Latvijā: Stīvēšanās ap klusējošo lielveikalu: Kāpēc zemas cenas ir kaitīgas? 38 komentāri
 
Latvijā

Stīvēšanās ap klusējošo lielveikalu: Kāpēc zemas cenas ir kaitīgas?

 
Ekrānšāviņš no avīzes

Vācijas zemo cenu veikalu tīklam Lidl šis būtu jau otrais mēģinājums ienākt Latvijas tirgū. Kamēr pats uzņēmums šo faktu nav apstiprinājis, tā konkurenti un globalizācijas apkarotāji cenšas padarīt ienākšanu pēc iespējas nepatīkamu.

Esošajiem veikalniekiem sabiedriskajās attiecībās palīdz Eiroparlamenta deputāte Iveta Grigule. Atsaucoties uz starptautisko tiesību juristi Anitu Lancmani, viņa nākusi klajā ar paziņojumu un vērsusies arī pie Eiropas Komisijas. Lidl ir Trojas zirgs, un tā piedāvātās zemās cenas galu galā kļūs par iemeslu darba vietu skaita samazināšanai un nabadzības pieaugumam Austrumeiropas valstīs, jo esošie ražotāji un veikalnieki būs spiesti samazināt savas cenas.

Kredīts nabadzības izskaušanai

No šādas ačgārnas loģikas izriet, ka Latvijas valdībai būtu jācīnās, lai sviests veikalā arī turpmāk maksā vairāk nekā divus eiro par nieka 180 gramiem, un jācer, ka tā cena turpinās augt, tādējādi vairojot sabiedrības pārticību. Deputāte Grigule vēsta, ka šajā gadā Lidl mātesuzņēmums Schwarz Group ņems 200 miljonu kredītu turpmākai attīstībai Austrumeiropā. Aizdevumu sniedz Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka, motivējot to ar nepieciešamību samazināt nabadzību Austrumeiropas reģionā. Plāni ir nopietni.

Citā kontekstā Lidl vārdu loka Purvciema iedzīvotāji. Pa dažādiem aplinkus ceļiem noskaidrots, ka tur Dzelzavas ielā 75b rezervēts privāts zemes gabals Lidl preču bāzes būvniecībai, tātad būs jācērt koki. Tie ir dažādi - egles, bērzi, liepas. Vienīgais zaļais laukums tajā ielas pusē, kur bērniem un suņiem paskrieties. Tālāk jau tikai daudzdzīvokļu mūris. Savākts vairāk nekā 600 parakstu pret koku ciršanu. Bet sabiedriskā apspriešana par veikala būvniecību tāpat netiek organizēta - privāta zeme, privāta iecere. Un acīmredzot tā notiks katrā vietā, kur tiks vērts Lidl veikals.

Pircējiem labi

Pats uzņēmums par saviem plāniem nekomunicē, un nav skaidri klusēšanas iemesli. Latvijas Tirgotāju asociācija pat uzrunājusi kompāniju ar aicinājumu iestāties organizācijā. Taču pagaidām atbilde nav saņemta. Tajā pašā laikā asociācija arī nesaskata nekādu pamatu ažiotāžai un sazvērestības teoriju būvēšanai. Izpilddirektore Zane Štolcere paredz, ka tirgus visu noliks vietās. Somu Prisma aizgāja no Latvijas, un nekas dramatisks nenotika. Nenotikšot arī, ja vācu Lidl atnāks vietā. Profesionālas ziņkāres vadīta, Z. Štolcere nesen aizbraukusi līdz Lietuvai - paskatīties, ko Lidl piedāvā. Izrādās, Šauļos cieši līdzās sadzīvo visu trīs lielo ķēžu veikali: Lidl, Rimi un Maxima. Klientu pietiek visiem trim.

Protams, jau esošajiem tirgotājiem vēl viena tīkla ienākšana nozīmēs lielāku konkurenci, tostarp par darbaspēku. Mazāk kļūst gan pircēju, gan pārdevēju. Turklāt tirdzniecība ir tā nozare, kurā obligātas ir valsts valodas zināšanas. Tātad viesstrādniekus uzaicināt ir neiespējami. Sevišķi darbinieku trūkumu izjūt Rīgas un lielo pilsētu veikali. Toties pircēji no lielākas tirgotāju konkurences būšot tikai ieguvēji, ir pārliecināta asociācijas pārstāve.

Lidl veikalos cenas ir zemākas uz tā rēķina, ka preces tiek iepirktas lielā apjomā, un sortiments, visticamāk, atšķirsies no pašlaik Latvijas veikalos pieejamā. Taču preču grupas principā ir tādas pašas un arī problēmas līdzīgas - kā jau lielajos tīklos.

Atkal vistu skandāls

Nule Lidl tīklu Lielbritānijā skāris līdzīgs skandāls kā Rimi. Jāatgādina, ka radikālie dzīvnieku tiesību aizstāvji nupat publiskojuši nepatīkamus kadrus no vistu fermās Ausienišķu un Kaušēnu ciematā. Netīrība, parazīti, mokoša nāve. Tur dētās olas tiek pārdotas ar Rimi preču zīmi. Arī Lidl gadījumā skandālu izraisījusi slepena filmēšana vistu kūtī - Lielbritānijā, Tauntonā. Salīdzinot ar mūsu ražotāju lietoto sprostu sistēmu, kur vienam putnam atvēlēta A4 formāta vieta, putnu skraidelēšana pa milzu kūti šķiet daudz humānāka. Taču arī tur iespējams safilmēt neestētiskas ainas, kas izraisa sabiedrības riebumu. Un galu galā redzētais tiek saistīts ar tirgotāju. Taču atšķirībā no Rimi, kas uzreiz publiski apsolījās pētīt, kas notiek piegādātāja fermās, Lidl komentārus nesniedz - arī laikrakstam Independent. Acīmredzot nerunāšana ietilpst šī uzņēmuma komunikācijas stratēģijā.

Šī ir otrā reize, kad uzņēmums it kā mēģina ienākt Latvijā. 2005. gadā Lidl bija plānojis Olainē būvēt loģistikas centru, bet tad Amerikā pārplīsa nekustamā īpašuma burbulis, apmira vairākas bankas, un krīze pārvēlās arī pāri Eiropai. Latvija vairs nebija interesants tirgus. Tagad situācija acīmredzot mainījusies, un Lidl arī Latvijā gatavs piedāvāt, piemēram, maltu cūkgaļu par 2,3 eiro kilogramā vai gurķus par 66 centiem kā Lietuvā. Sviests vakardienas akciju piedāvājumā gan nebija atrodams.

Komentāri [38]
#
OMG 7.augusts 2017 14:52 atbildēt
Pilnīgi gribas teikt - stulbā valsts, atjēdzies!
Kāpēc gan liegt cilvēkiem iepirkties par ievērojami zemakām cenām, turklat preces kvalitātei Lidl veikalā ir pilnīgi normāla, produkti kas pie mums maksā 2x dārgāk, Lidl veikalā var iegādāties 2x lētāk, un turklāt garšīgāk!
Lētāka pārtika izraisīs nabadzību????? Kas galīgi zāli esi sapīpējusies????
Tā jau valsts spiež līdz zemei iedzīvotājus, drīz pēdējās apenes noraus no kājām jo par pirdienu nebus nodoklis smaksāts!!!
Tāda sajūta ka lēmumu pieņēmēji ir totāli idioti!!!
Kāda nabadzība, gluži otrādi - būs par kādu darba vietu vairāk!
Kāda mūsu pašu zeme - nabadz;ibas un bada osta, tā es nosauktu šo vietu ko dēvē par mūsu dzimteni!
elementāri, cena sviestam - PILNIGS SVIESTS!!!! Kur tadu marasmu var izdomāt!
Es principā vairs savu necenšos atstāt Latvijas veikalos, labāk aizbraucu kaimiņu zemi, noperku visu ko vajag, cenas
x lētākas, un kvalitāte augstāka!
Pec iespējas mazāk centīšos atdot savu naudu šai vietai, kas izsauc tikai nepatiku un dusmas par vietu kur jādzīvo!
Te ir tikai viens variants - ĀTRĀK PROM NO ŠĪS NABAGU ZEMES!!!
 
#
Skolnieciņš [Latvijas skaudības dievība] » OMG 7.augusts 2017 20:25 atbildēt
Es nepametīšu Latviju. Kamēr zemē neguldīšu savu ciešanu vainikus jeb politiķus. Savā dzīvē es radīšu daudz lāstu. Kātrs mans lāsts būs kā nāves māksla. Un man po#, ka manas darbības dergradēs cilvēci vel vairāk. Es gribu pacelties hiearhijā.
 
#
muša 7.augusts 2017 13:36 atbildēt
Augsta cena ne vienmēr ir rādīājs kvalitātei un otrādi. Tikko no zrmnieka nopirku pienu par 60 centiem un noteikti labāku kā Rimi par eiriku!
 
#
savādnieks » muša 7.augusts 2017 20:05 atbildēt
Es rīkojos līdzīgi un varu būt drošs,ka lietoju govs pienu,ne piena miltus atšķaidītus ar ūdeni + konservanti.Nu jā,lielpilsētu iedzīvotājiem tāds ''lux'' izpaliek un ne velti pētījumi rāda,ka lielpilsētās dzīvo'jošie vairāk slimo ar sirds slimībām,bet govs piens noņem stresu.Ne velti paskatoties veco paaudzi,kura pat pēc kara un Sibīrijas spēj nodzīvot līdz 90. gadu vecumam (par spīti valdībai) pateicoties veselīgam uzturam.Tas tā,pārdomām.
 
#
Vladislavs 7.augusts 2017 11:52 atbildēt
Šis nav eksperta viedoklis, bet nekautrīga aģitācija pret iespējamo tirgus dalībnieku.
 
#
josis 7.augusts 2017 11:31 atbildēt
Kāpēc visi tā cepās par to , ka pensionārs varbūt varēs kvalitatīvāk un labāk paēst??
Latvija jau tā ir slavena ar savu ačgārno nodokļu sistēmu un ekonomiku. Ar īpašuma nodokļiem un transporta nodokli.
Pircējs nav muļķis. Visi uz Lidl tāpat neies iepirkties.
 
#
Antiņš 7.augusts 2017 10:35 atbildēt
Nu zemas cenas kvalitatīvai produkcijai ir ļoti veselīgas un mazāk kaitē maciņam. Viena otra kredītkarte arī tik ātri nenoliesē līdz kaulam.
 
#
savādnieks » Antiņš 7.augusts 2017 11:50 atbildēt
Esi prātīgs-LABS-KVALITATĪVS nevar būt lēts.Visticamāk preces tiks vāktas no Vakareiropas lētā gala un spļau pār plecu,lai tās nebūtu ar notecējušu termiņu,jo ļoti aizdomīgi viss pasākums sasaucas ar aptauju par termiņu notecējušo preču notirgošanu no Vakareiropas.Vai tiešām nepietiek izpratnes ,atbalstot šos experimentus ar cilvēkiem !?
 
#
fakts » savādnieks 7.augusts 2017 12:23 atbildēt
Muļķīga demagoģija. Par Rimi jau sliktāka kvalitāte nebūs
 
#
Antiņš » fakts 7.augusts 2017 13:06 atbildēt
No skābi-rūkta biezpiena ceptā plāts maize, Talsu kefīrs -- skābs, ar pārsistu termiņu, dzeltenā siļķe utt. To būs grūti pārspēt!
 
#
J. Rainis » Antiņš 7.augusts 2017 18:46 atbildēt
Antiņ! Ja paņemsi mēriņu vērmeļu rūgtās tējiņas visirms un tad apēdīsi gabaliņu plātsmaizes ar r ū g t o biezpiena kārtiņu, tad tavs "rūcējs" nesāks rūkt, esi drošs!
 
#
klsika » fakts 7.augusts 2017 18:22 atbildēt
Tukša spriedelēšana par to kas būs vai nebūs!
 
Skatīt visus 38 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers