Piektdiena, 19.aprīlis

redeem Fanija, Vēsma

arrow_right_alt Māja

Psiholoģe: Aiz slinkuma slēpjas bailes, ko var pārvarēt

© Publicitātes foto

Tikai trešā daļa cilvēku uzskata, ka savā dzīvē lietas dara pa īstam, bet ikdienā mums visvairāk pietrūkst pašu izdzīvotu piedzīvojumu, mīlestības, attiecību un īstu sarunu ar draugiem. Latvijas iedzīvotājus darīt “pa īstam” pārsvarā kavē finansiālais stāvoklis, laika trūkums un līdzšinējie ieradumi – secināts AS LIDO veiktajā aptaujā “Ko Tu gribi darīt pa īstam?”. Psiholoģe, KBT psihoterapeite Marija Ābeltiņa skaidro, kāpēc mēs nonākam situācijā, kad lielu daļu dzīves aizpilda pašapmāns, un kā iespējams to mainīt.

Īstu sajūtu rašanās no "neīstām" lietām nav mūsdienu, bet gan cilvēka dabai vienmēr piemītošs fenomens. Piemēram, skatoties filmas, mēs raudam, smejamies vai nobīstamies pa īstam. Lasot grāmatas, līdzpārdzīvojam to varoņiem. Tur arī slēpjas domu spēks - mēs varam paši sevi iedvesmot un spārnot, bet tikpat labi arī demotivēt, neskatoties uz ārējiem apstākļiem. Taču mūsdienu tehnoloģiju piedāvātās iespējas var radīt situāciju, ka vairāk emociju gūstam no virtuālās, nevis fiziskās pasaules. Tas var novest pie tā, ka sākam dzīvot iedomu pasaulē, kas jau robežojas ar pašapmānu.

Tāpēc ir svarīgi ik pa laikam paskatīties uz savu rīcību no malas - ko es šodien piedzīvoju? Kādas sajūtas tas man sagādāja? Kas no tā visa notika fiziskajā, kas - virtuālajā pasaulē? Un vai man būtu vērts šo proporciju mainīt? Ja atbilde ir “jā”, tad jārīkojas.
Turpinājumu lasi nākamajā lapā