēks ir piedzimis, viņam kaut kad arī būs jāaiziet, un, manuprāt, viņam ir šad tad jāpadomā, kas notiks, ja būs slims, būs vecs vai piemeklēs fatāli noritoša slimība. Akūti mirst tikai desmit procentu cilvēku, ieskaitot pēkšņus nelaimes gadījumus. 90 procentiem aiziešanas ceļš ir smags. Lai par to runātu pat ar veselu cilvēku, ir jābūt īpašai izglītībai, nevar tā uzreiz - blaukš! - pajautāt: nu, ko tu domā, kā būs, kad paliksi uz gultas, teiksim, tevi pēkšņi ķers trieka? Ja nav apgūtas attiecīgas saskarsmes iemaņas, par to vispār nevajadzētu runāt, tas izskatās pēc barbarisma, ko nevar normāli pieņemt. Ir jāzina, kā šos jautājumus pasniegt un kādas reālas iespējas var apspriest.»

  • <
  • 2 / 4
  • >
Komentāri [10]
#
Ērika 10.oktobris 2017 18:11 atbildēt
Esmu viņam ļoti pateicīga... Dr.Sosāram izdevās izdarīt neiespējamo - noņemt manam tētim aizkuņģa vēža sāpes, nomierināt, pierunāt uz kārtējo operāciju, justies neatstumtam un silti uzlūkotam, un radiniekiem bija vieglāk dzīvot tajā ārprātā, kas ilga jau pusgadu... jo dakteris bija pieejams pēc tam pa telefonu līdz tēta nāvei un tas bija ĻOTI ĻOTI ĻOTI no sirds...
 
#
Anda 9.oktobris 2017 18:37 atbildēt
Es gribu lai mani izmeklē ginekologs praktikants ar milzīgu pim..
 
#
ASĀ NĀTRE » Anda 11.oktobris 2017 9:22 atbildēt
Psihiatram tevi būtu jāizmeklē, ne ginekologam..))
 
#
Valdis 9.oktobris 2017 7:32 atbildēt
Cien kolēģi-lokālās slimnīcas visu to pastāvēšanas laiku nodarbojas ar minēto paliatīvo aprūpi,ļaujot smagi slimiem mirt bez mokām,bet Valsts Veselības ministrijas personā( ideāli tas izdevies, ar Čakšas nedalītu atbalstu, grāmatvedei dr Vānei ,kura ,starp citu,turpina vadīt ministriju un norises medicīnā neklātienē,izzogot ES un Valsts naudu caur savu privāto Balvu slimnīcu),. regulāri pamanās par to nesamaksāt. Visi neārstējamie pacienti jau nevar mirt Rīgā.
 
#
daudz kas vajadzīgs 2.oktobris 2017 22:33 atbildēt
no sporta paņem
 
#
Nekartibas 27.septembris 2017 21:33 atbildēt
30 gadi esam Eiropa,brauka valdibas viri uz eiropu,arsti,bet Latvija tiesam arstesana kartibas nav.Ko darit cilvekiem ar maziem ienakumiem.Sodien Juglas poliklinika prasu adas arsta viziti,maksas ir pa 30 eiro ,valsts nav,nav kvotas.Ja ir maksas ,jabut ari valsts,jaizbeidz tas bardaks,,.Eiropa,Anglija,Vacija visi tiek uz slimnicam pat vecisi kurus latvija nenemtu slimnica,tapat arsts pieeams tulit,mums vis pa dargu maksu,,,Tad brinas kapec noveloti vezi un t,mt
 
Skatīt visus 10 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers