Latvijā: Tiesībsargs atklāj kliedzošus cilvēktiesību pārkāpumus veco ļaužu un bērnu aprūpes iestādēs 31 komentāri
 
Latvijā

Tiesībsargs atklāj kliedzošus cilvēktiesību pārkāpumus veco ļaužu un bērnu aprūpes iestādēs

 
pixabay.com

Tiesībsarga ziņojums par 2017. gadā izskatītajām un veiktajām pārbaudēm atklāj arvien jaunus cilvēktiesību pārkāpumus sociālās aprūpes iestādēs – gan bērnunamos, gan veco ļaužu pansionātos.

2017. gadā Tiesībsarga birojā ar rakstveida iesniegumiem vērsušās 1738 personas, taču kopumā sniegto sūdzību skaits ir daudz lielāks, piemēram, Bērnu tiesību nodaļa saņēmusi 1043 iesniegumus, no tiem rakstiski - 228. Pēc iesnieguma vai pašu iniciatīvas Tiesībsarga birojs veicis 45 pārbaudes lietas un sniedzis vairāk nekā 7000 konsultāciju.

Pēdējais skaļākais notikums bija tiesībsarga atklātie tiesību pārkāpumi bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā Ainaži. Pārkāpumi un problēmas konstatētas arī bērnu sociālās aprūpes centros Baldone un Rīga. Taču nupat atklājušies virkne pārkāpumu arī aprūpes centros, kur uzturas veci cilvēki. Tiesībsargs regulāri saņem iedzīvotāju sūdzības par ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās sniegto pakalpojumu kvalitāti un iespējamiem cilvēktiesību pārkāpumiem. Tāpēc par vienu no prioritātēm 2017. gadā tika izvirzīta institūcijās dzīvojošu klientu tiesību ievērošana. Tiesībsarga biroja darbinieki gada laikā veica pārbaudes piecās institūcijās saistībā ar cilvēktiesību ievērošanas aspektiem: Engures novada domes pansionātā Rauda, Talsu novada pašvaldības pansionātā Lauciene, Latvijas Sarkanā Krusta sociālās aprūpes centrā Stūrīši, sociālās aprūpes centrā - pansionātā Liepa un Rēzeknes novada veco ļaužu pansionātā Strūžānos.

Visos aprūpes centros Tiesībsarga birojs konstatēja vairākus identiskus cilvēktiesību standartam neatbilstošus apstākļus: netiek ievērotas prasības par darbinieku skaitu, lai pansionātā dzīvojošajiem būtu iespēja saņemt vajadzībām atbilstošu, kvalitatīvu sociālo aprūpi; pansionāti neievēro prasību un iestādes darbu neorganizē tā, lai vide būtu ģimeniska un cilvēkiem patīkama; cilvēkiem nav nepieciešamo higiēnas preču (tualetes papīra, dvieļu un ziepju) sanitārajās telpās, cilvēkiem netiek nodrošinātas pastaigas svaigā gaisā un daudzi citi pārkāpumi un nepilnības. 2017. gadā tiesībsargs veica vairākkārtējas pārbaudes Engures novada pansionātā Rauda, kur papildus vēl konstatēja cilvēka cieņu pazemojošu attieksmi pret klientiem no institūcijas darbinieku puses, kas tādējādi pārkāpj ne tikai virkni nacionālo tiesību aktu, bet arī robežojas ar spīdzināšanu.

Otrs būtisks pārkāpums konstatēts pansionātā Liepa, kur vadība pieļāvusi, ka daļa cilvēku vairāk nekā divus gadus uzturas ēkā, kas nav pieņemta ekspluatācijā atbilstoši normatīvo aktu prasībām. Abos gadījumos tiesībsargs iesniedza ziņojumu Labklājības ministrijai ar lūgumu izvērtēt, vai atbildīgās amatpersonas nav saucamas pie administratīvās atbildības un vai institūcija var turpināt darbību kā sociālo pakalpojumu sniedzējs. Labklājības ministrija abos gadījumos uzsāka administratīvo lietvedību, un tika pieņemti lēmumi par atbildīgo amatpersonu saukšanu pie administratīvās atbildības. Piemēram, 2017. gadā pansionāta Rauda vadība sodīta ar četriem administratīvajiem sodiem - 100 līdz 640 eiro apmērā, ziņo Latvijas Radio.

UZIŅAI

Iesniegumi Tiesībsarga birojam

Bērnu tiesību nodaļa - 1043, no tiem 228 rakstiski, 3 iesniegumi no bērniem

Pilsonisko un politisko tiesību nodaļa - 953

Sociālo, ekonomisko un kultūras tiesību nodaļa - 554

Pārējie darbinieki - 3

Avots: Tiesībsarga birojs

Komentāri [31]
#
Brīnums 22.marts 2018 13:12 atbildēt
Pansionātos apkalpojošā personāla algas ir minimālas,bet pansionāta kantoros sēdošo klerku algas ir vismaz trīs reizes lielākas-par ko? Tad kādu darba atdevi var prasīt no apkalpojošā personāla?
 
#
paldies tiesībsargam 22.marts 2018 5:37 atbildēt
VALSTIJ, KURA NEMĪL UN NERŪPĒJAS PAR SAVIEM BĒRNIEM UN SIRMGALVJIEM, NAV NĀKOTNES! TO DERĒTU SAPRAST VALDĪBĀM, VARĀM UN POLITIĶIEM LATVIJĀ.
 
#
PPPPP » paldies tiesībsargam 22.marts 2018 13:17 atbildēt
savi bērni būtu jāmīl vecākiem ģimenēs un savi vecāki būtu jāmīl bērniem ģimenēs-nevis valstij.Par kādu nākotni te runājam!!!!
 
#
par cilvēktiesībām 21.marts 2018 17:47 atbildēt
Jēga no Tiesībsargu biroja ir tāda, ka viņiem ir pilsoniska drosme atklāt un parādīt visai sabiedrībai valsts uzturētu un apmaksātu iestāžu darbinieku nežēlīgo izturēšanos pret fiziski un garīgi slimiem bērniem, pieaugušiem, invalīdiem. Lasot presi var konstatēt, ka labturības noteikumi vistām,cūkām un citiem mājdzīvniekiem ir daudz humānāki un tiek precīzi ievēroti.
 
#
Pilnīgi » par cilvēktiesībām 21.marts 2018 20:48 atbildēt
Piekrītu Jūsu viedoklim
 
#
Drosme » par cilvēktiesībām 21.marts 2018 21:04 atbildēt
Ir svarīga īpašība, tomēr sagaidījums ir aktīva rīcība un prevencija
 
#
Jaapsis 21.marts 2018 13:45 atbildēt
Jums taisnība. Tiesībsargam plika pakaļa, mainot pamperus speciālā pansionātā ir lielākais noziegums Latvijā, par kuru nu jau piekto dienu runā LR un rāda TV un arī pašreiz to dzirdu radio LR1. Bet Tiesībsargs neredz (izliekas neredzam), ka Latvijā ik dienas tiek nosūtīti priekšlaicīgā nāvē no visā ES šobrīd ar inovatīvām zālēm ārstējamām slimībām , kas sastāda,(pēc Čakšas ziņām) 6200 cilvēku gadā. Mēs šajā jomā esam visā ES valsts ar vislielākajiem priekšlaicīgās mirstības rādītājiem. Čakša mums stāsta , ka tie ir 17 cilvēki dienā, Eurostat raksta, ka to ir krietni vairāk. Cik to ir, liekas tas nevienu Latvijā neinteresē. Pirms dažām dienām Papardes kundze NRA rakstīja par inovatīvo zāļu iekļaušanu valsts apmaksātajā veselības pakalpojumā. Latvija tur parādījās ar dažu medikamentu iegādi, Igaunija un Lietuva - ar dažu desmitu nosaukumu iegādi. Pirms dažiem gadiem, kad pacienti, kuru dzīvības varēja glābt tikai inovatīvās, bet vienlaikus ļoti dārgās zāles, iesūdzēja valsti (VM )Satversmes tiesā par valsts atteikumu iepirkt šīs zāles, tad Tiesībsargs piekrita ST nostājai, ka ja valstij nav naudas, tad šo cilvēku dzīvības nav jāglābj (saīsināts Tiesibsarga iesniegums ST). Par ko šodien tik cītīgi cīnās Tiesībsargs- pret pliku dibenu, kas šobrīd valstī ir lielāka vērtība, kā cilvēka dzīvība. Es vēl saprastu, ja Tiesībsargs cīnītos par valsts pienākumu šo dārgo zāļu vietā, ko ražo un tirgo ES, panākt ,ka valstij ir tiesība iepirkt šo zāļu lētos analogus ārpus ES robežām (Indija, Brazīlija utt, kur tos iegādājas pacienti par pašu vai ziedoto naudu).. KLUSUMS. NAV NAUDAS VALSTIJ ZĀĻU IEGĀDEI? Muļķības.Jautājums ir valdošās elites un visas sabiedrības sapratnē par prioritātēm. Manā arhīvā glabājas tik daudz piemēru, kam tiek novirzīta nodokļu maksātāju nauda, par kuras izlietošanas lietderību neviens neinteresējas, jo likumi to atļauj. Piemēram: 2017.g.Ministru kabinets (MK) otrdien nolēma atbalstīt SIA "Līgo auto" investīciju projektu "Jaunu ražošanas ēku būvniecība pilna cikla laminētā bērza saplākšņa ražošanai" un piešķirt firmai uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) atlaidi 11,395 miljonu eiro apmērā; 2017.gadā Latvijas Balzāmam nodokļu atlaide 5,7 miljoni par jaunu alkohola ražošanas līnijas būvi (alkohols-inde ir rakstīt uz pudelēm) RIMI Baltijas loģistikas centa būvei Mārupe -6,3 milj. utt. Un vēl viena dīvainība: no 2018.gadā reinvestētā peļņa netiek aplikta ar nodokli, bet vienlaikus slepeni ir saglabātas tiesības MK pieņemt vienreizējus lēmumus par nodokļu atlaidēm lieliem ieguldījumiem (kā minēts iepriekš). Pagari iznāca, bet ja žurnālisti par to nekad un nekur neraksta un nerāda, tad īsāk nevarēju.
 
#
» Jaapsis 21.marts 2018 20:53 atbildēt
Un, diagnostiskās & starošanas iekārtas Klīnisko Universitāšu klīnikās ir nokalpojušas un visu laiku lūzt
 
#
SIEVIETE » Jaapsis 22.marts 2018 5:44 atbildēt
TĀDAS DARBĪBAS IR NOZIEDZĪGAS, taču "likumīgas" droši vien - k]a visas pārējās varu izdarības Latvijā 27 gadu garumā, sākot ar PRIHVATIZĀCIJU. VISI TO ZINA, BET KLUSĒ, NEPROTESTĒ. BAIDĀS.
 
#
lapa 21.marts 2018 11:10 atbildēt
laukos valda katastrofala nabadziba un nolemtiba . tauta izmirst un izbrauc . valdiba veic iznicinosu politiku attieciba uz latviesu tautu . pat krievu okupacijas laikos ta nebija.
 
#
Vēsture » lapa 21.marts 2018 20:55 atbildēt
Pat ar Stałina represijām tik daudz tautas nezuda kā tagad izbrauc labprātīgi. Prātam neaptverami!
 
Skatīt visus 31 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers