Latvijā: Lai piekļūtu dokumentiem, trīs "čekas maisu" pētnieki piesakās darbā SAB 14 komentāri
 
Latvijā

Lai piekļūtu dokumentiem, trīs "čekas maisu" pētnieki piesakās darbā SAB

 
Ekrānšāviņš

Lai beidzot piekļūtu vajadzīgajiem dokumentiem, trīs "čekas maisu" izpētes komisijas locekļi nolēmuši izmēģināt laimi un pieteikties darbā Satversmes aizsardzības birojā (SAB), piektdien vēstīja raidījums "LNT ziņas sešos".

Viņi lēmuši atsaukties savulaik drošības iestādes izteiktajam aicinājumam un pieteikušies darbam tajā, lai pēc ilgiem mēģinājumiem beidzot tomēr piekļūtu savam galvenajam izpētes materiālam - bijušajiem Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentiem, kas glabājas SAB Totalitārisma seku dokumentēšanas centrā (TSDC).

"Mēs esam no SAB savulaik saņēmuši aicinājumu pieteikties darbā SAB, lai varētu piekļūt VDK dokumentiem, kas atrodas SAB telpās. Tas, ko ir nolēmis komisijas priekšsēdētājs Kārlis Kangeris, ka mēs varētu izmēģināt savu laimi, proti, pieteikties vismaz daži darbam SAB. Kangeris nosūtīja trīs cilvēku vārdus, kas varētu būt par SAB darbiniekiem," stāstīja VDK zinātniskās izpētes komisijas priekšsēdētāja vietniece Kristīne Jarinovska.

Aptaujājot komisijas locekļus un piesaistītos ekspertus, pieņemts lēmums, ka vēlmi kļūt par SAB darbiniekiem izteiks komisijas vadītājs Kangeris, Jarinovska un komisijas loceklis Didzis Šēnbergs.

Mērķis esot izrādīt labo gribu. Komisijas locekļi apzinās - ja viņi tik tiešām kļūs par SAB darbiniekiem, tas uzliks zināmas saistības, kas var traucēt tālākajā darbā. Piemēram, ja izdevies, balstoties uz publiskajiem avotiem, izdarīt secinājumu par kādas personas iespējamu saistību ar čeku, būs grūti pierādīt, ka nav iets vieglākais ceļš - izmantoti SAB rīcībā esošie dokumenti.

Vienlaikus SAB komisijai joprojām nav devis skaidru atbildi - ir vai nav bijušie čekas dokumenti valsts noslēpums. Komisijas loceklis, tiesnesis Juris Stukāns uzskata, ka nav.

SAB rakstiskā atbildē "LNT ziņām" neatklāj, vai pieņems darbā pētniekus. "Šāds piedāvājums LPSR VDK zinātniskās izpētes komisijai tika izteikts pirms diviem gadiem, taču atsaucību tas diemžēl neguva. Papildus štata vietām SAB budžetā finansējuma šobrīd nav, bet SAB iespēju robežās sniegs atbalstu zinātniskās izpētes komisijai, lai tā varētu iepazīties ar TSDC rīcībā esošajiem dokumentiem, kā arī atkārtoti lūgs pirms darba uzsākšanas izpildīt normatīvajos aktos noteiktās drošības prasības," norāda birojs.

Saeima 2014.gada pavasarī uzdeva valdībai izveidot pētnieku komisiju, kurai rekomendācijas par "čekas maisu" atvēršanu jāsniedz līdz 2018.gada jūnijam. Kopš izveidošanas komisija saskārusies ne vien ar administratīviem šķēršļiem, bet tā arī nav varējusi iepazīties ar čekas dokumentiem.

Komentāri [14]
#
Imants par “čekas maisiem”. 22.novembris 2017 15:28 atbildēt
ČEKAS MAISIEM AR LIKUMU JĀUZLIEK VĀKS, ko nevar atvērt.
(1) Čekas maisus publicēt NEDRĪKST galvenokārt tā iemesla dēļ, ka aģenti ir vajadzīgi visiem valsts režīmiem. Nav garantijas, ka šodienas aģenti arī var tikt publicēti, kas jau runā par to - publicēsim sarakstus - sagrausim šo darbības sfēru. Publicēšana mērķi nesasniegs! Mazākais ļaunums būtu bijis publicēt 90.-tajos gados.
(2) Meli, lieli meli un aplamības, ka varētu publicēt, ja būtu skaidrojums par iemesliem, cik lielā mērā ir vai nav "sadarbojies". To nevar neviens uzzināt, tas nav jāuzzina, tam nav jēgas, jo patiesība jau mirusi, kaut būtu klāt aģenta "Darba lieta" un/vai "Personas lieta".
(3) Publicēsiet saraktus - ažiotāža būs milzīga, ka publicēta tikai daļa, nepilnīgs saraksts, noslēpa no tautas utt. un tml. Nepublicēsiet - tāpat ažiotāža pastāvēs - visi čekisti, visi sadarbojas, slēpj no tautas utt.
(4) Sadarbojās visi tie, uz kuriem ir kartiņa un reģistrācija žurnlā - tas jau ir 100% pierādījums, lai kā kurš "speciālists" no SABa vai citurienes stāsta pasakas, ka kartiņa neko nepierāda (aiz katras kartiņas stāv garš, nopietns vervēšanas un pārbaudes process, procedūra, pavēles nosacījumi un priekšnieku sankcijas par vervēšanu!).
(5) Tiesu spriedumi, ka nav pierādījumu par sadarbību - ir ļauna humora vērti. Jau 21.11.2017.g. Krustpunta raidījumā dzirdējām mudinājumu, pasaku apšaubīt sadarbību, ka "visas šaubas tiek tulkotas par labu apsūdzētajam". Tādu šaubu nav, ja ir savervēts un kartiņa ir reģistrēta žurnālā. Un kurš uzzinās vai aģents sniedza falsifikācijas ziņas, apmelojumus vai patiesu informāciju. Tad jau katrā gadījumā jābūt kriminālizmeklēšanai, kas nav iespējams.
(6) Arī tās ir pasakas, ka faktiski "jau notikusi lustrācija" - ar aizliegumiem ieņemt amatus vai balotēties un tml.
(7) LUSTRĀCIJAI JĀBŪT KAUT AR 25 GADU NOVĒLOJUMU, lai atbrīvotu šos savervētos cilvēkus (kuri savervēti uz nāves draudu vai ģimenes iznīcināšanas pamata vai labprātīgi "stučījot", ziņojot) no ietekmēšanas, no draudiem šodien, ja neturpinās sadarboties ar Krievijas specdienestiem - sak, es esmu atmaskots un mani jau atpazīst, izsekos, atklās, bez tam turpināt sadarboties nevaru - man neviens neuzticas utt.
(7) Komisijai nevar būt mēŗķis publicēt "maisa" saturu, kartiņas, kaut ar veselu sējumu skaidrojumu par katru personu, fiziskām personām un sabiedrībai, par cik nelaimīgi bija paši savervētie, cik viņi cieta paši, cik lielu ļaunumu VDK (KGB) nodarīja okupētajai Latvijai.
(8) Brīnums - kādēļ neviens nerunā par "AKTĪVĀS REZERVES VIRSNIEKIEM", kas ir patiesi bīstama kategorija, kas, manuprāt, būtu publicējama kategorija, kura pa tiešo pienesa visas ziņas VDK, "patiesas" ziņas par "sociālisma nīdējiem" un citiem okupācijas varas nemīlētājiem. Viņi, strādājot ar slepenu aizsegu" valsts un citās civiliestādēs, militārajā dienestā, tika iekļauti delegācijās uz ārzemēm, varbūt pat vēstniecībās ārzemēs, pildīja visssvarīgākos čekas uzdevumus, neminēsim, kādus.
(9) "ČEKAS MAISUS" NEPUBLICĒS, JO BŪS MILZĪGA PRETESTĪBA cīņā par SABIEDRĪBĀ "CIENĪJAMIEM" CILVĒKIEM. par kuriem paziņoja arī SAB. Pat tiesas lietas pazūd (?) Jūrmalas tiesā.
(10)) SARAKSTUS NEPULBLICĒS, jo tajos ir "vajadzīgi cilvēki", ko pierāda šis sarunu cirks starp SAB un Komisijas pārstāvjiem - neviena puse nepasaka īsto sarunu un pielaides pie" maisiem" lieguma iemeslus un saturu - "valsts noslēpums".

Dažas tēzes pēc plkst. 13 - 00 Krustpunkta 22.11.2017. Latvijas Radio sarunu noklausīšanās
 
#
Dotošny 9.janvāris 2017 13:28 atbildēt
SAB aizsargā valdību (diktatorus), nevis tautu. Satversme nav Konstitūcija.
 
#
renāte 9.janvāris 2017 11:27 atbildēt
Satversmes aizsardzības birojs uzglabā lietas par esošajiem un bijušajiem Saeimas deputātiem un valdības ministriem un citiem augsta ranga politiķiem.. Kaut kāda dubultā morāle mūsu Saeimā un valdībā. It kā nosodam PSRS totalitāro režīmu, bet slēpjam tā realizētājus, kas sēž Saeimā un valdībā. Vajadzētu ļaut nevainīgiem totalitārā režima vadoņiem izskaidrot viņu darbību, nevis slēpt. Tie bļāvēji, ka krievi nāk, laikam arī ir tajos maisos, kas atrodas SAAB.
 
#
sens 8.janvāris 2017 11:29 atbildēt
ko vini uzzinas saba ko vairak ka maisos saubos tadi pasi sleponi dokumenti sodien izveidoti ari krit galvas nezeliba ka visos laikos muiznieku bajaru jo atjauno visu pagatni jauna veidola musu balelini cina par varu tikt pie siles valsts naudas sadale kur palika viss uzceltais iegutais 50 gadu padomju latvija vai ne pie pasiem latvju baleliniem ko atradis kas nogrimis jurina neko smeldami neko neatrod.....
 
#
Puslitrs 8.janvāris 2017 8:38 atbildēt
tagadējiem bāleliņiem un jaunbagātniekiem bailes no čekas maisiem, bet nevajag baidīties Krievija atvērs savus bijušo republiku arhīvus un nopublicēs visus bāleliņus, čekistus, ziņu pienesējus
 
Skatīt visus 14 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers