Politika: Latgaliešu portāls: Ministrijās turpina ignorēt latgaliešu valodu 36 komentāri
 
Politika

Latgaliešu portāls: Ministrijās turpina ignorēt latgaliešu valodu

 

Ministrijās turpina ignorēt latgaliešu valodu, aģentūru LETA informēja Latgaliešu kultūras portāls "Lakuka.lv".

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) kavējas ar darba grupas sasaukšanu, ko Ministru prezidents uzdeva izdarīt jau 27.maijā. Latvijā joprojām nav nekādas statistikas par latgaliešu valodas lietotāju skaitu, līdzšinējā Ekonomikas ministrijas (EM) un iepriekšējās valdības rīcība liecina, ka valsts to nevēlas noskaidrot arī nākamā gada tautas skaitīšanā.

Cerības uz situācijas uzlabošanos vieš tikko apstiprinātās valdības deklarācijas 8.3.punkts: "Veicināsim reģionu kultūras un valodas savdabības uzturēšanu un attīstību, stiprinot reģionu identitāti kā kopīgās nacionālās identitātes daļu. Atbalstīsim latviešu valodas izlokšņu bagātību, stiprināsim latgaliešu valodu kā vēsturisku latviešu valodas paveidu."

Latvijas reģionālo un mazāk lietoto valodu savienība (LatBLUL) jau kopš 2009.gada 17.decembra aicina izveidot darba grupu situācijas izvērtēšanai un priekšlikumu izstrādei Valsts valodas likuma 3.panta 4.daļā ietvertās normas izpildei - "nodrošināt latgaliešu valodas kā vēsturiska latviešu valodas paveida saglabāšanu, aizsardzību un attīstību". Šī gada 27.maijā Ministru prezidents uzdeva IZM izveidot daba grupu.

Institūcijas un sabiedriskās organizācijas līdz 16.jūlijam deleģēja pārstāvjus, tomēr ministrija joprojām kavējas ar tālāko rīcību.

Jāatzīmē, ka LatBLUL ir arī aicinājusi 2011.gada tautas skaitīšanā iegūt pilnīgu informāciju par Latvijas pamatiedzīvotāju valodu lietojumu. Pēc EM iniciatīvas 17.augustā Ministru kabinets noteica, ka tautas skaitīšanā papildu krievu un baltkrievu valodai tiks noskaidrots arī ukraiņu, poļu un lietuviešu valodas lietotāju skaits. Anketa pat ir papildināta, lai noskaidrotu latviešu valodas izloksnes, piedāvājot no terminoloģijas viedokļa pilnīgi absurdus atbilžu variantus: Kurzemes, Zemgales, Vidzemes, Latgales, bet Valsts valodas likuma 3.panta 4.daļas normas joprojām tiek ignorētas.

Katrā ziņā ministriju līdzšinējā attieksme diskriminē lielu daļu Latgales latviešu un viņu pēcteču, kas joprojām bez valsts atbalsta savās ģimenēs uztur latviešu nācijas svarīgu vērtību - latgaliešu valodu. Latgaliešu valodas lietotāju skaits Latvijā provizoriski ir daudz lielāks par lietuviešu, poļu, ukraiņu un baltkrievu valodas lietotājiem.

Pērn 2009.gada 17.oktobrī otrajā latgalistikas konferencē 62 tās dalībnieki - profesori, pētnieki, filologi, literāti, sabiedrisko organizāciju un pašvaldību pārstāvji - parakstīja aicinājumu izstrādāt pasākumu kopumu, lai latgaliešu valodai tiktu noteikts atbilstošs statuss Latvijas valsts politikas kontekstā.

Šī gada oktobrī Ernsta-Morica-Arndta Greifsvaldes universitātē Vācijā notika jau 3.starptautiskā latgalistikas konference "Volūdu ekologeja Baļtejis jiurys regionā: regionaluos volūdys globalizacejis laikūs", kas bija veltīta Franča Kempa kultūrvēsturiskās skices "Latgalieši" simts gadiem. Konferencē piedalījās pārstāvji no Latvijas, Vācijas, Krievijas, Itālijas, Polijas un Francijas.

Komentāri [36]
#
jureits 8.novembris 2010 14:32 atbildēt
paļdis roksta gataveituojim, tik žāļ, ka nuomuocejot nu presis relīzes pareizi puorraksteit portala nūsaukumu "LAKUGA.LV" a na "lakuka.lv" :(
 
#
Sibor 5.novembris 2010 9:39 atbildēt
galvenais - ... kā vēsturisku latviešu valodas paveidu.
Izbraucot no savas Zilupes un sazin kādām vēl Lotgõļu čuhņām un braucor uz Rīgu būs nepieciešama latviešu valoda, nevis tās paveids!
 
#
jureits » Sibor 8.novembris 2010 14:30 atbildēt
Ka tu atbrauksi iz Zylupi "voi sazin iz vēļ kaidu čuhņu", tod var saīt, ka dabuosi pa golvu, ka nacīneigi izarunuosi par eistinim latvīšim, kas atškireibā nu Tevi zyna obejus "latvīšu volūdys paveidus". Izaver, ka Tu gon esi pagivs apgiut tik reidzinīku dialektu.
 
#
Savējais-sovs 4.novembris 2010 23:49 atbildēt
Trolls jūtams pēc sarakstes ir neatzīts zinātnieks un pie tam vēl stūrgalvis, paldies M -paliksim latgaļi - nu reita, pušdīnīs i vokorā.
 
#
M. 4.novembris 2010 22:13 atbildēt
Troll, kas slikts notiks, ja latgaļu valodai būs oficiāls reģionālās valodas statuss??
 
#
Troll » M. 4.novembris 2010 22:52 atbildēt
Domāju, ka arī tev nav nekāds noslēpums, ka visa šī Latgales valodu problēma tika pacelta un diezgan bieži musināta tieši Latvijas krievu presē? Tam visam taču IR kāds mērķis, vai ne? Man domāt - ne jau lai uzlabotu Latgales kultūras un saimniecisko stāvokli...
 
#
M. » Troll 4.novembris 2010 23:09 atbildēt
Vai tad NRA ir Latvijas krievu (drīzāk krievvalodīgo okupantu) prese? Mēs, latgaļi, "krieviem" un viņu presei ne rakstus, ne informāciju nesūtām!

Protams, mērķis ir - taisnīguma atjaunošana.

Tu tāds dīvains esi. Ko tu teiktu 1989.gadā, ja tev pajautātu - latvieši, kāds mērķis ir jūsu prasībai pēc latviešu valodas kā oficiālas valsts valodas? Vai tik jūs negribat pasliktināt situāciju?

Katram ir tiesības uz savu valodu savā tēvzemē! Latgaļu valodai būs oficiālas reģionālās valodas statuss!
 
#
M. 4.novembris 2010 21:52 atbildēt
Troll, tu vispār zini kas ir dialekts?
 
Skatīt visus 36 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers