Latvijā: DISKUSIJA: Pensionāriem indeksācija liela, bet nabadzības risks joprojām augsts 73 komentāri
 
Latvijā

DISKUSIJA: Pensionāriem indeksācija liela, bet nabadzības risks joprojām augsts

 

Uz kārtējo Rosbalt trešdienu sanākšanu uzaicinātie 27. septembrī apaļā galda sarunā diskutēja par to, kā rit pensiju indeksācija Latvijā. Diskusijas ietvaros tika skarti jautājumi: par pensiju indeksācijas īpatnībām Latvijā; par to, kādēļ indeksācijas no pirmā oktobra noteiktais pensiju paaugstinājums tomēr rada Latvijas pensionāru pretenzijas; ko pensiju sistēmas pilnīgošanai piedāvā Latvijas Pensionāru federācija. Diskusija izvērtās plaša, tādēļ publikācijas apjoms man ļauj sniegt vien atsevišķus, manis subjektīvi (!) izvēlētus tās fragmentus.

Skatīt visu rakstu >

Komentāri [73]
#
janis 14.oktobris 2017 22:51 atbildēt
piekrītu, latviešu pensiju sistēma ir ļoti pareiza, - man bija piecreiz lielāka pensija kā manai mammai, viņa nemirst, un nu starpiba ir tikai trīs reizes. Viņa ir nabags kā jau bija, un es tam statusam tuvojos. Par sevi jau bēda nav, bet ko tie jaunie nodokļu maksātāji domās un kā rīkosies? Ka tik latviešu valstij nepienāk straujš kirdiks, jācer , simtgadi paspēs nosvinēt ar jautrību un pompu, pantiņus jau mācamies?
 
#
Neslāvs 14.oktobris 2017 5:26 atbildēt
Prieks, ka aptaisījās sirmie okupanti. Gribēja lielo rubuli no Maskavas, bet tas ņēma un devalvējās. Nu bet tas tik sākums, būs vēl.
 
#
vija 13.oktobris 2017 21:58 atbildēt
liela kluda ir pensiju lielumam,koeficents, ar to rejzina stazu un algas apmeru, bet musu ieredni maina kojeficentu katru gadu, tapec ka sanaca manam kaiminam,vins stradaja par talbrauceju,pelnija lielu algu,sieva sradaja pasta, kad virs aizgaja pensija, sanema pensiju daudz mazaku neka sieva,vina gaja pensija 3 gadus velak,luk kads rezultats,ka virs sanem mazaku pensiju neka sieva,koificents jabut visim vienads,tad butu taisniba
 
#
Ija 13.oktobris 2017 18:10 atbildēt
Piekrītu tiem,kas iestājās par darba stāžu pie pensiju aprēķināšanas,indeksēšanas.Neviens nerunā par dārgajām zālēm,kuras pensionāriem nepieciešamas,tām vajadzētu būt lētākām.Nu redzēsim kā uz priekšu būs ar veselības apdrošināšanu.Dzīvosim un cerēsim,ka dzīve būs labāka uz priekšu.
 
#
Jaapsis 13.oktobris 2017 16:52 atbildēt
Es tā arī nesaprotu, kāpēc V.Avotiņš ir uzņēmies sagatavot rakstu par diskusijām par pensiju sistēmu, jo pēc raksta izlasīšanas ir skaidri redzams, ka viņam pašam nav nepieciešamās sapratnes par šo tēmu un raksts ir pilns ar būtiskām kļūdām (pat skaitļos), neloģiskiem uzstādījumiem un spriedumiem. Kāpēc to neveidoja piemēram Inga Paparde, kurai ir pietiekošas zināšanas, lai rakstā nepieļautu tik būtiskas kļūdas un dotu nepieciešamo skaidrību intervijas lasītājiem.
 
#
pljerduks 13.oktobris 2017 12:17 atbildēt
Neuztraucieties! Pensionāriem atskaitīto nodokli Barčas k-dzei pieliks pie algas un uuh,kā varēs ar jaunu spēku cīnīties ar nabadzību !
 
#
Eglītis 13.oktobris 2017 12:14 atbildēt
Tik liela ka var pārēsties un dabūt ātras kājas. Kādi 15 eiro? Noņemot nost ienākuma nodokli labi ja 10 eiro.
 
#
Valdis 12.oktobris 2017 15:21 atbildēt
Ar tām tukstosiem lielajam pensijām vajadzetu galvenokārt skatities ,lai sis pensijas netiktu nopirktas ,galvenajam kriterijam vajadzetu but nostradātam gadu skaitam . personigi zinu cilvekus kuri pensiju nopirka iemajsājot vieņa reize desmit ,varbut simts apšaubamas izcelsmes ,tukstošus tādejadi noperkot sev pensiju ,nestradajot nevienu dienu un nemaksajot nodoklus visu mužu ,tas manuprāt nav pareizi .
 
#
Tas nav nabadzības risks, tā ir nabadzība. 12.oktobris 2017 14:35 atbildēt
Tas nav nabadzības risks, tā ir nabadzība.
 
#
Adatiņa 12.oktobris 2017 12:30 atbildēt
Pilnīgi piekrītu Veltai. Galvenajam ir jābūt darba stāžam. Nevar būt vienāda pensija visiem. Darba stāžam ir jābūt pamatā visām indeksācijām, tad būs taisnīgi.
 
#
faņa 12.oktobris 2017 11:16 atbildēt
indeksāciju veic 1.okotobrī, kad no gada palikuši pāri vien 3 mēneši, bet dzīves dārdzība ir jau pieaugusi veselus 9 mēmešus, kurus neviens neindeksē uz atpakaļu. skaisti...
 
#
savādnieks » faņa 12.oktobris 2017 16:17 atbildēt
Pirmais pamanītais komentārs,kur nofiksēts fakts,ka pensiju indeksācija veikta par 2016.g.tas ir,ka pensionārs ar savu patēriņu būtībā kreditē valsti,bet vajadzētu būt otrādi,ja izmaiņas nodokļos/pakalpojumos,to jāparedz reizē ar budžetu un izmaksas jāveic UZ PRIEKŠU (kā tas notiek ar pensiju izmaksām),lai pensionāram pāris eiriķi nebūtu jāsaņem par ''apēstu maizi''.
 
#
Milzīgs paldies 11.oktobris 2017 19:37 atbildēt
Partijai un valdībai (ai,paspruka kā senos laikos!) ! Nu mana pendzija par veseliem septiņiem eirīšiem lielāka ! Nu tik dzīvosim! Tas par tiem > 40 gadiem,kurus nostrādāju vienu daļu it kā ne šitai valstij. Tāpēc jau nav ko čīkstēt - paša vaina. Arī rēķini man kaut kā nepadodas. Sarēķināju pēc dotā indeksa 1,04... un man sanāca uz gandrīz 300 pensijas ap 13 eiro,bet faktiski saņēmu tikai 7,7 eiro. Redz, kā ir ,kad neprot rēķināt un saklausās skaļu reklāmu!
 
#
Rasa » Milzīgs paldies 11.oktobris 2017 23:06 atbildēt
Jus neaprekinajat ienakuma nodokli, ko no Jusu pensijas atskaita.
 
#
Rasa » Milzīgs paldies 11.oktobris 2017 23:06 atbildēt
Jus neaprekinajat ienakuma nodokli, ko no Jusu pensijas atskaita.
 
#
annina 11.oktobris 2017 19:15 atbildēt
visiem vajadzetu fiksetas algas nevis ka tagad katam ierednim. .tik vins karo un tad butu taisnigi un butu mazaka iespeja zagt un krapt valsti un sanemt premiju par ierasanos darba neaizvietojamu cilveku nav ierednisantaze valsti un valsts siem shemotajiem piekapjas.ka tu atlaidisi ka strada rads rada gala
 
#
annina 11.oktobris 2017 18:36 atbildēt
nu protams ka vienmer var gribet vairak bet paldies par to pasu .7 eiro prieks pensionara ari ir nauda jo visus sos gadus vispar ja bij ta neparsniedza 2eiro
 
#
aha » annina 12.oktobris 2017 9:51 atbildēt
bet nosaukt tos 7 eiro par lielu indeksāciju ir nekaunības kalngals!
 
#
Jaapsis » annina 13.oktobris 2017 15:29 atbildēt
Kad pensijas indeksācija bija 2 eiro, tad sviesta paka maksāja zem eiro, tagad pārtikas produktiem cenas gada laikā ir cēlušās par desmit procentiem (ipaši piena produktiem, sviestam minimums ir ap 1,69 paciņa no rīta ) un ja mēnesī par pārtiku samaksājat ap 80 eiro, tad tas ir par 8 eiro vairāk, kā tas maksāja pie 2016.gada indeksācijas. Tā ka daudz priecāties jau nav par ko. Un ja no 7 eiro vēl jānomaksā ienākuma nodoklis 23%, tad uz rokas saņem tikai 5,39 eiro. Bet veikalā par pārtiku ir jāmaksā 8 eiro vairāk. mēnesī un nauda maciņā pēc indeksācijas nekādi nepieaug, bet joprojām samazinās.
 
#
lapa 11.oktobris 2017 13:51 atbildēt
reiru , kucinski un aboltinu sanemt pensiju 200 eiras . ko tad sie laimes stasti dziedas . noziedznieki valdiba.
 
#
Fakts 11.oktobris 2017 13:47 atbildēt
Mūsdienu pensijas - Vienotības "veiksmes stāsts".
 
#
Yo 11.oktobris 2017 13:35 atbildēt
Vienotība savulaik teica - jūs esat strādājuši citai valstij, jums nekas nepienākas. Tagad ZZS cenšas labot to, ko Vienotībai vajadzēja izdarīt pirms gadiem astoņiem. Tāpat kā ar ceļiem, kam Vienotība atņēma ceļu fondu, un Repšes savārītā putra ZZS jāizstrebj. Kļūdas izlabot ir daudz grūtāk, nekā tās sataisīt.
 
#
Tikai » Yo 11.oktobris 2017 14:03 atbildēt
pie reizes jāatgādina,ka visās valdībās ZZS sēdēja Vienotībai pie labās rokas un vadīja LM,ja toreiz būtu rūpējis pensionāru liktenis,šodien ''kļūdas'' nebūtu jālabo.
 
#
mareks » Yo 11.oktobris 2017 18:49 atbildēt
vienotība sen strādā citai valstij pirmajā vietā ASV un Briseles intereses nu nav tie mūsējie
 
#
Jaapsis » Yo 13.oktobris 2017 16:24 atbildēt
2009.gadā, kad apturēja pensiju indeksāciju, kad no likuma izslēdza mazo pensiju indeksāciju katra gada 1.aprīlī , kad no likuma izslēdza mazo pensiju indeksāciju ar iemaksu algu koeficientu 50%, ko atjaunoja tagad visām pensijām šogad, kad lēma visiem pensionāriem samazināt pensijas par 10%, tad labklājības ministrs bija no ZZS Uldis Augulis. Kad no 2014.gada sāka lemt pensiju indeksācijā pielietot atkal 50% algu iemaksu koeficientu, bet vienmēr atlīka. līdz izlēma to atjaunot sāakot no 2017.gada 1.oktobra (Saeimas vēlēšanas tuvojas - 2018. gada pirmā oktobra sestdiena, bet pensiju indeksācija notiek 1.oktobrī), tad arī visu laiku labklājības ministrs bija no ZZS Uldis Augulis, tā ka nevajag stāstīt pasaciņas par labajiem onkuļiem no ZZS un sliktajiem no Vienotības. šie onkuļi priekš pensionāriem ir vienādi slikti. Invaliditātes pensijām neapliekamo minimumu nepalielina no 2018.gada, pensionāram -invalīdam papildus piešķirto palielināto neapliekamo minimumu atkarībā no grupas no 2018.gada nepalielina, jo neesot tam naudas, pārmaksāto nodokli par veselības aprūpi pensionārs no 2018.gada VIDā varēs pieteikt samazinātā apmērā, un kur tad vēl visu tarifu un cenu pieaugums , kas saistīti ar minimālās algas pacelšanu 2018.gadā, akcīzes cenu pacelšanu benzīnam u.c. produktiem, atkritumu savākšanu, ūdeni m un kanalizācijai, jo krasi pieaug dabas resursu nodoklis 2018.gadā. Par visu to pensionāri maksās krietni dārgāk 2018.gadā un tas būs pateicoties ZZS premjeram M.Kučinskim. ZZS finansu ministrei Danai Reizniecei -Ozolai un, protams, koalīcijas partijām Vienotība un NA. Par cik tas viss kļūs dārgāks pensionāri to sapratīs tikai tad, kad būs jāmaksā lielāki rēķini. Šobrīd jau ir zināms, ka par pensijas piegādi mājās cena 2018.gadā pieaugs no 1,74 eiro līdz 2,39 eiro (tas būs sadārdzinājums ap 80 tūkstošiem pensionāru), piegāde sadārdzinās par 72,8%!!!. Un to sadārdzina valstij piederošs uzņēmums "Latvijas Pasts" Latvijas valdība tikko samazināja privātuzņēmumam Latvijas Balzāms nodokļu slogu par 5 miljoniem eiro (kad visur tik dzirdi, ka valstij nav naudas palīdzēt pensionāriem, invalīdiem, māmiņām, mirstošiem pacientiem zālēm utt).. Jūnija valdība iedeva nodokļu atlaidi RIMI ap 5 miljoniem loģistikas centra būvniecībai Mārupē. Bet saviem pensionāriem, kuriem nav iespējas saņemt pensiju bankās vai pastā gan nav spējīga apmaksāt sadārdzinājumu,ap ,620 tūkstošiem gadā. Nē, jānoplēš no jau tā trūcīga pensionāra , it īpaši tālajos lauku apvidos, par pensijas piegādi.
 
#
Neslāvs 11.oktobris 2017 12:37 atbildēt
Un protams , ka rakstu papildina krievu duņas foto.
 
#
xxx » Neslāvs 11.oktobris 2017 13:39 atbildēt
Gudra sieviete tā tava duņa. Kas tev ir ko viņai jēdzīgi iebilst? Ja nav - pats esi duņa.
 
#
Neslāvs » xxx 11.oktobris 2017 13:46 atbildēt
Duņa, repatriējies !
 
#
> » Neslāvs 11.oktobris 2017 13:58 atbildēt
tavi bērni jau repatruējušies uz UK tualetēm?
 
#
Neslāvs » > 12.oktobris 2017 3:15 atbildēt
mani bērni sūkā arābiem telavivas apkaimē.
 
#
Neslāvs » > 14.oktobris 2017 5:40 atbildēt
Jā tur pulka krievu emigrantu, laikam arī nodarbe ir populāra.
 
#
nu ja... 11.oktobris 2017 12:04 atbildēt
.. visas privilēģijas saeimas 100 resnajām cūkām un visiem ,kas sēž zem viņiem,kā arī dzērājiem,cietumniekiem un slaistiem....
Kur palika visi tie darba gadi no 1996 - 2006.gadam????? bija jāstrādā visi smagie darbi,jo citu variantu nebija, un tagad tikai pensija zem 200.euro.
Cūkas nolāpītie,kaut aizrītos ar tiem saviem 3 euro,ko pieliek klāt,kur stāža gadi... kur nu ,kur nu pieliks pensionāriem,invalīdiem ,bērniem, citādfi nebūs o savās alkatīgajās šakāļu rīklēs ieraut.... NELIEŠI un LAUPĪTĀJI. SAVAS TAUTAS BENDES.....
 
#
..,bet » nu ja... 11.oktobris 2017 12:26 atbildēt
...paši penši 99,99% balso par šo varu.
 
#
Klāriņa » ..,bet 11.oktobris 2017 12:32 atbildēt
...ja vien DIEVS dos nodzīvot..būsi''pensis''
 
#
,bet>Klāriņa » Klāriņa 11.oktobris 2017 12:57 atbildēt
...'pensis' - tā ir diagnoze, pensionārs - sociālais status. Kurš tad ir atbildīgs par šādu pensiju sistēmu???
 
#
filips » ..,bet 11.oktobris 2017 12:41 atbildēt
redzi citādāk nevar ! Es balsotu par Trampu ,bet nav sarakstos !
Un vēl ! Vari balsot par ko vien vari ,kaut par pašiem labākajiem un godīgākajiem Tavā skatījumā , bet viņus visus ,,izmācīs no augšas ! No ES )
Un ja ne tā ,tad nemēģini ,,klepot'' ...noliks ātri pie vietas !
 
#
,bet > filips » filips 11.oktobris 2017 13:03 atbildēt
..., bet Latvijā nav sava 'trampa' un ja būtu tad nedabūtu lielāku atbalstu par 5%
 
#
pensionare » filips 12.oktobris 2017 12:29 atbildēt
Nav jaiet balsot! Kad puse tautas neaizies, tad saks domat, jo nakosais solis ir dumpis!!!!
 
#
IKA 11.oktobris 2017 12:02 atbildēt
Tā skaitās liela?
 
1 2 3
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers