Latvijā: Pensionāru cerības ekonomikas ministrs nepiepildīs 19 komentāri
 
Latvijā

Pensionāru cerības ekonomikas ministrs nepiepildīs

 
Ilze Zvēra/F64

Iespējams, cerot uz priekšvēlēšanu laiku, kas politiķos mēdz pamodināt vēlmi par katru cenu izpatikt vēlētājiem, Latvijas Pensionāru federācija mudina valdību atmaksāt iedzīvotājiem naudu, ko tie pārmaksājuši nu jau par neveiksmīgu atzītās elektrības obligātā iepirkuma komponentes ietvaros.

Šādu nostāju Latvijas Pensionāru federācija (LPF) apstiprinājusi valdes sēdē. Cita starpā pensionāri lūdz valdību pārskatīt elektrības obligātā iepirkuma komponentes politiku. LPF skatījumā valsts enerģētikas politika, ieviešot OIK, maksu par elektroenerģiju ir padarījusi neprognozējamu, «radot situāciju, ka vecākās paaudzes iedzīvotāji daudzos gadījumos ir spiesti atteikties no elektroenerģijas lietošanas nepieciešamajā apjomā [..] OIK turpinām maksāt par elektroenerģiju, kurai nav nekāda sakara ar atjaunojamiem un valsts iekšējiem energoresursiem - ūdens, vējš, saule», uz maksājuma kļūdaino raksturu norāda federācija.

Taču pensionāru cerībām nav lemts piepildīties. Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens norādīja, ka OIK sistēmas izvērtēšana, kā rezultātā plānots no OIK atteikties pavisam, jau ir sākta, bet solīt jau iztērēto līdzekļu kompensāciju nav iespējams. «Jau iecerētie darbi ir finansiāli ļoti ietilpīgi, lai varētu runāt par kaut kādām kompensācijām,» uz līdzekļu atmaksu neiespējamību izvairīgi, bet nepārprotami norāda ministrs.

Vienlaikus viņš informēja, ka Ministru kabinets šodien izveidos viņa rosināto darba grupu, kurai nākamo trīs mēnešu laikā jāizvērtē OIK sistēmas ietekme uz tautsaimniecību un iespējamie scenāriji, kā no OIK ar laiku atteikties pavisam.

24 personu lielajā grupā būšot visu iesaistīto ministriju, sociālo partneru, uzņēmēju un akadēmisko spēku pārstāvji, kuriem līdz 1. augustam būs ne tikai jāizpēta OIK ietekme uz tautsaimniecību, bet arī jāizstrādā scenāriji, kā no šīs ligas atbrīvoties pavisam. Augusta sākumā paša ministra vadītā grupa ministrijā iesniegšot sava darba augļus, kuru vētīšanai A. Ašeradens atvēlējis mēnesi, lai jau septembrī - mēnesi pirms vēlēšanām - ministrijas sagatavotos likumprojektus iesniegtu valdībā.

Ministrs uzskata, ka vērojamas optimistiskas pazīmes, ka ne tikai valdībā, bet arī uzņēmēju vidū jaunās sistēmas ieviešanai ir atbalsts. Par to liecinot kaut vai tas, ka beidzot panākta vienošanās, kas nosaka, ka koģenerācijas stacijām dažu gadu laikā būs jāpanāk, lai 90% to ražotās elektrības blakusprodukta - siltuma - tiek izmantots lietderīgi. Pašlaik koģenerācijas stacijas ar pašvaldībām var slēgt tikai apņemšanās protokolu, ka siltums kādreiz netiks vienkārši izpūsts gaisā.

Ņemot vērā, ka A. Ašeradena plāni, kurus vienbalsīgi atbalstījušas visas koalīciju veidojošās partijas, sniedzas līdz vēlēšanām, neizbēgami var rasties priekšstats, ka šis ir tikai labs priekšvēlēšanu gājiens. Jo vairāk tāpēc, ka OIK kontekstā valsts saistības uzņēmusies līdz pat 2034. gadam, bet, laužot tās pirms laika, valsts gandrīz ar garantiju iedzīvosies daudzos dārgos tiesas procesos. Taču A. Ašeradens uzskata, ka par to spriest, pirms darba grupa nākusi klajā ar saviem slēdzieniem, ir pāragri.

Vienlaikus viņš norāda, ka pašlaik koalīciju veidojošās partijas (Vienotība, Zaļo un zemnieku savienība un Nacionālā apvienība) ir gatavas sastrādāties arī nākamajā valdībā, tādēļ, lai iecere pēc 13. Saeimas vēlēšanām neizčākstētu, vēlētājam ir jāizdara pareizie secinājumi. A. Ašeradens nenoliedz, ka viņa iniciatīva būs daļa no priekšvēlēšanu cīņas, taču jautājums esot daudz nozīmīgāks.

Komentāri [19]
#
iz dzīves... 19.aprīlis 2018 5:06 atbildēt
Piepildīs vien valsts pārvaldes, pat ne cerības, bet nelūgtu kārtējo algu pielikumu. TV ziņās, lai nepamanītu, bija skrejošā ziņa, ka šim nolūkam tiks atrasti līdzekļi citās budžeta sadaļās... Skolotājiem citas sadaļās nē, pensionāriem - nē , ceļiem pat ES fondus nespēj apgūt. Joprojām kāds ir savējāks ... Kā kāda kundze teica TV intervijā par ceļu stāvokli - jāgaida vēl 100 gadi. Tātad, "baltais galdauts" - ierēdņiem... Pensionāriem esot vajadzīgi 8 zobi un e-pārvalde... Cik jauki esot visu kārtot e-veidā. Dažs labs jau uz to bibliotēku nespēj aiziet. Tad vajaga sniegt pakalpojumu mājās...Par līdzekļiem -ja tā lielā ierēdņu masa VID-ā kārtīgi pārbaudītu visas juraudīt firmas, kā saņem PVN atmaksu, būtu ļoti daudz līdzekļu ietaupīts. Princips tāds - savāc pa malu malām nepaņemtus čekus un iesniedz atmaksai. Var arī nopirkt sētas sietu savai lauku mājai un zem statūtu sadaļas "apsaimniekošana", saņemt PVN atmaksu. Vai tad kāds tur staigās un pārbaudīs to mantu esamību. Paspēs norakstīt... Ir varianti...
 
#
no malas 18.aprīlis 2018 15:18 atbildēt
Varbūt tomēr valdība nepiepildīs? Beidziet taisīt tik klaju nepamatotu antireklāmu kādai partijai, "neatkarīgie"! Varbūt arī ZZS Reizniece, kura bija skonomikas ministre pirms Ašeradena, varēja kaut ko pasākt, lai izbeigtu pirms daudziem gadiem iesākto OIK. Bet vārna vārnai jau acī neknābj, vai ne? Ašeradenu var tikai uzteikt par drosmi un vēlmi šo nejēdzību izbeigt. Bet vienā dienā tas nav izdarāms. Tāpēc ļausim viņam darboties.
 
#
aina 18.aprīlis 2018 14:14 atbildēt
Mīļie pensionāri būs 4 maijs, atcerēsimies 1990 gadu, kad pulcējāmies pie Saeimas par bŗīvu Latviju, nu ir pienācis laiks iestāties cilvēka cienīgu dzīvi Latvijā.
Latvijā turpinoties palu laikam, Daugavas hidroelektrostaciju (HES) kaskāde saražo vairāk elektroenerģijas nekā tiek patērēts Latvijā. Līdz ar to mūsu valsts turpina būt starp elektroenerģijas eksportētājām. Tad, kāpēc mums Padomju laikā dzimušiem, augušiem un strādājošiem ir jāmaksā kaut kādi OIKI, lai pietuvinātās personas pelnītu miljonus.
 
#
mikus 18.aprīlis 2018 8:48 atbildēt
OIK ta ir valdibas piesegta afera,prieks pietuvinatiem,savejiem.Kapec mums nav kriminallikums par valsts mantas izsaimniekosanu.Kamer tas nebus tikmer katru gadu cetrus miljardus izzags cau visadam shemam.Un jautajums,bet kur tad skatijas valsts kontrole.
 
#
Valdis 17.aprīlis 2018 12:39 atbildēt
Ticet oik bandas puesedzejam un atbalstitajam oikšaradenam ka tas rupesies par pensionariem ir tas pats ,kas lugt dievu ar dirsu , oikšaradenam svarigakais lai oik laupitāji neciestu ,galvenais pastaļam velešanas balsot par tiem pašiem lzupitajiem kas laupijusi jau 27 gadus jo krievi nak ! Mostaties pastalas ,neticiet pie varas esošo neģelu un jara kurinātaju meliem ,jums nav ko zaudet ,balsojiet par saskaņas centru !
 
Skatīt visus 19 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers