Latvijā: Ašeradenam ar savu plānu samazināt OIK slogu neizdodas pārliecināt lauksaimniekus 16 komentāri
 
Latvijā

Ašeradenam ar savu plānu samazināt OIK slogu neizdodas pārliecināt lauksaimniekus

 
Kaspars Krafts, F64 Photo Agency

Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V) šodien biedrības "Zemnieku saeima" ikgadējā kongresā piedāvāja risinājumus obligātās iepirkuma komponentes (OIK) sloga samazināšanai, taču lauksaimnieki ar tiem pagaidām nav mierā.

Ašeradens kongresā teica, ka patlaban Ekonomikas ministrija (EM) meklē diezgan intensīvus risinājumus OIK sloga samazināšanai, tostarp ir būtiski samazinājusi atbalstu TEC-1 un TEC-2 stacijām, pārbaudījusi 39 kooģenerācijas stacijas attiecībā uz pārkāpumiem un 21 stacijai atņēmusi atļaujas, tāpat norit darbs pie OIK diferenciācijas.

Viņš atzina, ka OIK slogu daļēji joprojām sedz uzņēmēji no saviem līdzekļiem. Tāpēc "Latvenergo" papildu peļņu 78,9 miljonu eiro apmērā plānots novirzīt tieši uzņēmēju OIK izmaksu segšanai, lai samazinātu OIK slogu uzņēmējiem.

Ašeradens skaidroja, ka OIK diferenciācija bija nepieciešama, lai atbalstītu rūpniecību, kas attīstās divreiz straujāk nekā valsts ekonomika kopumā. "Elektrības cenu veidošanās modelis rūpniecību nostādīja nekonkurētspējīgā līmenī, kas bija jānovērš. Rūpniecība dinamiski attīstās reģionos ārpus Rīgas, tie nav tikai reģionālie attīstības centri, bet pilsētas, kā piemēram, Saldus, Gulbene un Smiltene," sacīja ekonomikas ministrs, uzsverot rūpniecības nozīmi nodarbinātībā un iedzīvotāju skaita stabilizēšanā reģionos. Patlaban rūpniecības nozarei tiekot piedāvāts efektīvs pieslēgums, no kā lielākie ieguvēji ir kokapstrāde un pārtikas rūpniecība.

Tāpat, pēc Ašeradena teiktā, no EM piedāvātajiem risinājumiem starp lielākajiem ieguvējiem būs cūkkopības un zivsaimniecības nozares uzņēmēji, kuriem maksa par elektroenerģiju samazināsies. Tāpat ieguvēji būs arī ceļu būvnieki, celtnieki. Ja patēriņš pēc sava rakstura ir sezonāls, tad elektroenerģijas lietotājiem no 1.aprīļa būs iespēja atteikties no pieslēguma uz laiku līdz deviņiem mēnešiem, atjaunojot to vēlāk par nebūtiskām tehniskām izmaksām.

Ašeradens uzsvēra, ka EM uzdevums ir atrast konkurētspējīgu piedāvājumu sezonālajiem elektroenerģijas lietotājiem. Joprojām esot milzīga rezerve pieslēgumu efektivitātes uzlabošanai. Izanalizējot "Zemnieku saeimas" biedru iesniegto pieslēgumu efektivitāti, 49% ir iespēja to uzlabot, vērošoties, piemēram, "Sadales tīklā". "Pie deviņu mēnešu modeļa ir iespējams būtisks izmaksu samazinājums. Aicinu izdiskutēt un izvērtēt iespējas, jo sezonāliem klientiem ar normālu elektroenerģijas patēriņu ir iespēja ekonomēt izmaksas," uzsvēra ministrs, piebilstot, ka papildus sezonālo pieslēgumu lietotājiem ir iespēja izbūvēt otro mazo pieslēgumu bez maksas, kā arī iespēja vienreiz gadā bez pieslēguma maksas atjaunot samazinātu trīsfāžu pieslēgumu, ja pieslēguma jauda nepārsniedz noteiktu apmēru daudzumu.

Lauksaimnieku sadarbības organizācijas valdes loceklis Jānis Dzenis teica, ka OIK būtu jālikvidē, uz ko lauksaimnieki joprojām pastāv.

"Zemnieku saeimas" valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš piekrita, ka OIK būtu jālikvidē. Tāpat pieslēgumiem ar sezonālu patēriņu būtu jānodrošina iespēja atteikties no jaudas bez garantētas jaudas atgriešanas uz desmit nevis deviņiem mēnešiem, pretējā gadījumā lauksaimnieki nevar prasības par sezonāliem pieslēgumiem izpildīt. "Deviņi mēneši ir maģisks skaitlis, graudu kalti nevaram darbināt 60 dienas gadā ar 6-7% efektivitāti, varam šādu efektivitāti garantēti nodrošināt vienu mēnesi," viņš uzsvēra.

Tāpat viņš rosināja "Latvenrego" virspeļņas daļu novirzīt nevis OIK samazināšanai, bet ar šiem līdzekļiem samazināt OIK par ampēru.

Pēc Lazdiņa aģentūrai LETA teiktā, diskusija par šiem jautājumiem turpināsies, un tikmēr biedrība neprasa Ašeradena demisiju, jo cer uz situācijas risinājumu. Taču, ja tas nenotiks lauksaimnieki pieprasīs viņa demisiju.

Komentāri [16]
#
karoče 9.marts 2018 20:27 atbildēt
Es nekā nezinu,ja Jums vajag izbūvējat mazo pieslēgumu,jo ekonomējat vienalga,bet mums (V) sava doļa jāsaņem.Rižā laicīgi aizmuka no šīs skaidrošanās
 
#
A>A. 9.marts 2018 17:21 atbildēt
šito talantu, kolosāli, tā izgāzsties ir jāmāk, sacīja, ņaudēja Krējumlaiža izkritis no klubkrēsla
 
#
11. komentārs 9.marts 2018 17:13 atbildēt
Laucinieki uzčurāja lifta pogām un smagi nožēloja izdarīto, viņi saņēma strāvas triecienu.
 
#
v 9.marts 2018 17:11 atbildēt
Tādu fenomenu ir jālikvidē,bet šuriks Ašeredans to nevar izdarīt ,jo ais viņa stāv Šķēle,Kalvītis ,Godmanis ar Ilzīti -milzīti.
 
#
Oik » v 9.marts 2018 18:36 atbildēt
Vienvard sakot banda
 
#
Pieteik melot 9.marts 2018 16:55 atbildēt
...... peļņu 78,9 miljonu eiro apmērā plānots novirzīt tieši uzņēmēju OIK izmaksu segšanai.......UN......NETICU,jo par februarī saņemu rēķins no Latvenergo par tadu pasu summu ,kas bija janvarī ? Kurš atmaksas par janvārī- martu ? Latvenergo ?
KAD LATVENERGO KAUT KO ATMAKSAJA?
Šodien personīgi zvanīju Latvenergo REĶINI BUS NEMAINĪGI !
 
#
ņirga » Pieteik melot 9.marts 2018 17:06 atbildēt
Vienotība priecātos, ja tu neaizietu uz vēlēšanām. Viņiem pietiks noderīgu idiotu ar kuru balsīm iejāt saeimā vēl un vēl.
 
#
ShadowVoice » Pieteik melot 9.marts 2018 18:29 atbildēt
Redzi... Latvienergo ir VALSTS uzņēmums. Attiecīgi tā peļņa ir tava, mana, mūsu kopējā. Un tagad šī nodokļu maksātājiem piederošā peļņa tiks iebāzta Kalvīša un Co kabatās, bet ne bērnudārzu celtniecība, vai slimnīcu uzturēšanā.
 
Skatīt visus 16 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers