Inflācijas tempi. No 2,2 droši uz 22
 
2,2 UN NE CITĀDI. Centrālās statistikas pārvaldes vakardienas sūtījums par Latvijas 2,2% inflāciju, no kura daži masu saziņas līdzekļi samurgoja ziņu par 0,1% inflāciju ©Ekrānšāviņš no avīzes

Latvijas valsts ar 12 mēnešu inflācijas tempa dubultošanu līdz 2,2% pagājušā gada decembrī ir pat pārpildījusi Eiropas Savienības un Eiropas Centrālās bankas uzdevumu inflācijas palielināšanā.

Inflācija ir atzīta par vienīgo paņēmienu, kas principā spētu glābt ES dalībvalstis no bankrota. Runa nav par tādām ES dalībvalstīm kā Grieķija un Latvija, bet par Itāliju un Franciju, kuru defolts aizrautu sev līdzi Vāciju, ja vien tā savlaicīgi neaizmuktu no ES vai eirozonas, kas gan laikam nav izdarāms atsevišķi. Lai defoltu novērstu, Eiropas Centrālā banka (ECB) katru mēnesi emitē 80 miljardus eiro, ko spaidu kārtā sadala starp komercbankām, lai tās būtu spiestas kreditēt ES valstu valdības. Kamēr valdībām šādi kredīti pieejami, valstis neskaitās bankrotējušas.

Valdību glābšanas otrais solis ir tāds, ka papildus emitētā nauda, kaut ar grūtībām, bet tomēr nonāk apgrozībā un dzen uz augšu cenas darījumos, no kuriem valdības aprēķina sev pienākošos nodokļus. Nodokļos iekasētajai summai jāaug, un uz šāda pieauguma rēķina valdības varēšot izlocīties no bankrota.

Vācijā bāzētās ECB darbošanās balstās uz bankas prezidenta Mario Dragi goda vārda, ka 12 mēnešu inflācija būšot tuvu, bet ne virs 2% gadā. Tādā veidā patērētāji visā ES un naudas krājēji visvairāk Vācijā tiek mierināti, ka viņu zaudējumi un ciešanas no naudas vērtības zuduma tomēr būšot mazāki, nekā ES un eirozonas izputēšanas gadījumā.

Latvijai ir lemts kļūt par piemēru, ka M. Dragi solījumi īstenībā nav izpildāmi. Latvijas mikroskopiskās un vājās tautsaimniecības mērogā ātrāk notiek tas, kas vēlāk neizbēgami notiks visas ES mērogā. Inflācija Vācijā atpaliek no Latvijas tikai par pussolīti. Proti, tur tā dubultojusies no 0,8% novembrī līdz 1,7% decembrī praktiski pie M. Dragi novilktās inflācijas maksimuma līnijas. Grūti iedomāties, kādus mehānismus tagad var iedarbināt, lai šī līnija noturētu ECB emitētās naudas masu līdz šā gada rudenī noteiktajām parlamenta vēlēšanām Vācijā. Gan jau vācieši paciestu 2,2% vai 22% inflāciju Latvijā, bet inflācija virs 2% Vācijā draud parādīt īstu protesta balsojumu.