Dālderis vēlas publiskot visu pašvaldību darbinieku algas
©Ģirts Ozoliņš/ f64 photo agency

"Lai sekmētu atklātību un nodokļu maksātāju naudas izlietojuma caurskatāmību", Saeimas deputāts Ints Dālderis (V) ir izstrādājis un iesniedzis parlamentā likumprojektu, rosinot publicēt tīmeklī ne vien amatpersonu, bet visu valsts un pašvaldību darbinieku atlīdzības, aģentūru LETA informēja deputāta palīdze Kristīne Lindberga.

Kā atzīmē Dālderis, līdz šim sabiedrībai vien nākamajā gadā kļuva pieejamas ziņas par amatpersonu kopējo atlīdzību summu. Arī tiešsaistē bija informācija tikai par iepriekšējā mēnesī un tikai par amatpersonām izmaksāto, nevis darbiniekiem izmaksāto atalgojumu.

Deputāts domā, ka viņa piedāvātā norma veicinās cilvēkresursu iesaisti valsts pārvaldē un algas kļūs salīdzināmas katram. Grozījumi Valsts pārvaldes iekārtas likuma 92.pantā paredz, ka turpmāk valsts tiešās pārvaldes iestādes, kā arī pastarpinātās pārvaldes iestādes, piemēram, pašvaldību, brīvostu, augstskolu, zinātnisko institūtu iestādes, publicēs visu darbinieku atalgojumu.

"No labas pārvaldības skatu punkta nav atšķirības starp iestādes amatpersonas un iestādes darbinieka algas publiskošanu, pašreizējā situācija ir diskriminējoša, jo šī informācija nevar būt ierobežotas pieejamības," paziņojumā raksta politiķis.

Priekšlikums neattiekšoties uz tiem strādājošajiem, kuru atlīdzība nav izpaužama atbilstoši likumam "Par valsts noslēpumu", piemēram, Satversmes aizsardzības birojā nodarbinātajiem. Tāpat tas neskartu Nacionālo bruņoto spēku (NBS) atlīdzības publicēšanu, jo minētā likuma 92. pants regulē iestādes, savukārt NBS nav iestāde.

"Esošā prakse ir dzēst atalgojumu datus nākamajā mēnesī, līdz ar to prakse nesasniedz informācijas atklātības mērķi," uzskata Dālderis, "ziņas praktiski ir nelietojamas, jo cilvēkam, kurš nav īpaši specializējies, dati faktiski ir nepieejami, jo nav iespējams mēnešu atalgojuma līmeņa pieauguma vai samazinājuma salīdzinājums", tāpēc deputāta piedāvātā reforma paredz, ka informācija iestādes mājaslapā atrodas desmit gadus.

Likumprojekts paredz publiskot aprēķināto, nevis izmaksāto atalgojumu. Deputāts skaidro, ka Ministru kabineta noteikumi nosaka, ka internetā publicē izmaksai aprēķināto atalgojuma summu jeb rīcībā esošo ienākumu pēc iedzīvotāju ienākuma nodokļa nomaksas (neto alga), savukārt valsts amatpersonas deklarācijās publicēta ir alga pirms iedzīvotāju ienākuma nodokļa nomaksas un darbinieka valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu daļas atrēķināšanas (bruto alga). Tā rezultātā, ievērojot nodokļu aprēķināšanas atšķirības, dažādus atvieglojumus un neapliekamo minimumu, izmaksātais atalgojums vispār nesniedz priekšstatu par attiecīgajam amatam noteikto atalgojumu, uzskata Dālderis.

 
Komentāri 4 Skatīt [4]
Skatīt komentārus [4]