Izglītība & Karjera: Skolotāji ar streiku pret brāķi 11 komentāri
 
Izglītība & Karjera

Skolotāji ar streiku pret brāķi

 
F64

Sašutusi par pedagogu algu reformas gaitu, nozares arodbiedrība apsver iespēju novembrī rīkot streiku. Izglītības jomā strādājošie atbalsta šādu soli, uzskatot, ka pašlaik tiek maldināti un situācija ir krietni sliktāka, nekā apgalvo Izglītības un zinātnes ministrija (IZM).

Pedagogiem gatavi pievienoties arī mediķi, kas vakar, protestējot pret budžeta samazināšanu, paziņoja par lēmumu rīkot protesta akcijas un streiku.

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) uzskata, ka streika iespējamība ir aizvien lielāka. Esot saprotams, ka izveidotā premjeres vadītā darba grupa bijusi tikai formalitāte un ne pašvaldību, ne arodbiedrības ieteikumi netiks ņemti vērā. Tā ir sabiedrības maldināšana – veidot darba grupas, mudināt turpināt darbu pie modeļa izstrādes, lai gan jau tagad ir skaidrs, ka laiks, kas atvēlēts aktīvai darbībai modeļa uzlabošanai, ir ļoti ierobežots.

Ministru prezidente Laimdota Straujuma gan domā, ka LIZDA nodoms rīkot streiku neko neatrisinās: jāturpina strādāt pie jaunā modeļa, lai apmierinātu visas iesaistītās puses.

Savukārt IZM par arodbiedrības uzstādījumu ir nesapratnē: pagājušajā nedēļā, tiekoties streika izlīgšanas komisijā, ar LIZDA norunāts, ka nepieciešama vēl viena tikšanās reize, jo izdiskutēta tikai daļa jautājumu. Tāpat apsolīts iestrādāt modelī premjeres vadītās darba grupas ieteikumus. «Mums nav informācijas, ka otra tikšanās būtu atcelta un tā vietā tiek apsvērta streika rīkošanas nepieciešamība,» Neatkarīgajai teica izglītības un zinātnes ministres Mārītes Seiles padomniece Ilze Salna. Jau iepriekš ministre norādīja uz atšķirībām LIZDA un IZM aprēķinos: ja arodbiedrībai iznāk, ka zaudēs 56% vietvaru pedagogi, tad ministrijai – tikai 35%.

Pedagogi pievienojas Latvijas Izglītības un zinātnes arodbiedrības priekšsēdētājas Ingas Vanagas teiktajam, ka pašreizējā veidolā modelis saucams par brāķi. «Protams, ka tas ir brāķis. Tajā ir daudz neskaidru lietu un konkrētu aprēķinu,» uzsver Rēzeknes pilsētas Izglītības pārvaldes vadītājs Arnolds Drelings. Ja domes grāmatvežu un ekonomistu skaitļi, salīdzinot ar IZM dotajiem, pilsētai atšķiras par 70 000 eiro mēnesī – tad ko lai sakot? Sākotnēji taču bijis uzstādījums, ka algu augstākajai latiņai jāpaliek nemainīgai, bet tieši zemās būtu jāceļ, cik iespējams. Tagad nu izrādās, ka 60–70% pilsētu pedagogu no modeļa neko neiegūs un nauda tiek nevis pielikta, bet pārdalīta.

«Nav ko strādāt pie reformas, ja naudas nav,» spriež A. Drelings. Viņš arī domā, ka arodbiedrība rīkojas pārāk mīkstčaulīgi – šādā situācijā citās valstīs «visi sen jau būtu ielās». Latvijā ļaudis esot tik toleranti un sāpes panesoši, ka vajag stipri nodarīt pāri, lai sāktu rīkoties. Viņš noteikti esot par to, ka jārīko protesti, kamēr modelis netiek sakārtots pienācīgi.

Aizkraukles novada Izglītības pārvaldes vadītāja Astra Siliņa pieļauj, ka vietvaras atbalstīs pedagogu aktivitātes, jo šobrīd ir liela iespējamība, ka pašvaldībām jaunais modelis būs vēl smagāka nasta par līdzšinējo.

Jēkabpils pamatskolas direktore Silvija Dreimane uzskata: tieši neziņa un neskaidrība, atšķirīgā informācija, noklusēšana ir pie vainas, kāpēc pedagogos briest neapmierinātība. «Bez skaidriem noteikumiem un stabilitātes nevaram strādāt. Gads jau sliecas uz beigām, bet vēl tiek minēts – būs nauda reformai vai nebūs?» Arī Siguldas novada Allažu pamatskolas direktore Sandra Tukiša neslēpj: ja viņas skolas skolotāji gribēs streikot, būs kopā ar viņiem. Cipari esot vislabākie argumenti, un tie rādot, ka arī viņu skolā algas būs mazākas nekā šobrīd. Ieguldīt tik daudz laika, naudas un enerģijas modeļa izstrādē un aprobācijā, lai galu galā nonāktu pie tā, ka liela daļa ir zaudētājos?! – neizpratnē ir skolas direktore, piebilstot: lai mazinātu spriedzi, vajadzīgs kopējs izvērtējums un publiski pieejams dokuments, kurā viss tiek izskaidrots.

Jēkabpils novada Izglītības pārvaldes vadītāja Elga Ūbele gan šaubās, vai streiks ko mainīs, taču, no otras puses, saprotot pedagogu sašutumu. Par modeli runājot – sākotnēji tas bijis ļoti loģisks. Bet tad iejaukušās lielās skolas un IZM atdūrusies pret to presingu. «Balsis lielajiem ir skaļas, un arī arodbiedrība iet to pavadībā, tāpēc sāka veikt visādus grozījumus un pārbīdes, kas noveda pie tā, ka nekas nav saprotams.»Komentāri [11]
#
mazina 21.oktobris 2015 16:59 atbildēt
UK algu paaugstina katru gadu,bet lv.skolotajiem grib samazinat un tapat ari medikiem.Bet sitiem ministriem traki trekna alga un neko labu nedara.Parezi vajag visai tautai saceltiesjo ko grib,to un dara ar nabaga cilvekeim lv.Tur seima sez straujuma zoss tada ar saviem deputatiem,kuriem vispar nu smadzenu nav,Krievs kaut ko domaja,bet seiam tik sez un cilveksu dzen nabadziba.Fasistu nacija tur augsa sez un dibensu tik silda!
 
#
savādais 21.oktobris 2015 11:13 atbildēt
Streiks,tā noteikti ir atbalstāma lieta,jo katru gadu atalgojuma jautājumi nezkāpēc tiek risināti līdz jaunajam gadam,vai attālināti no gada uz gadu.Tas pats ir mediķiem.Ar pašreizējās valdības darbu nav apmierināti ap 70% iedzīvotāju ,tātad,taisnīgi būtu rīkot VISLATVIJAS STREIKU ,kur savs vārds būtu sakāms arodbiedrībām.
 
#
lapa » savādais 21.oktobris 2015 12:37 atbildēt
tautai jabut vienotai , ta ka bija uz barikadem , tikai tad mes ko sasniegsim , citadi bus tikai aboltinai ko panirgt....
 
#
dace 21.oktobris 2015 10:32 atbildēt
Atbalstu tikai pirmsskolas audzinātāju algu paaugstināšanu. Viņas strādā 12 h un darba ir ļoti daudz, viegli nav. Bet kas skolu učenēm, sēž un neko nedara, tikai gudri runā.
 
#
dacei » dace 22.oktobris 2015 18:59 atbildēt
Izskatās, ka dacei skolā nav bijis viegli, vēl tagad neieredz skolotājus.
 
#
sniedzīte » dacei 26.oktobris 2015 8:48 atbildēt
dace ,savus bērnus skolā nelaid! Ja esi tik gudra, māci pati ! Nedod Dievs skolotājs ,, iemācīs ko sliktu,, . Ir jāciena skolotājs, kurš arī tev iemācīja daudz labas lietas, un 5 dienas nedēļā tu (piedod, zinu, ka ,,tu,, jāraksta ar lielo burtu, bet tu neesi vērta) biji ar SKOLOTĀJU !
 
#
Noteikti 21.oktobris 2015 10:29 atbildēt
jāstreiko! Noteikti jāpatriec šīs iejunkurētās un iezaķotās valdīklas, kam tautas nākotne, sava valsts, tās attīstība un labklājība nerūp nu nemaz!
 
#
UPSSskolotāja 21.oktobris 2015 10:19 atbildēt
NU VAI NEPIETIEK TIEM SSSSSKALOTAJIEM STREIKOT ??? man jau pieriebies to lasīt ....nu nekad labi viņiem ,ne pirms steeika alga ne pēc streika alga ,vot vien savāda grupa sistēmā un tika kliedz un svilpo ,kamēr citi strādā .......tiešām kliedz tie kam laikam sena iaz robežām būt un paliks tie ,kas kuri neatbalsta šadu gājienu
 
#
lapa » UPSSskolotāja 21.oktobris 2015 10:31 atbildēt
jums jaskalo galva , un ta specigi....
 
#
aALU nan » UPSSskolotāja 21.oktobris 2015 11:15 atbildēt
kamer nepanems suunainu mietu UN Riga Valnu iela 2 neizkvepinas tur sedoshos neskaitamos kabinetos tautas genocida veicinataju piekto slavika neredzamo fronti- izglitiba tiks iznicinata latvieshu nacijai kaa tadai
 
Skatīt visus 11 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers