Latvijā: Veselības nozare vēlas parādīt, kur paliek nauda 5 komentāri
 
Latvijā

Veselības nozare vēlas parādīt, kur paliek nauda

 
Attēlam ir ilustratīva nozīme. / F64

Veselības ministrija veidos jaunu padomi, lai parādītu un pierādītu citām nozarēm un sociālajiem partneriem, kur un kā tiek izlietots veselības nozarei piešķirtais finansējums. Padome izskatīs dažādus ziņojumus, bet tās locekļi par darbu atalgojumu nesaņems. Par to, vai sabiedrība varēs iepazīties ar padomes secinājumiem, pašlaik nav zināms. Ja sēdes būs atklātas, tad arī protokoli būs izlasāmi. Ja slēgtas, tad par veselības nozares tēriņiem zinās tikai pati padome.

Veidot Nacionālā veselības dienesta konsultatīvās padomes nolikumu un līdz ar to arī pašu padomi, paredz valsts sekretāru sanāksmē izsludinātais Veselības ministrijas sagatavotais Ministru kabineta noteikumu projekts, kas nosaka Nacionālā veselības dienesta (NVD) konsultatīvās padomes organizāciju un lēmumu pieņemšanas kārtību. Paredzēts, ka NVD konsultatīvā padome ir konsultatīva institūcija, kuras mērķis ir veicināt valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību un kvalitāti, atbalstot dienesta darbību veselības aprūpes finansēšanas jomā. Padomes funkcijas būs vērtēt valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanai piešķirtā finansējuma izlietojumu un veicināt veselības aprūpes finansēšanas un veselības aprūpes finansējuma izlietojuma efektivitāti.

Veselības ministrijas speciālists Oskars Šneiders Neatkarīgajai pastāstīja, ka padomei ir paredzētas konsultatīvas funkcijas - izskatīt pārskatus par valsts finansējuma izlietojumu un sniegt priekšlikumus, kā uzlabot dienesta darbību veselības aprūpes finansēšanas un valsts finansējuma izlietojuma uzraudzības jautājumos. «Šādas padomes izveides nepieciešamība tika noteikta Veselības aprūpes finansēšanas likumprojekta izstrādes gaitā,» norāda O. Šneiders. Viņš uzsver, ka padome ir vēl viens formāts, kā sociālos partnerus, kā arī Finanšu ministriju un Labklājības ministriju iesaistīt un parādīt veselības nozarei piešķirtā finansējuma izlietojumu un caurskatāmību. Vienkārši runājot - parādīt, kur tā nauda paliek. Šis patiešām ir viens no aktuāliem jautājumiem, ko, veidojot ikgadējos veselības nozares budžetus, uzdevis ne viens vien politiķis un uzņēmējs. Papildu finansējuma piešķiršana veselības jomai vienmēr atdūrās pret jautājumu, vairāk gan bažām, par to, ka piešķirtās naudas izlietojums nav skaidrs.

Padomes priekšsēdētājs būs veselības ministrs, savukārt padomi veidos pa vienam pārstāvim no Veselības ministrijas, Finanšu ministrijas, Labklājības ministrijas, darba devēju organizācijas un mediķu arodbiedrības (abas ir pārstāvētas Nacionālajā trīspusējās sadarbības padomē), Latvijas Pašvaldību savienības, biedrības, kas pārstāv pacientu intereses, un Latvijas Ārstu biedrības. Padomes locekļi atlīdzību par darbu padomē nesaņems. Padomes locekļu pilnvaru termiņš noteikts uz trim gadiem. Padomes sēdes sasauks ne retāk kā reizi pusgadā, bet varēs sasaukt arī ārkārtas padomes sēdi, ja to pieprasa vairāk nekā puse no padomes locekļiem. «Ja sēde būs bijusi atklāta, sēdes protokoli tiks ievietoti Veselības ministrijas un Nacionālā veselības dienesta mājaslapās,» saka O. Šneiders, un tikai tādā gadījumā spriestais būs pieejams plašākai sabiedrībai.Komentāri [5]
#
stāsti manim, Daugaviņa... 20.marts 2018 22:59 atbildēt
...un vēl vajag kādu, kas tam visam tic...
 
#
bez ārstiem.............. 20.marts 2018 15:20 atbildēt
pieejamību.....kam????????????????????????
 
#
Jaapsis 20.marts 2018 14:23 atbildēt
M.Kučinskis, stājoties amatā, uzdeva bij.ministram Belevičam līdz 2016.gada 1.septembrim veikt veselības ministrijas caurspīdīgu finanšu auditu. padzimna beleviču, pārcēla auditu uz 2017.gada maiju, un pēc tam viss apklusa. Valsts kontrole nevarēja veikt VM finansu revīziju, jo čakša neļāva to veikt, pamatojoties uz pacientu datu aizsardzību. Tagad, liekas, ka ir izgudrots variants, kā neveikt caurspīdīgu auditu. jalasu, ka Igaunija 2017.gadā savu slimokasi finansēja ar 1 miljardu un 9 miljoniem eiro, tas ir 776 eiro uz iedzīvotāju, tad apšaubāmā VM informācija, ka 2018. gadā pacientiem atvēlētais finsējums ir ap 740 miljoniem ir tikai 389 eiro uz cilvēku, 2 X mazāks kā Igaunijā. Arī tā var novērtēt mūsu vadošo politisko partiju attieksmi pret saviem vēlētājiem.
 
#
lapa 20.marts 2018 12:35 atbildēt
un kada medicinas aprupe ir saimas deputatiem...., vinu labumi ir jalikvide , dzivo ka paraziti uz tautas rekina.
 
#
P 20.marts 2018 12:24 atbildēt
Vēlēties un varēt ir divas dažādas riktes.
 
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers