Otrdiena, 16.aprīlis

redeem Alfs, Bernadeta, Mintauts

arrow_right_alt Latvijā

Seile nav gatava piekāpties un naudu nozarē ieguldīt bez reformām

© F64

Izglītības ministre Mārīte Seile nav gatava piekāpties Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrībai (LIZDA) un naudu nozarē ieguldīt bez reformām.

Seile šorīt LTV stāstīja, ka pamatā esot palikušas divas LIZDA prasības, par kurām sarunas turpināsies pēc streika 7.decembrī. Ministre atgādināja, ka valdība ir piedāvājusi pedagogiem reformas kopā ar 9 miljoniem eiro algu palielināšanai nākamgad un 27 miljoniem eiro nākamajos gados, taču arodbiedrība grib, lai šos 9 miljonus eiro ieguldītu esošajā atalgojuma sistēmā, neveicot nekādas reformas. Otra prasība esot piešķirt papildus 6 miljonus eiro augstākajai izglītībai un vairāk nekā 3 miljonus eiro zinātnei.

LIZDA vadība, tāpat kā IZM, lieliski saprot, ka naudas ieguldīšana esošajā atalgojuma modelī nozīmēs palielināt pedagogu algu nevienlīdzību, teica ministre un piebilda: "Vai viņi to vēlas? Es nezinu." Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) savukārt ir pārliecināta, ka ir laiks mainīt principus, nevis vienkārši likt klāt papildus naudu.

Seile atzina, ka streikā rīt piedalīsies vairāk nekā puse Latvijas pedagogu, tomēr viņai, runājot ar skolotājiem, radies priekšstats, ka viņu intereses ir ļoti dažādas - vieni vēlas labāku sociālo nodrošinājumu, īpaši vecumdienām, citi vēlas mācību satura izmaiņas u.tml.

Tomēr visvairāk Seili pārsteidzot LIZDA vadības rīcība - vēl nesen arodbiedrība vērtējusi, ka algu reformu idejas ir labas, tikai naudas to īstenošanai ir par maz, bet tad pēkšņi septembra sākumā LIZDA paziņojusi, ka "viss ir slikti" un ar reformām nav iespējams virzīties uz priekšu. Pedagogus var saprast, jo viņiem daudzu gadu laikā ir daudz kas solīts, bet LIZDA nekonstruktīvā attieksme pārsteidz, piebilda politiķe.

Taujāta, vai pedagogu algu reformām ir politisks atbalsts koalīcijā, Seile atzina, ka valdība nav homogēna un viennozīmīga atbalsta nav, tieši tāpēc LIZDA atbalsts IZM esot svarīgs. Vislielākā kritiķe plāniem līdz šim bijusi Finanšu ministrija, kas norādījusi, ka finansējums izglītības nozarei Latvijā atbilst vidējiem Eiropas rādītājiem, tāpēc acīmredzot ar sistēmu nav kaut kas kārtībā.

Savukārt sadarbība ar "Vienotību" Seilei esot "ļoti komplicēta". Viņa saprot, ka premjeram ir jāsamēro visu nozaru intereses un arī neprasot 100% partijas atbalstu savam virzītajam ministram, tomēr viņa sagaidītu lielāku partijas politiķu atbalstu un iesaisti.