Ceturtdiena, 25.aprīlis

redeem Bārbala, Līksma

arrow_right_alt Latvijā \ Rīgā

VARAM izsniegusi būvatļauju Okupācijas muzeja pārbūvei

© occupationmuseum.lv/lv/

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) izsniegusi būvatļauju Okupācijas muzeja pārbūvei un Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla kompleksa būvniecībai, informēja ministrijā.

VARAM ir izvērtējusi VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) iesniegtos dokumentus - būvniecības ieceres iesniegumu un to pavadošos dokumentus atbilstoši pašreiz spēkā esošo normatīvo aktu prasībām un šodien pieņēmusi lēmumu izsniegt būvatļauju memoriāla kompleksa būvniecībai.

VARAM norādīja, ka VNĪ sākotnēji iesniegtajos dokumentos tika konstatētas nepilnības, tāpēc ministrija lūdza VNĪ iesniegt būvniecības ieceres iesniegumu un to pavadošos dokumentus atbilstoši pašreiz spēkā esošo normatīvo aktu prasībām līdz 2017.gada 3.aprīlim, pēc VNĪ lūguma pagarinot šo termiņu līdz 7.aprīlim un precizēto ieceres iesniegumu iesniedza 2017.gada 18.aprīlī, kas ir reģistrēts Būvniecības informācijas sistēmā.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK) uzsvēra, ka ir personīgi iesaistījies šī jautājuma risināšanā un varot apgalvot, ka "ministrija ir izdarījusi visu, lai Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla kompleksa būvniecība tiktu sākta nekavējoties".

"Šī memoriāla, kas ir nacionālo interešu objekts un kas vienlaikus ir gan muzejs, gan arī represēto piemiņas vieta, būvniecība ir jāpabeidz līdz Latvijas simtgadei. Aicinu visus projektā iesaistītos operatīvi un ar lielu atbildību sākt tā realizāciju. Muzejs un piemiņas memoriāls ir latviešu tautai ļoti nozīmīgi projekti, jebkāda kavēšanās ar darbu sākšanu ir nepieļaujama un necienīga pret mūsu tautas vēsturi un cilvēkiem," pauda Gerhards.

Okupācijas muzeja pārbūve pēdējos gados ir bijis strīdu objekts. Muzeja vadība un Kultūras ministrija ir iecerējusi muzeja pārbūvi, to papildinot ar Gunāra Birkerta izstrādātu piebūvi un citiem elementiem.

Šai iecerei iebilda virkne arhitektu, kuri uzsvēra, ka ar pārbūvi tiks sabojāta esošā muzeja ēka, kas ir modernisma arhitektūras piemineklis. Arhitekti uzsvēra, ka rekonstrukcijai plānotos līdzekļus ir iespējams izlietot daudz saprātīgāk, piemēram, attīstot Stūra māju vai saudzīgāk rekonstruējot Okupācijas muzeja ēku.

Līdzīgu pozīciju ieņēma arī Rīgas pilsētas būvvalde, kura ilgstoši nesaskaņoja ēkas pārbūves projektu, līdz Saeimā valdošā koalīcija pērnā gada pavasarī pieņēma Latvijas Okupācijas muzeja likuma grozījumus, kas noteica, ka VARAM ir atbildīga par Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla kompleksa būvniecības procesa kontroli un tiesiskumu līdz būvniecības sākumam, līdz ar to liedzot iespējas šo procesu ietekmēt Rīgas domes institūcijām.

VARAM saskaņā ar Latvijas Okupācijas muzeja likumu pilda būvvaldes un neīsteno Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla kompleksa būvniecības projektu.