Izglītība & Karjera: Ušakovs piedāvā valdībai kompromisu izglītības reformā 24 komentāri
 
Izglītība & Karjera

Ušakovs piedāvā valdībai kompromisu izglītības reformā

 
Kaspars Krafts/f64

Rīgas mērs Nils Ušakovs ceturtdien ticies ar premjeru Māri Kučinski un izglītības un zinātnes ministru Kārli Šadurski. Tikšanās laikā apspriesta nacionālo minoritāšu skolu pāreja uz mācībām latviešu valodā.

Rīgas dome neuzstāsies pret Rīgas vidusskolu pāreju uz mācībām latviešu valodā. Līdz ar to partija Saskaņa no savas puses ir ieslēgusi zaļo gaismu valdības izglītības reformas iecerēm galvaspilsētā. Tiesa gan, ar dažām iebildēm.

Lai pasargātu skolēnus no negatīvajām sekām, kas var celties nesaprotot specifiskus zinātņu terminus, Ušakovs piedāvā kompromisu.

Rīgas dome no 2019. gada 1.septembra plāno piedāvāt jaunu izglītības programmu. Proti, mazākumtautību skolās skolēniem tiks nodrošinātas papildnodarbības, kurās apgūt priekšmetus varēs viņu dzimtajā valodā. "Tas nozīmē, ka, pēc tam, kad ir notikusi nodarbība fizikā valsts - latviešu valodā, ja ir nepieciešams, bērns varēs doties uz papildnodarbībām, kur viņam tā pati tēma tiks paskaidrota vēlreiz - viņa dzimtajā valodā," aģentūrai LETA skaidroja Ušakovs.

Skolām tiks piešķirts finansējums proporcionāli skolēnu skaitam un skolēnu skaits, savukārt, noteiks - cik daudz šāda veida nodarbību ir nepieciešams.

"Netiks ierobežots ne priekšmetu sortiments, ne priekšmetu skaits un skolas pašas varēs izvēlēties kādus priekšmetus papildus pasniegt," apgalvoja priekšsēdis.

Viņš skaidroja, ka ir skolas, kur 40% mācību priekšmetu pasniedz mazākumtautību valodā, bet ir skolas, kur tas ir tuvu nullei, kas nozīmē, ka "būs skolas, kuras maksimāli plaši izmantos programmas piedāvātās iespējas un būs skolas, kuras to izmantos tikai viena priekšmeta pasniegšanai - tā būs brīva izglītības iestāžu izvēle," sacīja mērs.

Ar šo programmu plānots panākt to, ka mazākumtautību bērni zina gan valsts valodu, gan dzimto, gan izprot pasniegtos priekšmetus un var par tiem izteikties abās valodās. Priekšsēdis gan uzsvēra, ka arī pašlaik neesot saskāries ar situācijām, kad kādas Rīgas mazākumtautības skolas absolvents nezinātu valsts valodu.

Viņš skaidroja, ka finansējums šāda tipa programmas ieviešanai tiks nodrošināts arī valodu skolās, piemēram, Rīgas franču licejā vai Rīgas Valsts vācu ģimnāzijā, un arī skolās, kas pasniedz priekšmetus valsts valodā. Šajā gadījumā skolām tiks piešķirts finansējums, lai varētu nodrošināt papildnodarbības un nostiprinātu audzēkņu zināšanas izvēlētajos priekšmetos.

Tāpat Ušakovs norādīja, ka šī programma mazākumtautību skolās tiks īstenota neatkarīgi no tā, vai tiks vai netiks realizēta reforma par pāreju uz izglītības iegūšanu tikai valsts valodā.

Tikšanās noslēgumā amatpersonas vienojušās, ka tuvākajā laikā Rīgas dome sniegs detalizētu izklāstu par to, kā šo programmu plānots ieviest un cik lielus pašvaldības budžeta līdzekļus tas prasīs. Provizoriskie aprēķini liecina, ka tas varētu izmaksāt aptuveni divus miljonus eiro gadā.

Komentāri [24]
#
Inese 2.decembris 2017 13:30 atbildēt
Kaut kā jau savi reitingi ir jāceļ pirms vēlēšanām.27 gadi ir pietiekošs laiks,lai saprastu,ka Latvija ir neatkarīga valsts un tās valoda ir latviešu.Lai Šadurskim pietiek spēka reformu īstenot!
 
#
Kartupelis ar mugurkaulu 1.decembris 2017 14:20 atbildēt
Tas okupantu pēctecis Ušakovs,labāk būt Latviešu bērnudārzus vairāk atvēris,nevis par krievu kolonistu pēctečiem rūpējies!!!
 
#
kartupelim » Kartupelis ar mugurkaulu 1.decembris 2017 17:01 atbildēt
Ušakovs rūpējas par saviem vēlētājiem.Viņam ir gluboko napļevatj vai tie ir kolonistu pēcteči,vai vai kādi citi,pats taču ir tāds pēctecis,galvenais,lai par viņu vēlētu.Un kas gan cits par viņu vēlēs?Galvenie vēlētāji un fani ir krievvalodīgie padomju cilvēki,kuri šeit iebrauca okupācijas laikā.Nedomājiet,ka Ušakovu uztrauc bērnu izglītība.
 
#
Jānis Dusmīgai 1.decembris 2017 13:59 atbildēt
Vai mums ir vergturu sabiedrība ,ka jāšķiro bērni un jāmāca dažādās skolās.Visiem jāmācās vienās skolās valsts valodā.Ja kāds grib paplašināt savu zināšanu līmeni citās valodās tad tas jādara ārpusklases nodarbībās.
 
#
Ivans Maigais » Jānis Dusmīgai 1.decembris 2017 16:36 atbildēt
Tieši tā ! Nē aparteīdam un tautu segregācijai !
 
#
Inese » Jānis Dusmīgai 4.decembris 2017 13:48 atbildēt
vai vēl kādā valstī pastāv šāda iespēja?Kādēļ esam tik gļēvi un pakļaujamies N.U.iegribām? Kas saprot,ka dzīvo Latvijā ir iemācījušies ,bet,kas mītiņo,joprojām dzīvo Krievijas informācijas telpā.
 
#
Inga 1.decembris 2017 13:51 atbildēt
Nu gan Ušakovs nepareizi dara,neviens jau neaizliedz mācīt bērnus dzimtajā valodā,bet ne par valsts līdzekļiem,tur varētu krievu kopienas,vai bagātie biznesmeņi ziedot,tāpat kā to dara citās valstīs,kā tajā pašā Krievijā,Anglijā,ASV un citur.Par valsts līdzekļiem mācībām jābūt valsts valodā,un likums ir jāievēro visiem.
 
#
... 1.decembris 2017 13:38 atbildēt
no manas, rīdzinieces, naudas tas tiks nodrošināts?! bet ja es nepiekrītu?!
 
Skatīt visus 24 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers