Latvijā: Oligarhisms 24 komentāri
 
Latvijā

Oligarhisms

 
F64

Parlamentārās «oligarhu» izmeklēšanas komisijas vadītāja Inguna Sudraba Dienā (7.09. 2017.) teic, ka sabiedrībai jāzina patiesība. Būtu labi. Bet – kāda?

Parlamentārās izmeklēšanas komisijai, ja vien tā sevi uztver kaut cik nopietni, būtu jāredz valsts mēroga, proti - objektīva patiesība, nevis tā «patiesība», kuru nosaka politisko, partijisko intrigu un interešu konjunktūra.

Ja komisija aprobežosies vien «Rīdzenes sarunu» iespējamā kriminālā satura un ar tām saistīto procesuālo darbību kvalitātes skaidrošanā, tad manā uztverē tā padarīs sevi tikpat smieklīgu, kādu pats sevi iztaisīja Juris Jurašs dialogā ar Aivaru Lembergu raidījumā Viens pret vienu (5.09.). Tad, kad sākām organizēt Tautas fronti, gan Aleksandra Čaka tolaik komunālajā dzīvoklī, gan dažādās dzertuvēs notika tiem laikiem daudz kriminālākas sarunas, nekā atļāvās džeki Rīdzenē. Protams, mēs vērtējām savas izredzes plašā spektrā: no «palieciet savās vietās» līdz «mirt, kā pienākas». Mēs pieļāvām, ka mūs noklausās, un, tā kā caur Čaka dzīvokli tolaik gāja daudzi gan pazīstami, gan nepazīstami cilvēki, pieļāvām, ka starp tiem ir ziņotāji. Atgādināšu, ka Eiropa Latvijas neatkarības dēļ «pamodās» tikai tad, kad norises Krievijā un Latvijā darīja 4. maija deklarāciju nevardarbīgi iespējamu. Bet līdz tam mums bija vairāki «X situāciju» varianti, kuri necerēja uz pārlieku mīlību. Un arī deviņdesmito gadu sākumā man gadījās piedalīties vairākās, tolaik jau Latvijas politiķu, saiešanās, kurās tika spriests, kā tikt pie varas. Vienīgais, kas man jau tolaik šajos tusiņos nepatika - centieni apelēt pie tautas, pie sabiedrības kā pie pūļa, centieni to iztaisīt par pūli. Bet citādi es cinismā neatpaliku no pārējiem. Šobrīd es ieteiktu politiski, partijiski nespēlēties ar tiesvedību, bet pakārtot to valstiskumam, nevis partijiskam korporatīvismam.

Nē, es nenoraidu šīs parlamentārās izmeklēšanas komisijas pastāvēšanu. Bet - tikai tad, ja tā pārstāj redzēt vien «Rīdzenes sarunas» un sāk redzēt, grib redzēt visu tēmas politiski tiesisko kontekstu. Manā uztverē šajā kontekstā tai nav jāieciklējas uz «Rīdzenes sarunām», bet jāvērtē oligarhisma loma valstī. Vai tas jau nenosaka Latvijas politisko režīmu? Vai tas jau nenosaka Saeimas koalīcijas uzvedību?

Domājiet, vai koalīcija, kuras partijas visas kā viena uzsver savu kapitālistisko iedabu, nodrošina valstī cilvēka, sabiedrības attīstību, vai arī kā politikas rezultātu vairāk apliecina stagnāciju, degradāciju, nācijas izdzimšanu un izklīšanu? Ja prevalē otrais - valstī nav vis kapitālisms, bet oligarhisms. Tiek sacīts, ka oligarhisms pastāv tad, ja 10% bagātākās sabiedrības daļas ienākumi attiecībā pret 10% nabagākās sabiedrības daļas ienākumiem ir desmit un vairāk reižu lielāki (kapitālisms ir, ja šī attiecība mazāka par desmit reizēm, sociālisms, ja tā atšķiras 3-4 reizes). Precīzu skaitli neminu tāpēc, ka operatīvajā statistikā atrodamie skaitļi man likās pārāk izkliesti, tomēr, kompilējot dažādus datus, iznāk, ka esam uz oligarhisma sliekšņa (27% mūsu ienākumu ir 10% bagātāko rīcībā; nabadzīgāko ienākumi ap 10% no turīgāko ienākumiem u.tml.). Vēl viena oligarhisma pazīme - sava kvalificētā darbaspēka ekspluatācija līdz pilnīgam nolietojumam un tā izstumšana no darba, no valsts.

Protams, nav patīkami atzīt, ka Latvijas valsts varas elements ir sociālais parazītisms. Jā, ražošanas un kapitāla koncentrācija, domājams, notiks arī turpmāk. Bet - arī politiskajās cīņās galvenais arguments kļūst nauda. Un nākamajās Saeimas vēlēšanās cīņu par varu, iespējams, vēl izteiktāk nekā līdz šim noteiks nevis rūpes par valsti, bet «demokrātiska» grupējumu cīņa par ietekmi valstī. Varbūt to varēja kaut cik «saprast» deviņdesmitajos - kapitāla pirmatnējās uzkrāšanas - gados. Tagad to vairs saprast nevar. No politikas tas jāpatriec. Jo oligarhisms tiešām saēd katras zemes sabiedriski politisko struktūru.

Tātad - es atzīšu Ingunas Sudrabas vadītās komisijas sūtību un lietderību tad, ja tā sniegs principālu, patiesu un aptverošu politiskā režīma novērtējumu. Nevis uzskatīs par labāku redzēt vien atsevišķas, partijiskām cīņām parocīgas un atsevišķajam ērtas problēmas epizodes. Piemēram, subjektīvi man šķiet, ka Vienotība oligarhismā jūtas tikpat komfortabli kā visi pārējie aktori un līdz ar tiem tikpat centīgi konstruē oligarhismu, pieļauj to.

Komentāri [24]
#
Valdis Freimantāls 13.septembris 2017 10:35 atbildēt
Oligarhisms ir KGBisms!
 
#
savādnieks 13.septembris 2017 9:40 atbildēt
Iedziļinoties vairāk tēmā, parādās ar'vien vairāk dīvainības uzsāktās parlamentārās izmeklēšanas sakarā.Izrādās nevienam nav saprotams vārdu salikums ''Valsts nozagšana'' un skaidrojums nāk no nevalstisko organizāju Delna un Providus puses.Ja arī komisiju šāda interpretācija apmierina,tad pamatots uzstādījums būtu-kam nepieciešami e-tie kantori un ministrijas,ja to var nodarīt pāris NVO (?).Uzskatāms piemērs ir ar ''kapu tramvaja'' tēmu,kad Delna par 300.tūkst. ''uzraudzīs'' tā būvniecību,tad ko viņi ''uzraudzīs'',lai sliedēm būtu pareizā temperatūra,vai arī,RD nav iegādājusies lētāku papīru smalcinātāju par delnu.(?).Ja šāds lietu izkārtojums jau iestrādāts ES fondu apgūšanas nolikumā,tad tā ir tieša parazitējošas infrastruktūras uzturēšana valstī un aizved pie tā,ka uz vienu strādājošo parazītē pieci ''nahļebņiki''.Atgādināšu .Tātad patiesā labuma guvēji ir NVO un ''Valsts nozagšana'' pilnā mērā attiecināma uz viņām.
 
#
Klucis 12.septembris 2017 22:50 atbildēt
"Ceturtais maijs – durvis uz ideālo." Viktors Avotiņš, 30.aprīlis 2010.
======================================================
Ieeja - rublis, izeja no oligarhijas - divi. Arī gudrinieki pārskatās...
 
#
Imants 12.septembris 2017 22:34 atbildēt
Mums, uzņēmējiem, ir pārāk smagi, lieli nodokļi!? - nepietiek līdzekļu algu samaksai pienčīgā līmenī.

Ha, ha> Mēs tā dziedam, jo nemaksājam vai čut, čut iemaksājam valstij nodokļos, lai bŗīnās un čut.,čut - algās - lai strādnieku vēders brīnas, ka maksājam vēdertiesu. Tā mēs vai visi uzņēm'[eji Latvijā sapratuši, ka var viegli tikt cauri, nemaksājot ne algas, ne nodokļus. Kā tik mūs sāk trenkāt - kliedzam balsī - pārcelsim ražošanu uz citu valstui, nebūs nodokļu nemaz. Nepārcēl vis, tā vien lieķēžus gaida "citas valstis". Tur būs jāmaksā nodokļi un algas .
 
#
opis no laukiem 12.septembris 2017 18:36 atbildēt
Latvijas politiskais režīms un valsts pārvaldes forma ir oligarhija! Paldies,Avotiņa kungs par precīzo formulējumu. Un te nepavisam nav runa par tiem trīs cilvēkiem,bet par liberastu valsts pārvaldes režīmu kopumā.Tad rodas jautājums - kāpēc viņi jūtas tik droši un neaizskarami? Acīmredzot tāpēc,ka viņi jūt starptautiskās finanšu oligarhijas elpu pakausī un tās vāji slēptu,klusējošu atbalstu,bet misters Soross ir tikai viens no viņiem. Vai nav interesanti,ka Eiropas fondu nauda,bieži vien, iet roku rokā ar Sorosa netīro naudu. Mums cenšas uzspiest Pasaules jauno oligarhijas kārtību.Ja Pasaulē starptautiskās finanšu oligarhijas peramais zēns ir Putina kungs,pēdējā laikā viņam piebiedrojies Ziemeļkorejas Kims,tad Latvijas valdošās oligarhijas peramais zēns neapšaubāmi ir Lemberga kungs,kuram kompānijas dēļ pievienoti pārējie divi. Diskusijā aci pret aci, TV "Tieša runa" ,Lembergam ar Jurašu ,pēdējais diskusijas izskaņā izmisumā izkliedza savu sāpi,jo izrādās,ka Lembergs tiek vajāts tāpēc,ka viņš ir saglabājis simpātijas pret Krieviju,bet Krievija ir jaunās Latvijas oligarhijas nāvīgākais ienaidnieks,kas apdraud ar tādām pūlēm un upuriem izkarotās privilēģijas.
 
Skatīt visus 24 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers