Rīgā: Mēs vienmēr esam gribējuši vienotu luterāņu baznīcu 5 komentāri
 
Rīgā

Mēs vienmēr esam gribējuši vienotu luterāņu baznīcu

 

"Mums ir būtiskas atšķirības vairākās teoloģiskās nostādnēs, īpaši sieviešu ordinēšanas jautājumā, bet mēs vienmēr esam gribējuši vienotu baznīcu un labprāt sāktu sarunas, un meklētu risinājumus, kā apvienoties ar LELB. Tāpēc ir sāpīgi, ka tiek izplatīts pilnīgi pretējs viedoklis,” tā pēdējo dienu notikumus saistībā ar sv. Pētera baznīcas īpašumtiesību jautājumiem komentē Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas ārpus Latvijas (LELBĀL) Latvijas apgabala prāvests Kārlis Žols.

5.septembrī, Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) pārstāvis Romāns Ganiņš paziņoja, ka LELB un Vācu Evaņģēliski luteriskā baznīca Latvijā (VELBL) panākusi vienošanos par apvienošanos, lai tālāk risinātu sasāpējušo Pēterbaznīcas īpašumtiesību jautājumu. Cita starpā tika izplatīta informācija, ka “starp pretendentiem uz īpašumtiesībām bija arī Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīca ārpus Latvijas (LELBĀL), taču tā nav gatava apvienoties. “

Prāvests Kārlis Žols atskatās vēsturē un norāda, ka centieni abām baznīcām tuvināties iezīmējās jau pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados. Šis ceļš nav bijis viegls, tomēr 2015. gada rudenī septiņi LELB mācītāji un Latvijas Universitātes Teoloģijas fakultātes dekāne, teoloģijas doktore Dace Balode nāca klajā ar aicinājumu izveidot darba grupu Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas vienības atjaunošanai. LELBĀL Virsvaldes pārstāvis prāvests Klāvs Bērziņš atceras, ka LELBĀL šo iniciatīvu uztvēra ļoti pozitīvi un apliecināja gatavību sākt sarunas, un meklēt vislabākos risinājumus. Diemžēl LELB vadības attieksme pret šo ierosmi bija krasi noraidoša, un ceļš uz Baznīcas vienības reālo atjaunošanu ir apstājies.

Taču LELBĀL vēlme atjaunot Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas vienību nav mazinājusies. Tautiešus ārzemēs vienojošā baznīca uzsver, ka, pamatojoties uz Pēterbaznīcas īpašumtiesību jautājuma nostādnēm, par ko sāk runāt LELB un vācu draudzes, tā labprāt sāktu sarunas par apvienošanos. “Joprojām esam gatavi runāt un meklēt visām pusēm pieņemamus risinājumus ceļā uz vienotu baznīcu,”saka Kārlis Žols.

“Arī saistībā ar sv. Pētera baznīcas īpašumtiesībām, teikt, ka neesam vēlējušies veidot vienotu platformu godīgai šā jautājuma risināšanai, ir aplam. LELBĀL sākotnējais projekts paredzēja četru pušu - LELB, LELBĀL, VELBL un Rīgas pilsētas - vienotu dievnama apsaimniekošanas un īpašumtiesību modeli. LELB šo iniciatīvu noraidīja, norādot, ka nevēlas sadarboties ar mums ne Pēterbaznīcas jautājumā, ne vispār.”

Prāvests Klāvs Bērziņš norāda arī uz pēctecības aspektu un uzsver vēstures materiālu izpētes nepieciešamību: “Šobrīd ir svarīgi bez liekām emocijām rūpīgi izvētīt visas liecības un avotus, jo vēsturiskais pamats ir ļoti svarīgs. No vēstures nav jābaidās vai jākaunas.” Piemēram, LELBĀL, tāpat kā LELB, ir pirmskara Latvijas luteriskās baznīcas turpinātāja. Tās ir divas straumes, kas izveidojušās no vienas upes.

LELBĀL pārstāvji ir vienisprātis, ka īpašumtiesībām pāri stāv dievnama būtība un sūtība. Ja vārdos paustā apņēmība LELB un VELBL apvienoties tiešām iegūs skaidras, rakstiskas aprises, tad Pēterbaznīca varētu atgriezties vēsturiskā īpašnieka - Vācu draudzes pārziņā un tiktu izmantota, un apsaimniekota atbilstīgi tā vēsturiskajai pamatfuncijai, proti - kā dievnams. Gadā, kas paiet Reformācijas 500. gadskārtas zīmē Livonijas reformācijas šūpulis - sv. Pētera baznīca - būtu pelnījis šādu godu.

Patlaban Pētera baznīcas ēka un zeme zem baznīcas Zemesgrāmatā nav ierakstīta, bet atbilstīgi Valsts zemes dienesta kadastra datiem tās tiesiskais valdītājs ir Rīgas pilsētas pašvaldība. Likumprojekts "Rīgas Svētā Pētera baznīcas likums", līdz ar to arī īpašumtiesību jautājums ir Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas pārziņā.

Komentāri [5]
#
Skolnieciņš [Latvijas skaudības dievība] 10.septembris 2017 21:21 atbildēt
Baznīca ir krāpnieki. Viņi šeit ienākot 13.gs. tik mūšu senču apkāva un paverdzināja. Untopiju šeit viņi priekš mums neradīja. Besī man viņu pasaules koncepcija. Slēgt šo krāpnieku bandu! Šos parazītus ir ar sūdainu koku jāpadzen no varas!!!
 
#
Andris 10.septembris 2017 2:39 atbildēt
Diemžēl LELBāL un LELB starpā ir pagaidām nepārvaramas teoloģijas un prakses atšķirības.
 
#
Labu dienu visiem 8.septembris 2017 9:57 atbildēt
Tas jaukais LELBĀL laikam NEGRIB klausīt Svētajiem Rakstiem - Dieva Vārdam:
1) KĀ TAD AR TĀDIEM VAR "APVIENOTIES"? NEVAR .... un nemaz NEDRĪKST: paši Raksti AIZLIEDZ biedroties ar ....:-) tiem, kuri kļūdās;
2) ja kādi saka, ka "Bībeli jau sarakstīja tikai cilvēki" - AIZMIRSTOT, KA TAS NOTIKA SVĒTĀ GARA VADĪBĀ (bet KĀ tad citādāk var uzskatīt KRISTUS MĀCEKĻI?) - tad kāda tiem vispār ir Baznīca? RELATĪVA? ;-) ....ha :-) - TĀDAS NAV. Ir tikai Kristus dibināta Baznīca, kura ir sirdīs, un pārējais ir: pasaules māņi.
Jauku dienu visiem! :-)
 
#
Mūķīzeris 7.septembris 2017 12:32 atbildēt
Lenin žil, Lenin žol, Lenin tahtarol !
 
#
Mū-ķīz-eris » Mūķīzeris 8.septembris 2017 10:04 atbildēt
Žiļi biļi tri bandita: Ļeņin, Staļin i Gagarin, i eščo odna korova Valentina Tereškova. Prozit!
 
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers