Latvijā: Latvija grasās ierobežot vienu no brīvībām – brīvi ceļot 47 komentāri
 
Latvijā

Latvija grasās ierobežot vienu no brīvībām – brīvi ceļot

 
F64

Starptautiskās un valsts drošības vārdā Latvija grasās ierobežot vienu no brīvībām – brīvi pārvietoties no valsts uz valsti. Šādu ierobežojumu iecerēts piemērot personām, kas plāno, piemēram, iesaistīties bruņotā konfliktā ārvalstīs.

Saskaņā ar Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijai nodotajiem grozījumiem Nacionālās drošības likumā, aizliegumu izceļot no Latvijas varēs piemērot, ja valsts drošības iestādes būs konstatējušas, ka minētā persona var apdraudēt valsts drošību, plāno iesaistīties teroristiskās darbībās vai bruņotā konfliktā ārvalstī. Izvērtējot saņemto informāciju, šo lēmumu varēs pieņemt iekšlietu ministrs, bet aizliegumu varēs piemērot ne ilgāk kā uz gadu.

Iecerēts, ka Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde šai personai atņems ceļošanai derīgos dokumentus - pasi un tikai Eiropas Savienībā un tās ekonomiskajā zonā derīgo identifikācijas karti - un vietā izsniegs citu personu apliecinošu dokumentu, kas nedos tiesības izceļot no Latvijas.

Ja valsts drošības iestāžu par potenciālo teroristu atzītā persona uzskatīs, ka liegums pamest Latviju tai piemērots nepamatoti, mēneša laikā pēc tā piemērošanas liegumu varēs pārsūdzēt tiesā, kuras spriedums nebūs pārsūdzams.

Pašreiz Latvijā nav paredzētas pilnvaras ierobežot personas tiesības ceļot, ievērojot sabiedrības un nacionālās drošības intereses. Atbilstoši Kriminālprocesa likumā noteiktajam, procesa virzītājam ir tiesības noteikt aizliegumu izbraukt no valsts bez procesa virzītāja atļaujas aizdomās turētajam vai apsūdzētajam.

Taču minēto ierobežojumu var piemērot tikai tajos gadījumos, kad pret personu ir uzsākts kriminālprocess. Gadījumos, kad kriminālprocess nav uzsākts, bet valsts drošības iestādēm ir attiecīgās ziņas, ka persona var apdraudēt valsts drošību, plāno iesaistīties teroristiskās darbībās vai bruņotā konfliktā ārvalstī, valsts rīcībā nav preventīva mehānisma personas ceļošanas tiesību ierobežošanai.

Likumprojekts izstrādāts, ņemot vērā aktuālo situāciju valstu drošības jautājumos. Vairākas valstis, piemēram, Lielbritānija, Dānija, Vācija un Nīderlande, jau veikušas izmaiņas savos normatīvajos aktos ar mērķi novērst radikalizācijas un ekstrēmisma izplatīšanos, īpašu uzmanību pievēršot nepilngadīgām personām, kuras ir mazāk aizsargātas un tām nav pilnīga izpratne par iesaistīšanās mērķi prettiesiskajos militārajos vai bruņotajos formējumos.

Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis skaidro, ka drošības iestādes zina par personām, kas būtu ar mieru iesaistīties kādā bruņotā konfliktā ārvalstīs, taču līdz šim nebija pietiekamu instrumentu, lai preventīvi novērstu šādu rīcību.

Jau vēstīts, ka par dalību Sīrijas konfliktā apsūdzēts jaunietis Mārtiņš Grīnbergs, kurš, islāma kalifāta idejas iedvesmots, pats par saviem līdzekļiem caur Turciju aizceļoja līdz Sīrijai. Vīlies tā dēvētās Islāma valsts ideoloģijā, viņš aizbēdzis no Daesh, lai atgrieztos dzimtenē, kur viņu apcietināja. Pašlaik notiek tiesas process, un prokuratūra lūdz apsūdzēto sodīt ar 11 gadu brīvības atņemšanu.Komentāri [47]
#
Jurists 23.aprīlis 2017 11:25 atbildēt
Izcils idiotisms, tīri kozlovska intelekta stilā

Ja ir ziņas, ka persona plāno ko darīt, tas ir pamats uzsākt kriminālprocesu un rad aizliegt izbraukt, un pèc gada vissbeidzas, ja neapstiprinās
 
#
priede » Jurists 27.aprīlis 2017 13:38 atbildēt
Kura kozlovska ,nodeveja ?
 
#
Badathors 23.aprīlis 2017 9:52 atbildēt
Diktatori grib, lai latvieši strādātu tikai par Latvijā noteikto minimālo darba atalgojumu.
 
#
kalašnikovs 23.aprīlis 2017 6:47 atbildēt
Tie ir tikai ziediņi! Odziņas vēl priekšā!
 
#
a 22.aprīlis 2017 11:34 atbildēt
26 gadus veca gudrība - palielinot degvielas cenas, alkas pēc brīvas ceļošanas samazinās
 
#
He 22.aprīlis 2017 10:06 atbildēt
Paradpiedzineji un tiesu izpildītāji baidās kad aizbrauc viņu peļņa. Iedzina cilvēkus izmisumā, nabadzībā un tagad uztraucās kad nebūs vairs vieglas peļņas.Asinssūcēji jau neies strādāt cilvēkam cienīgu darbu.
 
#
lapa » He 22.aprīlis 2017 16:08 atbildēt
apmaina pret genocidu pret savu tautu , skandinavu bankas kangaram dambrovskim atlaida dreilinu maju kompleksa hipotekaro kreditu. bet tauta jau nav dambrovskis....
 
Skatīt visus 47 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers