Latvijā: Norāda uz iespējamiem Valsts valodas likuma pārkāpumiem apsūdzībā 9 komentāri
 
Latvijā

Norāda uz iespējamiem Valsts valodas likuma pārkāpumiem apsūdzībā

 
NEJĒDZĪBA. Apsūdzībā mudžēt mudž no vietvārdiem svešvalodās / Publicitātes foto

Sniedzot liecības t. s. Lemberga krimināllietā, Ventspils mērs Aivars Lembergs paziņoja, ka lūdz Valsts valodas centru lemt par administratīvās lietvedības uzsākšanu par iespējamiem Valsts valodas likuma pārkāpumiem apsūdzības tekstā.

A. Lembergs tiesai skaidroja, ka ir apgrūtinoši sniegt liecības, jo apsūdzības tekstā nav latviskoti daudzi ārvalstu vietvārdi un kompāniju adreses. Kā norādīja A. Lembergs, saskaņā ar Valsts valodas likuma 13. pantu tiesvedība Latvijā notiek valsts, tātad latviešu, valodā. Savukārt šā paša likuma 8. pants nosaka, ka tiesās un tiesu sistēmai piederīgās iestādēs, lietvedībā un dokumentos lietojama valsts valoda.

Sniedzot liecības, A. Lembergs vērsa tiesas uzmanību uz nelatviskotajiem vietvārdiem un kompāniju adresēm. Sniedzot liecības, šos vietvārdus var dažādi izrunāt. Tas nozīmē, ka veidojas izrunas interpretācijas iespējas, ko savā labā pēc tam var izmantot prokurori, piemēram, paziņojot, ka A. Lembergs par to vai citu konkrēto kompāniju nemaz nav liecinājis.

Iesniegumā Valsts valodas centram A. Lembergs norādījis, ka saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem «ārvalstu vietvārdus latviešu valodā atveido atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām un citvalodu īpašvārdu atveides noteikumiem un norādījumiem par citvalodu īpašvārdu atveidi un pareizrunu latviešu literārajā valodā». A. Lembergs iesniegumā norādījis, ka viņam izsniegtajā šā gada 24. aprīlī sarakstītajā apsūdzībā uzskaitītie ārvalstu vietvārdi nav atveidoti atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām. Viņš norādījis, ka Administratīvo pārkāpumu kodekss paredz saukt pie atbildības personas par valsts valodas lietošanas nenodrošināšanu.

Jau otro reizi grozītajā 238 lappušu garajā apsūdzībā nelatviskotie ārvalstu kompāniju nosaukumi un adreses sastopami gandrīz katrā lappusē - vidēji no trīs līdz vienpadsmit.

Cenšoties mazināt liecību interpretējamību, A. Lembergs vairāku sarežģītu ārvalstu kompāniju nosaukumus lasīja pa burtiem. Apsūdzībā minēti tādi ārvalstu kompāniju nosaukumi kā Beleggingsmaatschappij Geit B.V., Eurodice Corporation N.V., Briksly Ltd., Netherfin Financial Services B.V., Nitrochem Aktiengesellschaft utt.

Komentāri [9]
#
Komentēšana ir liegta – CENZŪRA.nra.lv 22.septembris 2017 19:42 atbildēt
Latvijas Republikas SATVERSME.

VIII nodaļa. Cilvēka pamattiesības
...
89. VALSTS ATZĪST UN AIZSARGĀ CILVĒKA PAMATTIESĪBAS saskaņā ar šo Satversmi, LIKUMIEM un Latvijai saistošiem starptautiskajiem līgumiem.

90. Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības.

91. Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas BEZ JEBKĀDAS DISKRIMINĀCIJAS.

100. IKVIENAM IR TIESĪBAS UZ VĀRDA BRĪVĪBU, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. C.E.N.Z.Ū.R.A ir AIZLIEGTA.

=======

Ir sacīts: "Likuma nezināšana (un, īpaši jau, pat nevēlēšanās zināt) neatbrīvo no LIKUMĪGĀS ATBILDĪBAS."
 
#
Komentēšana ir liegta – CENZŪRA.nra.lv 22.septembris 2017 19:41 atbildēt
LR Krimināllikums

XIV nodaļa
Noziedzīgi nodarījumi pret personas pamattiesībām un pamatbrīvībām.

144.pants. Korespondences un pa elektronisko sakaru tīkliem pārraidāmās informācijas noslēpuma pārkāpšana

(2) Par prettiesisku publiski nepieejamu datu pārraides vai signālu pārtveršanu elektronisko sakaru tīklos, kā arī par prettiesisku publiski nepieejamu elektromagnētisku datu iegūšanu no elektronisko sakaru tīkla, kurā atrodas šādi dati, — soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz 3 gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

(3) Par šā panta pirmajā vai otrajā daļā paredzētajām darbībām, ja tās izdarītas mantkārīgā nolūkā, — soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz 5 gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

145.pants. Nelikumīgas darbības ar fiziskās personas datiem

(1) Par nelikumīgām darbībām ar fiziskās personas datiem, ja ar to radīts būtisks kaitējums, - soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz 2 (diviem) gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz 100 (simt) minimālajām mēnešalgām.

(2) Par nelikumīgām darbībām ar fiziskās personas datiem, ja tās izdarījis personas datu apstrādes pārzinis vai operators atriebības, mantkārīgā vai šantāžas nolūkā, - soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz 4 (četriem) gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz 120 (simt divdesmit) minimālajām mēnešalgām.

(3) Par personas datu apstrādes pārziņa vai operatora vai datu subjekta ietekmēšanu, pielietojot vardarbību vai draudus vai ļaunprātīgi izmantojot uzticību, vai ar viltu nolūkā veikt nelikumīgas darbības ar fiziskās personas datiem - soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz 5 (pieciem) gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz 200 (divsimt) minimālajām mēnešalgām.

XV nodaļa
Noziedzīgi nodarījumi pret personas brīvību, godu un cieņu

157.pants. Neslavas celšana

(1) Par apzināti nepatiesu, otru personu apkaunojošu izdomājumu tīšu izplatīšanu iespiestā vai citādā veidā pavairotā sacerējumā, kā arī mutvārdos, ja tā izdarīta publiski (neslavas celšana), — soda ar piespiedu darbu vai ar naudas sodu.

(2) Par neslavas celšanu masu saziņas līdzeklī — soda ar īslaicīgu brīvības atņemšanu vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

==============

Ir sacīts: "Likuma nezināšana (un, īpaši jau, pat nevēlēšanās zināt) neatbrīvo no LIKUMĪGĀS ATBILDĪBAS."
 
#
apdolbījies klauns 21.septembris 2017 20:32 atbildēt
Vārdus un uzvārdus arī vajag tulkot!
 
#
MILJONU PROJEKTI 21.septembris 2017 9:42 atbildēt
SMIEKLIGI.....BET CIK VAR PAR TAUTU SMIETIES UN NJIRGATIES
 
#
laikam jau tiesai nebija taisnība 21.septembris 2017 6:39 atbildēt
Lembergs tiešām ir slims, ja grib lai viņam pārtulkotu pašam piederošu kompāniju nosaukumus!

apsūdzībā nelatviskotie ārvalstu kompāniju nosaukumi un adreses sastopami gandrīz katrā lappusē - vidēji no trīs līdz vienpadsmit.
 
Skatīt visus 9 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers