Ceturtdiena, 18.aprīlis

redeem Jadviga, Laura

arrow_right_alt Latvijā \ Rīgā

Šodien norisināsies Mārtiņa dienas svinības

© Dmitrijs Suļžics/ f64 photo agency

Šodien no plkst. 10:00 līdz plkst. 16:00 Brīvdabas muzejā norisināsies Mārtiņa dienas svinības. Mārtiņš atver ziemai vārtus, lai lieli un mazi maskās tērpti ciemiņi, folkloras kopu vadībā, nestu prieku un svētību senajā latviešu sētā. Būs Mārtiņdienas cienasts un "Mārtiņa beķerejas" sarūpētie pīrādziņi.

Programma:

•10: 00 Dievkalpojums Usmas baznīcā

•Visas dienas garumā maskošanās, amatnieku un pārtikas tirgotāju tirdziņš. Būs radošās darbnīcas kokamatnieka un kalēja zeļļu vadībā, izjādes zirga mugurā.

•Nidas dūmistabā kopā ar Daugmales Jāni Mārtiņbērni varēs iemācīties liet vaska sveces,

•12: 00 līdz 15:00 dziesmots masku gājiens no Centrālās ieejas uz Kurzemes sētu folkloras kopu vadībā. Danči, dziesmas un rotaļas dižajā sētā. Senās lauku spēles kopā ar Aldoni Baldiņu. Maskošanās Kurzemes laidara šķūnī.

•Kurzemes mājas istabā no plkst. 12:00 - 15:00 pašiem mazākajiem būs iespēja piedalīties Čiekurgailīšu rotāšanā.

•12:30 un 14:30 Būs bezmaksas ekskursijas "Mārtiņa svinības senajā latviešu sētā" ( pulcēšanās vieta piecentrālajiem vārtiem)

•15:00 Masku gājiens no Kurzemes sētas līdz Priedes krogam. Rāpšanās pēc rudens balvām Umurkumura stabā, nebēdnīgi danči kopā ar folkloras kopām un svinīgā gailīšu makarēšana kroga dižsaimnieka vadībā.

Par vēderpriekiem rūpēsies Priedes krogs, kā arī būs sabraukuši amatnieki un pārtikas tirgotāji. Brīvdabas muzejs aicina līdzi ņemt materiālus masku gatavošanai, tērpties maskās un ļauties Mārtiņdienas noskaņai!

Ar Mārtiņa dienu Latvijā beidzās veļu laiks, un sākās masku jeb budēļu gājieni, kas turpinājās līdz Meteņiem.

Mārtiņos masku gājieni saukti par "iešanu vecīšos". Maskoti ļaudis tikuši dēvēti par vecīšiem, vakara vecīšiem, Mārtiņa večiem, Mārtiņbērniem, Mārtiņu ubagiem un spalvainajiem Mārtiņiem. Svētku priekšvakarā tikai vīrieši pārģērbjas un iet no mājas uz māju dzīt Mārtiņu. Viņi katrā sētā ieradās ar jautriem priekšnesumiem, dejām, rotaļām un dziesmām, par ko saņēma no saimnieces cienastu. Mārtiņdienā sākas mīklu minēšanai, raksturīga arī zīlēšana, kad jaunās meitas varēja uzzināt sava nākamā vīra izskatu.