Otrdiena, 23.aprīlis

redeem Georgs, Jurģis, Juris

arrow_right_alt Latvijā

"Preses kluba" vadītājs izklāsta savas domas par Kramiņa un Viņķeles "saķeršanos"

© Ekrānšāviņš/"Preses Klubs"

Televīzijas kanāla "TV24" raidījuma "Preses klubs" vadītājs Aivis Ceriņš Saeimas deputātes Ilzes Viņķeles (V) teikto par finansējuma atņemšanu raidījumam neuzskata par draudiem.

Kā aģentūrai LETA norādīja Ceriņš, viņaprāt Viņķeles teiktais bija vairāk asas vārdu pārmaiņas rezultāts, nevis tīšuprāt izteikts drauds.

Tomēr viņš uzsvēra, ka pēc atkārtotas raidījuma noskatīšanās, ir iespējams saprast, kādēļ deputātes teikto varētu uzskatīt par draudu, jo Viņķeles sacītais rada iespaidu, ka sev vēlamu raidījuma saturu iespējams kontrolēt ar iespējām lemt par tā tālāko atrašanos ēterā.

Taujāts, kā viņš vērtē deputātes pausto, ka viņš kā raidījuma vadītājs nespēja kontrolēt "Preses kluba" tiešraidē radušos situāciju, Ceriņš norādīja, ka viņš vēlējās ievērot sev iepriekš uzstādīto principu, ka raidījuma vadītājam attiecībā pret viesiem ir sekundāra loma. "Kad sāku vadīt "Preses klubu", galvenais uzstādījums bija, ka man kā raidījuma vadītājam ir sekundāra loma un primārā ir tam, ko saka viesi. Varbūt izskatās, ka sarunu palaižu no grožiem, tomēr ļauju izteikties cilvēkiem un var būt tā, ka kādam tas nepatīk," skaidroja Ceriņš.

Viņš atzina, ka, iespējams, konkrētajā situācijā viņam vajadzēja ieņemt stingrāku pozīciju, uzsverot, ka privāti risināmus jautājumus jāpārrunā ārpus raidījuma. Tomēr Ceriņš norādīja, ka nebija arī tā, ka viņš raidījuma laikā necentās pārtraukt vokālā pedagoga Edgara Kramiņa izteiktos personiskos apvainojumus deputātes virzienā.

"Preses kluba" vadītājs sacīja, ka raidījuma laikā radusies situācija neietekmē tā veidotāju vēlmi gan Viņķeli, gan Kramiņu aicināt atkārtoti uz kādu no tā pārraidēm. Tomēr Ceriņš uzsvēra, ka abu iespējamā dalība raidījumā nebūtu vienlaicīga, jo tā mērķis nav atrast cilvēkus, kuriem ir savstarpēja nepatika.

Kā ziņots, "Rīga TV24" direktors Klāvs Kalniņš uzskata, ka Viņķele ir izteikusi draudus atņemt finansējumu "TV24" raidījumam "Preses klubs", tādējādi cenšoties ierobežot viedokļu daudzveidību, savukārt politiķe šādus pārmetumus noraida, apgalvojot, ka viņai ne prātā nenāktu izteikt šādus draudus un mēģināt ietekmēt žurnālistu darba neatkarību.

Domstarpības ir radušās pēc pagājušajā nedēļā translētā raidījuma "Preses klubs", kur asa vārdu apmaiņa izcēlās starp Viņķeli un vokālo pedagogu Edgaru Kramiņu. Apspriežot Zviedrijas galvaspilsētā Stokholmā notikušo terora aktu, Kramiņš kritizēja liberālisma politiku, Viņķeli un viņas pārstāvēto partiju "Vienotība", kas "tik ļoti ienīst Latviju, latviešu valodu, latviešu tautu" un kas "ved uz liberālismu", kas "viennozīmīgi novedīs pie konflikta".

Pēc ilgākas vārdu apmaiņas Viņķele paziņoja, ka "pret stulbumu nav zāļu". "Tā pati konservatīvo vērtību citadele Krievija... Tur nav ne smakas no liberālisma, bet tur spridzina tieši tāpat. Vienkārši murgi kaut kādi. Tas, ko mēs te tagad izpildām, ir... Jums atņems beigās valsts finansējumu par šitādu ākstīšanos," sacīja Viņķele.

Šos Viņķeles vārdus Kalniņš novērtēja kā draudus raidījumam atņemt valsts finansējumu. "Katram ir tiesības paust savu viedokli, bet nepareizi ir tas, ka deputāts, nespējot paciest asus komentārus, lai izietu no situācijas, paziņo, ka raidījumam atņems valsts finansējumu," izteicās "TV24" direktors, kurš pēc Viņķeles teiktā secinājis, ka Latvijā joprojām iespējams ierobežot viedokļu daudzveidību.

Kalniņa skatījumā, atņemot finansējumu apraidei, sabiedrībai tikšot liegta "iespēja dzirdēt, redzēt un domāt, jo "Preses klubs" sniedz iespēju dažādiem viedokļu līderiem paust savu nostāju, kas skatītājam ļauj iegūt daudzpusīgu skatījumu par attiecīgo tēmu".

Viņķele aģentūrai LETA pauda viedokli, ka izveidojies pārpratums, jo viņas teiktais raidījumā nekādā ziņā neesot bijuši draudi un viņai ne prātā nenāktu ko tamlīdzīgu izteikt, jo viņa nekad neesot ietekmējusi žurnālistu darba neatkarību.

Deputāte norādīja, ka viņa ar konkrētajiem vārdiem esot centusies pateikt, ka sabiedriskajam pasūtījumam ir jāatbilst noteikta veida kvalitātei. Savukārt raidījums, kurā piedalījusies Viņķele, esot vērtējams kā balagāns, kurā tikuši atļauti personīgi uzbrukumi. Viņasprāt, raidījuma vadītājs netika galā ar situāciju un nenoturēja to "rāmjos". Politiķe atsaucās arī uz cita sarunas dalībnieka, žurnālista Anša Bogustova aicinājumu pārtraukt raidījumā notiekošo balagānu un izrādīt cieņu Stokholmā notikušā terorakta upuriem.

Parlamentāriete uzskata, ka Kramiņam nebija tiesību izteikt nepatiesus personīgus apvainojumus, ka Viņķeles mērķis būtu iznīcināt vai kaitēt Latvijas valstij. Šādā situācijā raidījuma vadītājam vajadzēja apturēt personīgu apvainojumu izteikšanu un "noturēt situāciju rāmjos", situāciju vērtēja politiķe.