Piektdiena, 19.aprīlis

redeem Fanija, Vēsma

arrow_right_alt Latvijā \ Kriminālziņas

Krūmiņam jāierodas ENAP; iespējams, tas saistīts ar maksātnespējas administratoru lietu

© Dmitrijs Suļžics/ F64 Photo Agency

Uzņēmējam Jūlijam Krūmiņam rīt jāierodas Valsts policijas (VP) Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldē (ENAP), kas izmeklē maksātnespējas administratoru iespējamos noziegumus.

Krūmiņš aģentūrai LETA teica, ka viņam nav zināms, kāpēc jāierodas ENAP. Taču viņš pieļāva, ka tas varētu būt saistībā ar nesen apcietināto maksātnespējas administratoru lietu.

Krūmiņš gan piebilda, ka nesaprot, kāpēc viņam "piešuj" šajā lietā iesaistīto no amata atstādināto maksātnespējas procesa administratoru Māri Sprūdu.

Nesen TV3 raidījums "Nekā personīga" vēstīja, ka viena no tā dēvētās maksātnespējas administratoru lietas epizodēm varētu būt saistīta ar parāda atdošanu uzņēmējam Krūmiņam.

Ilmāra Krūma administrētās likvidējamās "Trasta komercbankas" noguldītāju līdzekļi esot nonākuši SIA "Alunāna biroji" kontā. Pirms gada šī firma piederēja Krūmiņa meitas Maijas Čerņavskas uzņēmumam.

Uzņēmējs "Nekā personīga" apliecināja, ka ir darījumā iesaistītā persona, un šo jautājumu kārtojis ar administratoru Māri Sprūdu, kas no viņa esot ieguvis ēku un par to pamazām maksājis. Parāda kārtošanai Sprūds ar Krūma palīdzību esot izmantojis "Trasta komercbankas" naudu. Savukārt trešais arestētais - finansists Jorens Raitums - lietā pārstāvējis Krūmiņa intereses, skaidro raidījums.

Portāls "pietiek.com" iepriekš rakstīja, ka kriminālprocesa pamatā ir ārzonas kompāniju, "Trasta komercbankas" kreditoru, "Fairwood Import LLP" un "Ergo Tec LLP" sūdzības par to, ka līdzekļi, kas tām pienākoties kā likvidējamās komercbankas kreditoriem, esot izmaksāti "trešajām, ar klientiem nesaistītām personām". Sūdzībā norādīts, ka 27 308 eiro un 493 998 dolārus, kas pienākoties "Ergo Tec LLP", Krūms pērn iemaksājis SIA "Alunāna biroji" kontā, kā maksājuma mērķi norādot "daļējs nodrošinājums kreditora prasījumā likvidācijas procesā".

Arī 303 998 dolārus, kas pienākoties "Fairwood Import LLP", Krūms esot iemaksājis šīs pašas SIA kontā ar tādu pašu maksājuma mērķi. Savukārt pēc tam "Alunāna biroju" kontā esošie finanšu līdzekļi debetēti vairākām personām, kuru vidū atkal bijusi jau pieminētā "Fairwood Import LLP".

Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienests saistībā ar šo naudas plūsmu un saņemtajām sūdzībām noformējis un Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldei (ENAP) nosūtījis vismaz septiņus ziņojumus "par iespējamām prettiesiskām darbībām likvidējamās "Trasta komercbanka" likvidācijas procesā".

Jau ziņots, ka tiesa 9.jūnijā nolēma piemērot apcietinājumu maksātnespējas procesa administratoriem Naurim Durevskim, Mārim Sprūdam un Ilmāram Krūmam un finansistam Jorenam Raitumam.

Tomēr VP Raitumu no apcietinājuma jau atbrīvojusi un viņam piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi, taču advokāts nevēlējās precizēt kādi.

VP sadarbībā ar likumsargiem no citām tiesībsargājošajām iestādēm, tostarp Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB), šogad saistībā ar iespējamām nelikumībām maksātnespējas procesos sākusi divas lietas, vienā no tām aizturēti administratori Ilmārs Krūms, Māris Sprūds un finansists Jorens Raitums. Šī lieta ir saistīta ar "Trasta komercbankas" likvidācijas procesu. Trijotnei tiek inkriminēta izspiešana organizētā grupā un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana.

Otrajā lietā aizturēts administrators Nauris Durevskis, kurš bija iesaistīts kāda uzņēmuma maksātnespējas procesā. Viņš aizturēts par kukuļa izspiešanas mēģinājumu.

Lai nodrošinātu iespējamo mantas konfiskāciju, abās lietās uzlikts arests aizdomās turēto mantai - 380 000 eiro, trim premium klases automobiļiem, nekustamajiem īpašumiem un uzņēmumu kapitāla daļām.

Visi trīs administratori no amata ir atstādināti.

Nesen tapa arī zināms, ka citā prokuratūras izmeklētā kriminālprocesā par iespējamiem pārkāpumiem uzņēmumu "Dzimtā sēta" un "Peltes īpašumi" maksātnespējas procesos starp aizdomās turētajiem ir Sprūds, viņa dzīvesbiedre maksātnespējas administratore Ilze Gulbe, kā arī kādreizējais Tieslietu ministrijas parlamentārais sekretārs, bijušais nacionālās apvienības ģenerālsekretārs Aigars Lūsis.