Latvijā: Saeimas grautiņu lieta: Kāda būtu klusēšanas cena 15 komentāri
 
Latvijā

Saeimas grautiņu lieta: Kāda būtu klusēšanas cena

 
ATBALSTS NO LATVIJAS. Latvijas Daudzbērnu ģimeņu biedrības vadītājs Imants Keišs pie Liberecas tiesas un izolatora izritināja plakātu ar uzrakstu Brīvību politiski ieslodzītajam. «Vara mūs nedzird. Esmu atbraucis atbalstīt cilvēku, kurš modina valsts varu,» viņš sacīja / Jeļena STABUROVA

Uz Čehijas pilsētas Liberecas tiesu politiski apsūdzēto Ansi Ataolu Bērziņu atved roku dzelžos. Rokas saķēdētas un piestiprinātas pie speciālas platas jostas. Ne pacelt, ne pakustināt. Uz pleca milzīgi liela, sarkana Rimi soma, ko līdz pusei vai pat divas trešdaļas piepilda dokumenti. Tāpat viņu aizved – roku dzelžos kā īpaši bīstamu noziedznieku. Pa pazemes tuneli.

Šonedēļ pirmdienā Liberecā tika turpināta jau iesāktā tiesas sēde, kurā skata 2009. gada 13. janvāra Saeimas grautiņu dalībnieka Latvijas pilsoņa A. A. Bērziņa lietu - izdot viņu Latvijai soda izciešanai vai ne. Viņš sevi uzskata par politiski apsūdzētu un akcentē savas demokrātiskās tiesības izteikt viedokli par valsts varu Latvijā.

Tiesa nolēmumu pieņems rīt, jo Čehijas un Latvijas tiesu prakses atšķiras. Latvijas tiesā uztaisa saīsināto spriedumu, bet plašāks - ar skaidrojumiem - seko pēc tam, Čehijā tiesa uzreiz komentē un pamato spriedumu, tāpēc tiesas sastāvam bija nepieciešams papildu laiks sprieduma sagatavošanai, to nenolasīja ne pirmdien, ne arī nozīmēja tiesas sēdi uz otrdienu, pat zinot, ka viens no advokātiem brauc no Latvijas.

Jāgaida līdz ceturtdienai

Kāds varētu būt tiesas verdikts? Čehijas valsts nozīmētajai advokātei Marketai Tukinskai nešķiet, ka latvietis Bērziņš netiks izdots. Viņa aizstāvis Jānis Mucenieks uzskata, ka Ansim labvēlīgs risinājums ir iespējams, bet slavenais čehu advokāts cilvēktiesību jomā Pēters Ūls pieļauj, ka nevar pilnīgi izslēgt pozitīvu rezultātu. Viņa noskaņojums ir cerīgāks - tiesas attieksme pret A. A. Bērziņu varbūt būs pozitīvāka, nekā izskatījās tiesas sēdes laikā. Tiesneši žāvājās un snauda, arī prokurore kāvās ar garlaicību.

Vai būs precedents?

Prokurore prasa izdot Latvijai A. A. Bērziņu. Ja tiesa viņas lūgumu apmierinās, tad Anša kā Eiropas Savienības pilsoņa izdošana notiks ātri, Neatkarīgajai sacīja P. Ūls. Ja Ansis nebūtu Eiropas Savienības valsts pilsonis, tad viņa izraidīšana būtu ilgāks process un tiktu izvērtēti visi apstākļi, kas trešajā valstī varētu kaitēt, un, visticamāk, viņš netiktu izdots, jo pastāv bažas, ka tiktu vajāts politisko uzskatu dēļ.

Advokāti uzsvēra, ka Latvijas tiesas spriedums par reālu cietumsodu uz gadu un astoņiem mēnešiem jāvērtē pēc Čehijas, kur notiek tiesa, likumiem. P. Ūls norādīja, ka Čehijas likumos nav panta par masu nekārtībām, tāpēc Ansi izdot Latvijai nedrīkst. Viņa kolēģe M. Tukinska sacīja, ka nodarījums - izsists Saeimas logs -, pēc Čehijas likumiem, ir niecīgs un Čehijā to var uzskatīt tikai par kaitējumu mantai.

Liberecas tiesa pēc nozīmīguma nav tik ietekmīga, ja ar tādu vārdu var apzīmēt tiesu, lai tiesnešiem, no vienas puses, būtu vēlme riskēt ar savu karjeru Latvijas pilsoņa dēļ, atzīstot politisko kontekstu viņa lietā. Vienkāršāk ir īstenot Eiropas aresta orderi. No otras puses, viņiem šis process būtu iespēja radīt precedentu Latvijas un Čehijas tiesu praksē.

13. janvāris nav beidzies

Savā pēdējā vārdā A. A. Bērziņš argumentēja, kāpēc viņu nedrīkst izdot soda izciešanai Latvijā, uzsverot procesa politisko ievirzi, tiesu kļūdas (piemēram, izpildes lietas skatītas nepiekritīgās tiesu instancēs), apdraudējumu viņa veselībai un dzīvībai Latvijas cietumos, taču Čehijas tiesa nav vērsusies Latvijā, lai noskaidrotu lietas papildu apstākļus. Plašu sava pēdējā vārda sadaļu viņš bija veltījis stāvokļa pasliktināšanai politisku apsvērumu dēļ - politisku uzskatu paušanas gadījumā iestāsies smagākas sekas nekā tad, ja turēs mēli aiz zobiem vai izdemolēs dzērienu veikalu. Klusēšanas cena ir tikai piespiedu darbs vai, ja šo soda mēru ignorē, tad dažu nedēļu ilgs cietumsods.

A. A. Bērziņš pateica to, kas nav bijis noslēpums arī līdz šim, - 13. janvāra lieta ir politiska paraugprāva, bet formālā juridiskā līmenī to pierādīt nav vienkārši, jo nav tādas judikatūras tradīcijas. Starptautiskajā judikatūrā tāda prakse ir, un tiesas ziņā ir to ņemt vērā vai ignorēt precedentus. «Iespējams, situācija, kad stāvoklis pasliktinās politisku uzskatu dēļ, ir jauna, iespējams, tiesas nevēlas risināt šādus jautājumus,» A. A. Bērziņš pieļāva pēdējā vārdā.

«Šī lieta ir no mušas uzpūsts zilonis. Zilonis diemžēl ir tik liels, ka sācis nepamatoti mīdīt cilvēku dzīves. Ceru, ka tiesa to nepārvērtīs par dinozauru, kas manu dzīvi iznīcinās, bet parādīs, ka tā ir tikai muša. Esmu gatavs tapt tiesāts, bet gribu, lai tiesa ir taisnīga; lai noskaidro, kas tiešām notika 2009. gada 13. janvārī; lai tiesa izanalizē, kāda varasvīru rīcība noveda pie tā, kas notika; lai tiesa ar profesionālu ekspertu palīdzību izanalizē, ko labu vai sliktu Latvijai nesuši šie notikumi. Vēlos, lai tiesā nebūtu segregācija pēc varas - cietušie ir tikai policisti, vainīgie tikai civiliedzīvotāji. Vēlos, lai tiesa noskaidro, kas nedarbojās 18 gadu Latvijas tiesību normās, ja cilvēki ķērās pie paražu tiesībām. Cilvēkos bija ilgstoša netaisnīguma sāpe,» tie ir tikai daži A. A. Bērziņa izteiktie argumenti.

Eiropas aresta orderis kļuvis automātiski visaptverošs

Uz tiesas sēdi Liberecā pirmdien bija ieradušies Anša un viņa vecāku - sinoloģes, profesores Jeļenas Staburovas un dzejnieka, tulkotāja Ulža Bērziņa - draugi, atbalstītāji, domubiedri. Anša vecāki ir viņa drošā aizmugure - mamma uz laiku ir atteikusies no savām profesionālajām iecerēm, lai izdarītu visu iespējamo dēla aizstāvībai. Likumus viņa nu pārzina ne sliktāk par profesionālu juristu.

J. Staburova atgādina, ka šāda tiesas sēde ar politisku kontekstu nav pirmā Eiropas Savienībā. ES nopietni apspriež problēmas, kas saistītas ar Eiropas aresta orderi. Daļa no tām attiecas uz Ansi. «Par nieku cilvēku tiesā un automātiski izdod valstij, kas to pieprasa,» sašutumu neslēpj J. Staburova. Šis dokuments bija domāts cīņai pret teroristiem pēc uzbrukuma Dvīņu torņiem Ņujorkā. Tagad tas aptver visus un to var piemērot par dažādām darbībām. «Problēma tā, ka dokuments bija domāts viena jautājuma atrisināšanai, bet tagad tas ir visaptverošs. Tas ierobežo iespējas cilvēkam sevi aizstāvēt kā personību. Tas ir vērsts uz to, ka ar cilvēku kā personību nerēķinās. Es nenosodu tos cilvēkus, kas bija tik prātīgi un neizrādīja savus uzskatus. Ansis tik prātīgs nebija,» viņa rūgti pasmejas.

Komentāri [15]
#
az 24.septembris 2017 20:57 atbildēt
Ir pienaacis Latvijai mosties no miega un likt varas liekeezu lkikjei atbildeet pr noziegumiem pret valsti kuaa ir sagraabusi varu uz itkaa legjitiimu veeleesanu pamata,kaut arii veeleesanu rezultaati bija skaidri jau pirms tam....Cinja ir saakusies,neesiet miikstpeedinji,jo savaadaak mums visiem taa varbuut ir visticanaak peedeejaa iespeeja...
 
#
smieklīgi 24.septembris 2017 16:26 atbildēt
Ansim tika piespriests NOSACĪTS sods, tātad nekas baiss, un puisim jāiet cietumā paša vainas dēļ, jo ignorēja probācijas noteikumus.
 
#
Ansis » smieklīgi 8.oktobris 2017 14:09 atbildēt
Atkārtoju jau kuro reizi: es neignorēju probācijas noteikumus! Jā, negāju uz VPD, kamēr administratīvajā tiesā pārsūdzēju viņu uzaicinājumu. Nepiekritīga tiesa, kurai vispār nebija tiesību to lemt, manā prombūtnē zinātniskās stažēšanās laikā (tiesā bija iesniegts lūgums atlikt un apliecinoši dokumenti) nolēma izpildīt sodu reāli - pretēji likumiem, probācijas mērķim, sabiedrības interesēm un arī veselajam saprātam. Tiesīskā valstī nekas tāds nebūtu iespējams!
 
#
Rita 22.septembris 2017 6:39 atbildēt
Brīvību Ansim Ataolam Bērziņam,kauns varas mafijai !
 
#
zīle 21.septembris 2017 11:29 atbildēt
Bet kā savādāk ietekmēt politiķus, lai viņi atbildētu par saviem balsojumiem un to sekām, par nabadzību Latvijā, par korupciju, par bezdarbību, savu interešu lobēšanu un t.t. Varbūt pa vienam atsevišķi nejauši piekaut, pazemot, kā tagad tiek pazemoti pensionāri. Tas būtu daudz efektīvāk un rezultatīvāk, kas iedarbotos uz viņu smadzenēm....
 
#
Ivars Līdaka 21.septembris 2017 9:00 atbildēt
Paraugprāva, jā, un vērsta uz atbaidīšanu no sociālas ievirzes tautas sanāksmēm un uz to diskreditāciju. Lai neteiktu - iekšlietu sistēmas pasūtījuma sazvērestība, un tiesājams varbūt būtu toreizējais iekšlietu ministrs Mareks Segliņš, mazākais, par ļaunprātīgu bezdarbību.
Paralēle ar Ogres vilciena demolēšanu krievu laikos, sak, še tev brīvība.

Nē, es neesmu sociāldemokrāts, vien tik brēcoša netaisnība, ja tā atbilst tiesiskas valsts principiem, un zinot par ikdienišķo likumīgo laupīšanu, liek nekavējoties pārskatīt to tiesiskumu jau aizpagājušajā desmitgadē.
 
#
Ansis » Ivars Līdaka 8.oktobris 2017 14:03 atbildēt
Paldies, Ivar, par izpratni!
 
Skatīt visus 15 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers