Kriminālziņas: Pasludināts lēmums lietā, kad mātei aizliedza būt klāt 12 gadus vecās meitas operācijā 16 komentāri
 
Kriminālziņas

Pasludināts lēmums lietā, kad mātei aizliedza būt klāt 12 gadus vecās meitas operācijā

 
Solvita Olsena / F64

Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesa atzinusi, ka, liedzot mātei atbalstīt bērnu ķirurģiskas manipulācijas laikā Stomatoloģijas institūtā, ir aizskartas bērna tiesības, un nolēmusi piedzīt 500 eiro lielu morālā kaitējuma kompensāciju par šo aizskārumu, otrdien vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma".

Kā vēstīja raidījums, šis spriedums ir precedents, ar kuru noteikts, ka vecākiem ir tiesības būt klāt bērna operācijā, ja gaidāmā manipulācija nav pārāk smaga. Savukārt smagu operāciju gadījumā vecākiem jābūt pēdējiem, ko bērns redz, ieslīgstot narkozes miegā, un pirmajiem, ko ierauga pamostoties.

Juristes Solvitas Olsenas tobrīd 12 gadus vecajai meitai Stomatoloģijas institūtā bija plānota neliela operācija, taču mātei neļāva palikt kabinetā pie bērna. Olsena nepiekrita atstāt bērnu vienu, bet ārsts atteicās veikt manipulāciju. Tiesas spriedumā teikts, ka tādējādi ir pārkāptas bērna tiesības un to aizskārums jākompensē arī ar 500 eiro morālā kaitējuma kompensāciju.

"Bērnu ārstēšanai vienmēr ir jāsaņem vecāku piekrišana, bērna viedoklis ir jāuzklausa, un vecākiem ir tiesības būt klāt," pēc sprieduma akcentēja Olsena.

Sev nelabvēlīgo tiesas spriedumu Stomatoloģijas institūtā nekomentēja, vien norādīja, ka vecāki drīkst atrasties ārsta kabinetā, izņemot kādas konkrētas manipulācijas, kad ārsts var palūgt atstāt telpu.

Olsena raidījumam skaidroja, ka arī Latvijā ikvienam bērnam ir tiesības slimnīcā just vecāku atbalstu, ja vien viņš pats to vēlas. Tas skarot gan vieglas manipulācijas, gan smagas operācijas vispārējā narkozē.

Komentāri [16]
#
Morra 17.marts 2018 22:51 atbildēt
Manuprāt, šeit nav stāsts par bērna spēju panest šādas manuipulācijs bez vecāku atbalsta, bet par mediķu tiesībām atteikties tās veikt vecāku klātbūtnē. Ja tā nav operācija, bet vienkārša manipulācija bez narkozes, tad grūti pamatot, kāpēc lai vecāki nebūtu klāt. Bērni ir dažādi, ar dažādu veselību, un dažreiz tas vienkārši ir objektīvi nepieciešams. Protams, katram kokam divi gali, arī vecāki savas tiesības mēdz izmantot ne tais svētākos nolūkos.
 
#
Dido 14.marts 2018 15:46 atbildēt
Piedodiet, bet, kas tas par vārdu “manipulācija”?? Varbūt “procedūra” skanētu labāk? Un domāju, ka vecākiem nevajag atrasties operācijas zālē.
 
#
» Dido 15.marts 2018 11:43 atbildēt
Es ar domāju, ka vecākiem nav jābūt klāt.
It sevišķi gripas laikā.
 
#
DipadaDo » Dido 17.marts 2018 22:54 atbildēt
Vēl gripu zobā ielaidīs
 
#
Jānis 14.marts 2018 15:27 atbildēt
Gudri vecāki citu pmācīānā-kā kolotājiem viņu izlaisto pupsīti audzināt un mācīt,tagad,kā ārstam jāārstē Vienīgi galīgi neprašas bērna veidošanā par cilvēku
 
#
Kokle 14.marts 2018 10:00 atbildēt
Nu kaut kā viss ar kājām gaisā liekas...tur kur tiešām ir vajadzīgs daktera izskaidrojums,ko,kādēļ ,cik ilgi ,vai sāpēs utt tur mums viss kā ļutaušiem-It ka viss vienalga,nekādu medicīniska izskaidrojuma bieži nesaņemam,citās zemēs tā ir norma,kad Tev mēs.darbinieks visu stāsta ko darīs ,kādēļ utt ...un te tāda brēka par operācijas asistēšanu !Domaju,ja sauc to par ķirurģiju ,tad vispār kāda tur vēl vecāku maisīšanās pa kājām ,kur jābūt sterilai videi,bez tuvinieku emocijām blakus,lai viss norisētu pēc iespējas mierīgāk ,labāk bērna veselībai -brīžam liekas,mums tāda leiputrijas zeme-viss ar kājām gaisā! Kur tiešām būtu jāsoda -nesoda un kur vecakiem būtu jāsēž klusu un jāuzticas mediķim ,tur mediķim lūk soda naudu piespriež ,tur mēs esam vareni....No coment
 
#
Mantrausis 14.marts 2018 6:37 atbildēt
500 naudiņas.
Manuprāt, ar šo lēmumu cilvēks, kam pašam ir medicīniskā izglītība ir pavēris bīstamas durvis, jo ārstam ir viens pienākums – ārstēt (vai vismaz nekaitēt). Zinot sabiedrības pārstāvjus, kas - arī Solvitas Olsenas vadībā - studē savas tiesības, ārsta kabinetā mediķis jau brīnās, ka pacients pie viņas nav ieradies ar konkrētām tiesību prasībām un ļauj ārstam uzklausīt un spriest pašam.
Vai vecāki prot uzvesties tā, lai nekaitētu?
Manuprāt, domājot par tiesībām, ik cilvēkam ir tiesības uz saprātu. Kāpēc SO vēlas šo saprātu atņemt ārstam????
 
Skatīt visus 16 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers