Latvijā: Ministrs: Kremlis vēlas, lai jaunieši Latvijā nezinātu valsts valodu 15 komentāri
 
Latvijā

Ministrs: Kremlis vēlas, lai jaunieši Latvijā nezinātu valsts valodu

 
Lauris Aizupietis, F64 Photo Agency

Kremlis ir ieinteresēts, lai Latvijā paliktu iespējami vairāk krieviski runājošu jauniešu, kuri neprot valsts valodu, jo tad viņi dzīvotu Krievijas informācijas telpā un būtu vieglāk manipulējami ar Kremļa propagandu, šorīt LNT raidījumam "900 sekundes" pauda izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (V).

Pēc viņa teiktā, valoda ir nāciju vienojošais elements, un "tikai saliedēta nācija var sekmīgi attīstīties," tāpēc Latvijas interesēs ir panākt, lai šajā valstī dzīvojošie prot latviešu valodu.

Par valsts valodas prasmēm Šadurskis izteicās plānotās izglītības reformas kontekstā. Ministrs prognozēja, ka arī tuvākajā nākotnē ir sagaidāmi protesti pret valdības iecerēto pāreju uz vidējo izglītību valsts valodā.

"Politiski motivēti protesti ir un būs. Latvijas Krievu savienības pārstāvji jau ir paviesojušies Maskavā Krievijas Valsts domē. Tā ir labi koordinēta sadarbība ar Kremļa politiku. Protams, ka Maskava ir ļoti ieinteresēta saglabāt to Latvijas jauniešu īpatsvaru - aptuveni 20% -, kas vāji pārvalda valsts valodu, un līdz ar to ir ļoti pakļauti Krievijas propagandai," intervijā raidījumam sacīja Šadurskis.

Vaicāts, kādus tieši protestus sagaida pret mācību valodas reformu, ministrs atbildēja, ka rēķinās ar plašām diskusijām Saeimā no opozīcijas puses, kā arī ar dažām akcijām pie Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM), valdības ēkas un Rīgas pils.

Kā ziņots, valdība šodien plāno izskatīt IZM sagatavotos grozījumus Izglītības likumā, kuros paredzēts noteikt pakāpenisku pāreju uz mācībām tikai latviešu valodā, liecina valdības darbakārtība.

IZM sagatavojusi likumu grozījumus, kas paredz pakāpenisku pāreju uz mācībām valsts valodā vidusskolas posmā vispārējās izglītības iestādēs laika posmā līdz 2021./2022.mācību gadam.

IZM izstrādātajā likuma grozījumu projektā norādīts, ka pāreja uz mācībām valsts valodā vispārējās vidējās izglītības posmā vispārējās izglītības iestādēs veicinās sekmīgu jaunā vispārējās izglītības satura un mācīšanās pieejas ieviešanu. Ministrijas sagatavotie priekšlikumi pārejai uz mācībām valsts valodā vispārējās vidējās izglītības posmā ļaus gan kvalitatīvi īstenot jauno pieeju mācību saturam un mācību procesa īstenošanai, gan nodrošināt mazākumtautību valodas un kultūras saglabāšanu atbilstoši Latvijas starptautiskajām saistībām, norādīja ministrijā.

Likumprojektā ir iekļauti grozījumi, kas nosaka juridisko pamatu pārejai uz vispārējās vidējās izglītības ieguvi tikai valsts valodā, kā arī precizē virkni likuma normu, kas ir nepieciešamas mācību valodas lietojuma tiesiskā regulējuma izveidei visā vispārējā izglītībā.

Paredzēts, ka likuma grozījumi stāsies spēkā pakāpeniski, pārejai uz mācībām latviešu valodā sākoties 2019.gada 1.septembrī, bet reformai noslēdzoties 2021.gada 1.septembrī.

Komentāri [15]
#
ZZS 23.janvāris 2018 11:38 atbildēt
un SC nosargās. Cieti!
 
#
G 23.janvāris 2018 11:02 atbildēt
Atbalstu Šadurska kungu par visiem 100%, jo augstākā izglītība mums ir latviešu valodā, tātad arī vidusskolās izglītībai ir jābūt valsts valodā, lai jauniešiem nebūtu vajadzīgs pārejas periods augstskolā, bet lai viņi varētu bez nevajadzīgām darbībām uzsākt izglītošanos.
 
#
100% 23.janvāris 2018 10:30 atbildēt
lietuviete,kas mācījās latviešu b/d
Šodien 10:06
Paldies ministram Šadurskim par stingro mugurkaulu valsts valodas -latviešu valodas- jautājuma risināšanā ! Mazi bērni valodas iemācās ļoti viegli un ātri, tādēļ Šadurskim būtu stingri jāiestājas par krievu b/d nepieļaušanu Latvijā ! Vislabākais apliecinājums tam ir krievs -deputāts Dolgopolovs, no kura latviešu valodas prasmi var pamācīties pat daži latvieši . Dolgopolovs mācījās latviešu bērnudārzā,lūk , kas ir , vislabākais piemērs par valodas apguves lomu agrā bērnībā !!!!!!!!!!!!!
 
#
vendetta 23.janvāris 2018 10:19 atbildēt
Latvijā ir jābūt vienai valodai ko pārvalda visi un tā ir valsts valoda (latviešu) ,tas ir deklarēts Satversmes 4.pantā un to Izglītības Ministrijai ir jārespektē. Ja kāds Latvijā grib izglītību citā valodā tad iespējas jāmeklē pašam un arī pašam par to jāmaksā. Latvija visiem nodrošina izglītību valsts valodā un neviens starptautisks dokuments ,nacionālo minoritāšu aizsardzības konvenciju ieskaitot,neuzliek par pienākumu valstij apmaksāt izglītību imigrantiem viņu dzimtajā valodā - tā ir luksuss lieta,par ko katram pašam jāmaksā un it īpaši jau skaitliski lielo nāciju pārstāvošiem imigrantiem! Katra pilsoņa otrā valoda ir viņa brīva izvēle un valsts to nedrīkst uzspiest. Tagad strauji Latvijā ienāk angļu valoda un tā jau ir kļuvusi par otro Latvijas jaunatnes valodu,bet tas nenozīmē,ka mums jāsāk numurēt svešvalodas pēc to lietošanas nozīmīguma.
 
#
Mr.Susurs » vendetta 23.janvāris 2018 10:35 atbildēt
Pilniba tev piekritu, ka emigrantiem vismaz daleji pashiem ir jakompense izglitiba dzimtaja valoda. Valsts valodai ir jabut vienai un tur es tev pilniba piekritu. Protams ir atseviski iznemumi etniskajam minoritatem. Ta pati Agenskalna gimnazija, kura macas praktiski visi Latvijas vacieshi un balvacieshi. Mums te Purvciema ir Itas Kazakevichas Polu skola. Bet visas shajas skolas pamatvaloda ir latvieshu. Vairak tev varu pateikt. Latvija ir ne tikai zhidu, ukrainu , igaunu un lietuvieshu skolas, bet eksiste ari sikas neformalas skolas etniskajam minoritatem. Latvija pieveram ir par pashu lidzekliem finanseta Brazilieshu skolina. Pashi maksajam gan telpas ires, gan ari skolotaju. Nu nav jau parak daudz to macibu. 2 reizes nedela pa 2 stundam. Bet toties berni nav izrauti pilniba no savas etniskas vides. Ko tad skola parsvara maca. Portugalese rakstibu, lai cilvecini Latvija neaizmirstu sho valodu. Nu un ari runa par notikumiem Brazilija. Lai cilvekiem nezustu kontakts ar savu dzimteni. Manuprat tas ir vienigais pareizais risinajums etniskajam minoritatem... Tapat visi sikie macas latvieshu skolas. Un ir viniem problemas ar valodu. Bet zinu tikai vienu puisi, kas macas krievu valoda Latvija. Bet tur tiri vinas muterite vainiga. Vina pati ir krieviete un ne ipashi savu nakotni saista ar Latviju.
 
Skatīt visus 15 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers