Latvijā: Leģionāra atraitne izpilda vīram doto solījumu – pārved viņa pelnus uz Latviju 9 komentāri
 
Latvijā

Leģionāra atraitne izpilda vīram doto solījumu – pārved viņa pelnus uz Latviju

 
BEZ EKSCESIEM. Ar katru gadu leģionāru piemiņas dienas pasākumi norit aizvien rimtāk. Bez lieka trokšņa un kaislībām. Drošības pasākumi gan saglabā iepriekšējo vērienu / F64

Galu galā vienīgie provokatori, kas ieradās ar mērķi izraisīt nekārtības 16. marta pasākumos, bija Eiroparlamenta atvaļinātā deputāte Tatjana Ždanoka, viens dzērājs un kāds viesizrādē ieradies vācietis, kuru policija par bļaustīšanos nevietā un nelaikā aiznesa uz busiņu. Tie, kuriem leģionāru atceres diena ir pa īstam svarīga, to pieminēja mierpilnā cieņā. Arī – Brigita Voitkus, kura 79 gadu vecumā pārcēlusies no Austrālijas uz Latviju, izpildot vīram – leģionāram Verneram Voitkus doto solījumu – pārvest viņa pelnus dzimtenē.

Pēc policijas aplēsēm, 16. marta piemiņas pasākumus apmeklēja ap 2000 dalībnieku. Vēl pārsimt vietējo un ārvalstu žurnālistu. Un drošības dienestu darbinieki lielā skaitā. Pašvaldības un Valsts policija, specvienība, organizatoru algoti apsardzes darbinieki, sapieri ar suņiem - sprāgstvielu meklētājiem. Tie jau agrā rītā pārmeklēja katru kvadrātmetru svinīgā gājiena maršrutā. Nodrošinoties pret iespējamajām provokācijām un nekārtībām, pie dubulti nožogotā Brīvības pieminekļa bija pat atdzīta ugunsdzēsēju ūdens muca. Tomēr ūdensstrūkla nemiera cēlāju savaldīšanai nebija vajadzīga. Sekojot drošības iestāžu rekomendācijām, Rīgas dome jau trešo gadu pēc kārtas aizliedz pieteikto pretpasākumu rīkot vienā laikā vienā vietā, tāpēc tas arī šoreiz tika atcelts. Tie, kam šī diena ir nozīmīga, varēja to pieminēt relatīvi mierīgā un svinīgā gaisotnē.

Cilvēki uz dievkalpojumu Svētā Jāņa baznīcā sāka pulcēties pēc deviņiem rītā. Jaunāki, vecāki, ģimenes ar bērniem, vairāku patriotisku organizāciju pārstāvji - lielākā daļa ar ziediem, ko vēlāk nolikt pie Brīvības pieminekļa un Lestenes kapos. Daudzi dodas šajā gājienā, jo tāda ir viņu valsts un ģimenes vēsture.

Brigitu Voitkus draugi centās atrunāt nākt un kur nu vēl uz Lesteni braukt. Pērn neveiksmīgi pakritusi, guvusi sešus lūzumus. Tagad mācās staigāt no jauna. 81 gada vecumā tas nav vienkārši, taču spieķis ir labs palīgs. «Es teicu, es vienalga nākšu. Man šī diena ir ļoti nozīmīga.»

Brigitas kundze uz dzīvi Latvijā pārcēlusies tikai pirms diviem gadiem no Austrālijas, izpildot sava vīra pirmsnāves gribu. «Viņš toreiz teica - kad Latvija kļūs brīva, tu pārcelies mājās. Es gribu gulēt Latvijā. Pagāja trīs gadu desmiti, un es pārvedu viņu.» Brigitas ceļš mājup bijis tik ilgs un tāls: bērnībā - Sibīrija, bēgļu nometnes Vācijā, tad Austrālijas nekuriene. Tur arī vīru satikusi. Verners Voitkus līdz karam bijis mācītājs. Kad tika iesaukts leģionā, kalpoja par kapelānu. Un tieši viņš Lestenes baznīcā 1944. gada 24. decembra vakarā, jau ienaidnieka mestām bumbām krītot un granātām sprāgstot, Lestenes baznīcā noturēja pēdējo Ziemassvētku dievkalpojumu. Tā vēsta avots Nekropole. Kaujā viņu smagi ievainoja, taču karalauku viņš atstāja dzīvs. Priekšā vēl bija gana garš mūžs un arī tikšanās ar Brigitu.

«Bet tagad viņš atdusas Lestenē. Esmu viņu pārapbedījusi. Un pati esmu šeit, jo esmu latviete,» rimti saka sirmā kundze. «Tas ir svarīgi!»» .Komentāri [9]
#
Vietējais 20.marts 2018 20:33 atbildēt
Lai gods un slava latviešu leģionāriem. Viņi nolika savas galvas, lai citi varētu dzīvot, nevis mirt Sibīrijā lēģeros, vai vienkārši tiktu nošauti šeit pat Latvijā. Šo cilvēku izturība un uzticība Latvijai ir vienkārši apbrīnas vērta.
Krievi, protams, nevar aizmirst to, ka pret dažām latviešu divīzijām Volhovas purvos izšķīda vairākas krievu armijas, kas tikai apliecināja šo vīru izcilās kaujas spējas. Tas glāba arī daudzus citus, kuri caur Kurzemes katlu spēja evakuēties uz Vāciju un šodien daudzi ar pateicību var atcerēties šo vīru paveikto.
 
#
Dace Tūstepa 20.marts 2018 14:29 atbildēt
VāCU NACISTEļU PēCNāCēJI IR ARī LEģIONāRU ģIMENēM PARāDA, - APTUVENI 53 MILJARDUS EIRO..MAKU VAļā ģERMāNEļU UTIS !
 
#
gribējās dzinmtās zemes smiltiņās 19.marts 2018 15:16 atbildēt
bet dzīvs būdams neriskāja atgriezties , jo zināja kādus noziegumus pret tautu pastrādājis
 
#
gribējās dzinmtās zemes smiltiņās » gribējās dzinmtās zemes smiltiņās 19.marts 2018 16:14 atbildēt
p.s. jūs taču paši saprotat, ka es esmu pilnīgs atkritums.
 
#
Boom » gribējās dzinmtās zemes smiltiņās 19.marts 2018 16:54 atbildēt
Nu nu, provokator.....
 
#
lapa 19.marts 2018 15:01 atbildēt
lai slava musu tautas lepnumam - legionariem.
 
#
janis » lapa 20.marts 2018 12:56 atbildēt
cik tas cēli - pārvest pīšļus - un tipiski latviski, latvieši to nekad neaizmirsīs , jo tas ļoti latviski, nu gluži kā Parādniekam tās visas latviešu štelles, pilnīgi raudiens nāk, cik tas latviski, ka tik nu nenojuktu līdz šo valsts simtsgadei, jo kremlini - sliktie, neguļ, bet korumpējas un deldē latvietību. Neticat - paparasiet vīķei, tā zina.
 
#
domu pārmijnieks » janis 20.marts 2018 23:36 atbildēt
janis » lapa 20.marts 2018 12:56
cik tas cēli - pārvest pīšļus - un tipiski latviski, latvieši to nekad neaizmirsīs , jo tas ļoti latviski,
======================
Jā, tas ir ļoti latviski. pretēji jums, boļševiku vateņu izdzimteņi, kuri savus mirušos samet purvos un atstāj suņu apgrauztus guļam grāvjos. Pirms tam tiem novelkot zābakus un nozogot mantu maisu, kurā savukārt ir kādam nolaupīts pulkstenis.
 
#
tik tiešām 19.marts 2018 14:42 atbildēt
zdanoka ir vispretīgākā žīdene Latvijā, kura smird pagabalu.
 
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers