Latvijā: Tiesa ignorējusi lūgumus par tulkojumiem un apšaubāmiem tulkiem 6 komentāri
 
Latvijā

Tiesa ignorējusi lūgumus par tulkojumiem un apšaubāmiem tulkiem

 
Kaspars Krafts/ F64 Photo Agency

Steigā, ar kādu Rīgas apgabaltiesa slēdza pierādījumu pārbaudi, lai sāktu debates t.s. Lemberga prāvā, palikuši neizlemti vairāki procesa dalībnieku pieteiktie lūgumi.

Tā kā Kriminālprocesa likums nosaka, ka tiesai ir jāizlemj procesa dalībnieku pieteiktie lūgumi, bet konkrētajā procesā tas, visticamāk, nav izdarīts, šis apstāklis var sarežģīt nākamā gada februārī gaidāmo tiesas debašu norisi. Advokāti pagaidām neatklāj, tieši kurus lūgumus tiesa nav izlēmusi, solot to atklāt debašu laikā. Neatkarīgā konstatēja, ka viens no pieteiktajiem lūgumiem, ko tiesa nav izlēmusi, varētu būt saistīts ar valsts valodā neiztulkotiem dokumentiem, kļūdām tulkojumos, pieaicināto tulku interešu konfliktiem.

Likums nosaka, ka kriminālprocesā iesaistītās personas par pierādījumiem var izmantot ticamas, attiecināmas un pieļaujamas ziņas par faktiem. Būtiska daļa no pierādījumiem šajā krimināllietā ir visdažādākie dokumenti svešvalodās. Saskaņā ar Kriminālprocesa likumu kriminālprocess Latvijā var notikt tikai un vienīgi valsts valodā. Tas nozīmē, ka tikai pēc iepazīšanās ar krimināllietas dokumentiem valsts valodā apsūdzētais var realizēt savas tiesības uz aizstāvību un izvēlēties aizstāvības pozīciju.

Jau pašā tiesvedības sākumā pirms nepilniem deviņiem gadiem Aivara Lemberga advokāte Irina Kauke vērsās pie tiesas ar lūgumu neizmantot kā pierādījumus dokumentus, kuri nav tulkoti valsts valodā vai pārtulkoti nepareizi. Lūgumā advokāte minēja, ka A. Lembergam liegta iespēja realizēt tiesības uz aizstāvību, jo «krimināllietas materiāli satur daudz dokumentu svešvalodās, kuras mans aizstāvamais neprot, bet valsts valodā daudzos gadījumos minētie dokumenti pārtulkoti nepareizi. Nepareizs tulkojums daudzos gadījumos maina dokumentu teksta būtību, kas var būtiski ietekmēt gan aizstāvamā aizstāvības pozīcijas izvēli, gan tiesas viedokli par pierādīšanas priekšmetu. Tādējādi visi dokumenti, kuri nepareizi tika iztulkoti valsts valodā, uzskatāmi par neticamiem un nepieļaujamiem pierādījumiem, par ko es lūdzu pieņemt attiecīgu tiesas lēmumu un neizmantot minētos dokumentus tiesas izmeklēšanas gaitā».

Bez tam advokāte lūdza tiesu neizmantot par pierādījumiem arī tos dokumentus, kurus tulkojuši tulki, atrodoties interešu konfliktā.

Jāatgādina, ka jau pirms deviņiem gadiem atklājās, ka kriminālprocesā tulka - speciālista statusā iesaistīts arestētās mantas glabātāja Rudolfa Meroni advokāts Daimārs Škutāns un t.s. Lemberga oponentu, kas arī ir liecinieki šajā kriminālprocesā, - Olafa Berķa, Oļega Stepanova u.c. - advokāts un pilnvarotais pārstāvis Mārtiņš Kvēps.

Aizstāvībai radās jautājumi arī par Šveices advokāta Rudolfa Meroni statusu krimināllietā - proti, vai viņš pratināts advokāta vai finanšu starpnieka statusā. Bet krimināllietā figurē ziņas, ka arī R. Meroni darbojies tulka statusā.

Nepareiziem tulkojumiem regulāri uzmanību pievērsa arī citi procesa dalībnieki, tomēr tiesa uz šiem faktiem deviņu tiesvedības gadu laikā nereaģēja. Ja debatēs tiesas neizlemtie lūgumi tiks aktualizēti, iespējams, radīsies jautājums par tiesas izmeklēšanas atjaunošanu, lai pārbaudītu apšaubāmos pierādījumus.

Komentāri [6]
#
Komentēšana ir liegta – CENZŪRA.nra.lv 16.janvāris 2018 15:08 atbildēt
;)))))))))

"Kas arī bija jāpierāda", kā ir sacīts. Tātad - šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES "de(R)mokrātiskās valsts" parodijā "eurolatv(ĀN)ijā" un tās pa lēto angažētajos "lojālpatrEJotiskajos" masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))
...
"Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta."
/ apt.cit.aut. - Džordžs Orvels /

=======

Ir sacīts: "Tauki un sū#i vienmēr un visur peld pa virsu – neatkarīgi no tā, kāds ir tilpums un kāda substance ir tajā ietilpināta." ;)

Un, arī: "Katra tauta (t.sk. arī latvāņu lumpeņu "titulnācijas" zombiji) ir pelnījusi tādu "valsti" un tādus "vadošos locekļus" (t.i pie valsts / pašvaldoņu SILES trekni rijošus "vienlīdzīgĀKos cūklopus"), kādus tā dabū uz sava kakla un kādiem ļauj sevi iz(tolerēt) visās atverēs, uz riņķi griežot."

=======

Mediju ziņa (2009. gads): Rīgas apgabaltiesa pirmdien (16.02.2009.) esot "ieplānojusi sākt skatīt" krimināllietu, kurā par dažādu smagu noziegumu organizēšanu un izdarīšanu ir apsūdzēts "ilgtspējīgais" Ventspils pašvaldības "tautas kalps" un "mērs" A. Lembergs ( eks-PSKP, ZZS/LunV jeb “hūtes naftaspāķi” ). Šajā "krimināllietā, kurā Rīgas apgabaltiesa pērn apvienoja abus tiesai nodotos kriminālprocesus par Lemberga izdarītajiem noziegumiem, kopumā ir 147 (nu jau vairāk par 200) sējumi"...
-------

"Smird Hūtes "nevainības" 'lieta'..."
( O.M.© “Hroniskais pjedestāls” - 15.02.2009., Nr.6. )
.
Sāk masmēdekļus 'drudzis kratīt':
"Draud "ķēķa tiesa" 'lietu skatīt',
Par Hūtes "varoņdarbu" 'blāķi' ~
'Mož, ietupinās' reiz to 'pāķi'?...
.
Tā būtu "sensācija" "valstī",
Kur gadiem ilgi SILES balsti,
Bez sāta & 'lopā' laupījuši,
Jo - "politiku" nopirkuši!!!..."
...
Pie "tiesu ķēķa", sētas pusē,
Bars Hūtes 'zombij-fanu tusē' ~
Šiem "trubas krāniņš" 'atlies' šņabi!
(Ja "process" 'nobeigšoties' labi...)
.
Bet - ja šim 'izrakstīšot nāras',
Lai 'fani' kaut uz maiņām 'vārās',
Pie "kroņa mājas" - saucot Hūti,
Par "nevainīgu Dieva brūti"...
...
No smagā 'vāģa' klerki (daudzi),
Krauj ārā treknu... (mēslu) kaudzi:
Tur vismaz pārsimts mapēs 'sieta',
Smird Hūtes "nevainības" 'lieta'.
.
Iekš tiesas zāles "VIP"-u stūrī,
Kā primāts (sīks) tup Hūte būrī ~
Caur restēm lūr uz 'soģu' grupu,
Pār ģīmji 'stiepjot' ņirgu glupu:
.
"Mans "zvērādiņu" balasts pauda,
Ka - neesot (diez ko) 'žņaugta' nauda,
Lai "process" 'rullētu kā smērēts' ~
Diez, nebūs 'piķis' velti tērēts?..."
.
Ehhh... 'sūnaini', ka šajā "valstī",
Vairs nevar zagt pat SILES balsti,
Bez baiļu sviedriem "goda" 'vešās',
Cik 'štuko fiškā' un 'lien ķešās'...
.
Bet - iespējams, ka 'izkruķīšos'!
'Vot' - tad aiz prieka... ('aptaisīšos'),
Kad šeit sāks 'dziedāt' "Kurmju Tētis" ~
Par to, KĀ 'piestūķējis' klētis!!!...
.
Vai - "Kurš-gan-cits" 'caur režģiem bolīs',
Un "(BEZ)godībām" "svēti" solīs,
Pat 'atgriezt', ko priekš 'sevīm' zadzis,
Līdz brīdim, kad šim 'lūzis vadzis'!..."
...
'Iet vaļā' "Pī-āR-process" "valstī" ~
To "monitorēs" SILES balsti,
Kas "OLIGARHU" rindā gaidīs,
Līdz - Temīda šiem "laipni" smaidīs...

=====

oriģinālversija = "O.M.© blogā":
[ CENZĒTS ]
u.c.

MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu "lojālpatrEJotu", patoloģiski defektīvu "SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu", "proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu" rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu "biogaļas izstrādājumu", demonstratīvi kriminālrecidīva "ķēķa tiesiskuma" SISTĒMĀ parazitējošu "(ekskre)mentu", "prok(tologu)", "(bez)godību" u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS "revolucionārās pārliecības" lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu "(p)(ie)līdēju" un nožēlojami gļēvu "kluso mīzēju" zeme SILES "valsts" parodija "eurolatv(ĀN)ija", XXI gadsimts.

P.S. Visi "O.M.© arChīvā" fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. - privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .
 
#
Komentēšana ir liegta – CENZŪRA.nra.lv 16.janvāris 2018 15:07 atbildēt
> nra.lv administratīvajiem izpildfunkcionāriem (u.c. taml. nožēlojami juridiski profāniem bipgaļas izstrādājumu atkritumiem)

=======

Latvijas Republikas SATVERSME.

VIII nodaļa. Cilvēka pamattiesības
...
89. VALSTS ATZĪST UN AIZSARGĀ CILVĒKA PAMATTIESĪBAS saskaņā ar šo Satversmi, LIKUMIEM un Latvijai saistošiem starptautiskajiem līgumiem.

90. Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības.

91. Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas BEZ JEBKĀDAS DISKRIMINĀCIJAS.

100. IKVIENAM IR TIESĪBAS UZ VĀRDA BRĪVĪBU, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. C.E.N.Z.Ū.R.A ir AIZLIEGTA.

=======

Ir sacīts: "Likuma nezināšana (un, īpaši jau, pat nevēlēšanās zināt) neatbrīvo no LIKUMĪGĀS ATBILDĪBAS."
 
#
Fakts 29.decembris 2017 17:48 atbildēt
Ārkārtīga nekaunība un cinisms pret tautu- atklāt šo nozīmīgo simbolu par tāāādu naudu plkst. 12.30 vai vienalga cikos pēdējā gada darba dienā, kad tauta strādā, bet var atnākt tikai ministre un saujiņa pensionāru, atkal kārtējais spļāviens tautai sejā..........
 
#
MS 24.decembris 2017 15:31 atbildēt
Es uzskatu,ka Tiesai ir jāņem vērā lūgums par tulka pakalpojumiem,jebkuram no dokumentiem ir jābūt ieinteresētajai personai ļoti labi saprotamā valodā.Citādāk sanāk kā ar BEZPEĻŅAS organizāciju "bezvēsts"-tiek savākti naudas līdzekļi no ziedotājiem,bet realitātē ļoti reti kaut ko dara.Ļoti pārliecinošs piemērs-Krišjāņa Zvejnieka "meklēšana".Saitā "tautarunā" Gatis ir aprakstījis reālo darbību.Precīzi tāpat notika,kad meklēja 5-gadīgo Ivanu Berlandinu,kuru kaut kāda sieviete aizveda no rotaļu laukuma.
 
#
Viens Likums un viena Taisnība VISIEM! 18.decembris 2017 19:14 atbildēt
LR “Krimināllikums”

XIV nodaļa
Noziedzīgi nodarījumi pret personas pamattiesībām un pamatbrīvībām.

144.pants. Korespondences un pa elektronisko sakaru tīkliem pārraidāmās informācijas noslēpuma pārkāpšana

(2) Par prettiesisku publiski nepieejamu datu pārraides vai signālu pārtveršanu elektronisko sakaru tīklos, kā arī par prettiesisku publiski nepieejamu elektromagnētisku datu iegūšanu no elektronisko sakaru tīkla, kurā atrodas šādi dati, — soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz 3 gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

(3) Par šā panta pirmajā vai otrajā daļā paredzētajām darbībām, ja tās izdarītas mantkārīgā nolūkā, — soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz 5 gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

145.pants. Nelikumīgas darbības ar fiziskās personas datiem

(1) Par nelikumīgām darbībām ar fiziskās personas datiem, ja ar to radīts būtisks kaitējums, - soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz 2 (diviem) gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz 100 (simt) minimālajām mēnešalgām.

(2) Par nelikumīgām darbībām ar fiziskās personas datiem, ja tās izdarījis personas datu apstrādes pārzinis vai operators atriebības, mantkārīgā vai šantāžas nolūkā, - soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz 4 (četriem) gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz 120 (simt divdesmit) minimālajām mēnešalgām.

(3) Par personas datu apstrādes pārziņa vai operatora vai datu subjekta ietekmēšanu, pielietojot vardarbību vai draudus vai ļaunprātīgi izmantojot uzticību, vai ar viltu nolūkā veikt nelikumīgas darbības ar fiziskās personas datiem - soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz 5 (pieciem) gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz 200 (divsimt) minimālajām mēnešalgām.

XV nodaļa
Noziedzīgi nodarījumi pret personas brīvību, godu un cieņu

157.pants. Neslavas celšana

(1) Par apzināti nepatiesu, otru personu apkaunojošu izdomājumu tīšu izplatīšanu iespiestā vai citādā veidā pavairotā sacerējumā, kā arī mutvārdos, ja tā izdarīta publiski (neslavas celšana), — soda ar piespiedu darbu vai ar naudas sodu.

(2) Par neslavas celšanu masu saziņas līdzeklī — soda ar īslaicīgu brīvības atņemšanu vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

==============

Ir sacīts: "Likuma nezināšana (un, īpaši jau, pat nevēlēšanās zināt) neatbrīvo no LIKUMĪGĀS ATBILDĪBAS."
 
Skatīt visus 6 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers