Personības: Režisors Viesturs Meikšāns: Galvenais būt godīgam pret sevi 15 komentāri
 
Personības

Režisors Viesturs Meikšāns: Galvenais būt godīgam pret sevi

 
MEISTARĪGI, SMALKI UN DZIEDINOŠI. «Krimpa lugas bieži vien ietver aristokrātisku šarmu un tumšās apslēptās cilvēka dziņas. Man patīk viņa drosme celt augšā smagas traumatiskas un sāpīgas tēmas, jo viņš to dara meistarīgi, smalki un dziedinoši,» saka režisors Viesturs Meikšāns / Foto: Edgars POHEVIČS

«Man nebija doma iestudēt tieši Moljēru vai Krimpu. Primāri es domāju par tēmu, kas mani pašu aizrauj, un – mani uzrunāja mizantropija. Un mizantrops – kā tēls, kā raksturs, kā cilvēks, kurš zina, kā visam ir jānotiek un kā kam ir jāizskatās. Manuprāt, diezgan aktuāla tēma, ko īpaši jūtam sociālajos medijos,» saka režisors Viesturs Meikšāns (37).

Pēc divu sezonu pārtraukuma viņš ir atgriezies Liepājas teātrī, kur iestudējis Moljēra komēdiju par godīgumu britu dramaturga Martina Krimpa skatuves versijā Mizantrops. Pirmizrāde - sestdien, 14. aprīlī, pulksten 18.

Tās ir Moljēra intrigas, situāciju neprognozējamība, cilvēciskas kaislības un tam pāri - mūžīgs jautājums par to, vai cilvēka godīgums pret sevi ir jāliek augstāk par cieņu pret citiem cilvēkiem. Tā ir izrāde par cilvēku, kurš lido ļoti augstos ideālu mākoņos, kurš izaicina sabiedrību ar savu godīgumu, atklātību, sakot visu, ko par viņiem domā. Nežēlīga atklātība, radikāls godīgums pret sevi. Bet par kādu cenu?

Galvenajā lomā: Gatis Maliks. Pārējās lomās: Agnese Jēkabsone, Edgars Ozoliņš, Leons Leščinskis, Mārtiņš Kalita, Kaspars Gods, Laura Jeruma, Inese Kučinska un Rolands Beķeris.

Viesturs Meikšāns veido ne tikai šā iestudējuma režiju, bet arī scenogrāfiju, kustības un muzikālo noformējumu. Iestudējuma tapšanā viņam palīdz arī kostīmu māksliniece Baiba Litiņa, videomākslinieks 8 un gaismu mākslinieks Krišjānis Strazdītis. Teātris šo iestudējumu rekomendē skatītājiem no 14 gadu vecuma.

«Izrādes centrā ir cilvēks ar ļoti savdabīgu raksturu. Viņš cenšas pasauli kārtot pēc savas saprašanas, bet viņa pasaules uztvere ir idealizēta - viņam ir ļoti daudz skaistu uzskatu par godīgumu, uzticību un gara tīrību. Savā ziņā viņa ideāli ir radikāli, un ar savu radikālismu viņš traucē un izaicina apkārtējo mieru. Viņš nav patīkams cilvēks, jo ir godīgs. Viņš nav patīkams cilvēks, jo iestājas pret glaimiem un liekulību. Bet mūsu pasaule pieprasa spēju pielāgoties. Sabiedrības uzvedības normas pieprasa būt pieklājīgam, nevis atklātam,» uzskata režisors Viesturs Meikšāns. Izrādes galvenais varonis gan sevi attaisno, ka viņš ir godīgs pret sevi un tāpēc drīkst teikt to, ko domā. Viņa domas ir kritiskas, ciniskas, neglaimojošas, bet viņš uzskata, ka dara pareizi, jo - ir patiesības aizstāvis.

Vai mums vienmēr ir jāsaka tas, ko domājam? Viesturs Meikšāns uzskata, ka viss atkarīgs no situācijas un no tā, cik daudz laba vai ļauna ar to nodarām. «Galvenais ir būt godīgam pret sevi,» viņš saka, uzsverot, ka būtisks faktors ir arī cieņa.

Taujāts, vai viņš savā profesijā vienmēr atļaujas pateikt to, ko domā, režisors atteic, ka viņš ļoti cenšas izprast situāciju, tajā iedziļināties un būt efektīvs tādā ziņā, ka, lai darbība ritētu uz priekšu, dažreiz varbūt arī ir jāpasaka savas domas. «Bet vienlaikus ir ļoti svarīgi neiznīcināt otru cilvēku, tieši otrādi - viņu iedvesmot un motivēt. Patiesībā, aizvērt cilvēku ir ļoti viegli, un ne tikai teātrī un radošā profesijā, bet jebkurā situācijā,» domā Viesturs Meikšāns.

Kāpēc Mizantropu būtu vērts redzēt? «Kāpēc vispār jāapmeklē kultūras pasākumi? Lai varētu izrauties no ierastās dzīves un pieredzēt skatuves vai mākslas brīnumu, iegremdējoties ārpasaulīgās un vispārpasaulīgās lietās. Un uz Gati Maliku galvenajā lomā pavisam noteikti ir vērts paskatīties. Viņš ir ļoti jaudīga personība, un šī viņam ir debija tik lielā lomā. Jā, es pieļauju, ka šī arī ir atbilde uz šo jautājumu - ir vērts redzēt, ko Gatis spēj.»

Mizantrops nav Viestura Meikšāna pēdējais šīs sezonas darbs. Valmieras vasaras teātra festivālā, kas šogad notiks no 3. līdz 5. augustam, viņam būs operas iestudējums par klimata izmaiņām - jaundarbs, kas top sadarbībā ar angļu komponistu un vācu dramaturgu. No Valmieras tas ceļos tālāk uz Homo Novus. Bet Liepājas teātrī režisors atgriezīsies rudens izskaņā ar Andras Manfeldes Virsnieku sievām, kam pirmizrāde plānota decembrī.Komentāri [15]
#
Ella 18.aprīlis 2018 10:33 atbildēt
Būšu godīga.drausmiga izrade.gribējās iet ārā.man ļoti nepatika murgs kaut kāds.runa ir par mizantropu.
 
#
Valdis Freimantāls 13.aprīlis 2018 3:37 atbildēt
Godīgs ir tas kurš nepacietīs valsts amatpersonu N O Z I E G U M U S!

Tie ir ik uz soļa Latvijā!

Komunisti un čekisti triumfē un jūtas VISVARENI - tauta iebiedēta!
 
#
Anša Ataola Bērziņa godaprāts » Valdis Freimantāls 13.aprīlis 2018 3:39 atbildēt
Ne visi!
 
#
Gunāra Astras godaprāts » Anša Ataola Bērziņa godaprāts 13.aprīlis 2018 3:41 atbildēt
Bet lielakais vairākums.
 
#
Parastais latvietis » Gunāra Astras godaprāts 13.aprīlis 2018 3:43 atbildēt
Jā, bailes mūs visus nospiedušas uz ceļiem!
 
#
Režisors » Parastais latvietis 13.aprīlis 2018 3:44 atbildēt
Es tikai caur "puķītēm" pelnīšu iztikai!
 
#
Režisors » Parastais latvietis 13.aprīlis 2018 3:45 atbildēt
Es tikai caur "puķītēm" pelnīšu iztikai!
 
#
Režisors » Parastais latvietis 13.aprīlis 2018 3:45 atbildēt
Es tikai caur "puķītēm" pelnīšu iztikai!
 
#
Valdis Freimantāls 13.aprīlis 2018 3:37 atbildēt
Godīgs ir tas kurš nepacietīs valsts amatpersonu N O Z I E G U M U S!

Tie ir ik uz soļa Latvijā!

Komunisti un čekisti triumfē un jūtas VISVARENI - tauta iebiedēta!
 
#
Helsinku 86 biedrs » Valdis Freimantāls 13.aprīlis 2018 3:49 atbildēt
Kurš nerunā par Rīgas Latviešu Biedrības likvidēšanu 1993. gada 18. februāra naktī ir izdevīgs un noderīgs 4. maija komunistu un čekistu kliķes sabiedrotais!
 
#
www Tautas tribunals.eu. - patiesība par komunistu noziegumiem pret latviešiem » Helsinku 86 biedrs 13.aprīlis 2018 3:53 atbildēt
Kas izlasīs - tas sapratīs!
 
#
Godīgais pret sevi » www Tautas tribunals.eu. - patiesība par komunistu noziegumiem pret latviešiem 13.aprīlis 2018 3:55 atbildēt
Bāzīšu naudiņu kabatās - tas mans gods, mans arods!
 
#
Labs režisors - kur tādu rast? » Godīgais pret sevi 13.aprīlis 2018 4:00 atbildēt
Tur , kur uzved Vladlēna Dozorceva lugu "Pēdējais apmeklētājs".
 
#
Ģisiģentskijs » Godīgais pret sevi 13.aprīlis 2018 4:03 atbildēt
Meklēsim savās jēra dvēselēs!
 
#
Selekts 12.aprīlis 2018 21:26 atbildēt
Pārējiem arī jābūt pret reržisoru?
 
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers