Latvijā: SAB atklāj Krievijas prioritātes izlūkojot Latviju 21 komentāri
 
Latvijā

SAB atklāj Krievijas prioritātes izlūkojot Latviju

 
TASS / Scanpix

Latvijas drošības politika, aizsardzības spējas un militārā joma ir viena no galvenajām Krievijas izlūkošanas prioritātēm, veicot pretizlūkošanas darbu pret vairāku ārvalstu specdienestiem, secināts Satversmes aizsardzības biroja (SAB) 2017.gada darbības pārskatā.

2017.gadā SAB īstenoja pretizlūkošanas darbu pret vairāku ārvalstu specdienestiem. Izlūkošanas rezultātā konstatēts, ka lielāko apdraudējumu Latvijas interesēm rada Krievijas izlūkošanas un drošības dienestu aktīvā darbība, savukārt citu valstu specdienestu aktivitātes vērtējamas kā mērenas un būtisku apdraudējumu Latvijas interesēm nerada. SAB konstatējis, ka izlūkošanas informācijas iegūšanai un aktīvo pasākumu īstenošanai kaimiņzemes specdienesti izmanto daudzpusīgas darba metodes - informācijas avotus un kontaktpersonas, publiskās informācijas analīzi, kiberspējas, kā arī sarunu un datu pārtveršanu.

Krievijas specdienesti īstenojot mērķtiecīgu un sistemātisku darbu, lai iegūtu izlūkošanas informāciju par būtiskākajiem Latvijas iekšpolitikas, ārpolitikas, drošības politikas, ekonomikas un enerģētikas politikas aspektiem, kā arī seko līdzi sociālajiem procesiem un sabiedrības noskaņojumam.

Pēc SAB teiktā, Latvijas drošības politika, aizsardzības spējas un militārā joma ir viena no galvenajām Krievijas izlūkošanas prioritātēm. Detalizēta uzmanība tiek veltīta visiem ar Latvijas līdzdalību NATO saistītiem aspektiem, un jo īpaši par Alianses rīcības stratēģiju reģionā. Krievijas izlūkdienestus interesē Latvijas tiesībsargājošo un valsts drošības iestāžu darbība, tajā skaitā personāls, finansējuma apjoms, savstarpējā sadarbība un pakļautība, kā arī rīcības plāni krīzes situācijās.

Krievijas izlūkošanas un drošības dienesti aktivitātes pret Latviju īsteno, strādājot no dažādām pozīcijām, piemēram, kā legālie rezidenti, kad darbam tiek izmantots diplomātiskais piesegs. Pēdējos gados Krievijas specdienestu iespējas izmantot diplomātisko piesegu kontaktu veidošanai un izlūkošanas ziņu iegūšanai gan apgrūtinot tas, ka atsevišķās jomās samazinājusies valstu oficiālā sadarbība. Turklāt pieaugusi arī sabiedrības vērība pret aizdomīgām "diplomātu" darbībām.

Krievijas specdienestu darbs pret Latviju tiek īstenots arī informatīvajā telpā un kibertelpā, kam ir pārrobežu raksturs. Specdienestos ir izveidotas īpašas struktūrvienības, kas plāno un īsteno gan kiberuzbrukumus, gan informācijas un psiholoģiskās operācijas. Turklāt Krievijas dienestiem ir attiecīgā infrastruktūra pasākumu īstenošanai informatīvajā telpā - tie var piekļūt gan Kremļa kontrolētajiem medijiem, gan arī uztur savus resursus internetā.

Kā norāda SAB, ārvalstu specdienestu darbības mērķis ir iegūt publiski nepieejamu un apsteidzošu informāciju, kas konkrētajai valstij dotu priekšrocības politisku, ekonomisku un militāru lēmumu pieņemšanai. Bez informācijas vākšanas citvalstu specdienesti īsteno aktīvus pasākumus, kuru mērķis ir ietekmēt Latvijas, Eiropas Savienības un NATO lēmumu pieņemšanas procesu, kā arī sabiedrības viedokli.

Komentāri [21]
#
Ilmārs 20.aprīlis 2018 15:45 atbildēt
Arī LETA rakstu autori mēdz kļūdīties. Tādēļ - lūdzu, izlabojiet kļūdu virsrakstā!
 
#
Tupla 17.aprīlis 2018 9:29 atbildēt
Primāri viņus interesē, vai Maizītim nepiemīt kaitīgi ieradumi. Bet lielākais šoks viņiem bija, uzzinot, ka Latvijas amatpersonām nav plāna īpašajās situācijās. Tiek ieslēgts fakss un gaidīti rīkojumi no ES un NATO.
 
#
un 15.aprīlis 2018 18:25 atbildēt
veel tas mongolju tankists rotaa portaalu- TAVAI DROSHIIBAI,vai tik nav domaats kaads labi izplaanots zemteksts, aciimredzot
 
#
iisti 14.aprīlis 2018 13:56 atbildēt
nav saprotams kaadu iemeslu deelj Chingishana karotaaja fizionomija tik ilgu laiku reegojas portaalaa..... varbuut kaadam ir iipashas simpaatijas ?
 
#
xxx » iisti 19.aprīlis 2018 11:38 atbildēt
tā taču ir Krievijas seja! sveiciens no āziātu Krievijas!
 
#
Apmierinātais 13.aprīlis 2018 12:19 atbildēt
No tās bļaušanas izskatās ka Putins SABā un DPā caur aizmugures tiltu izņemis cauri visus pēc kārtas sākot ar sapuvušo maizīti.
 
Skatīt visus 21 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers