Mūzika: APRITĒ: Par kāzām meitu noskatīšanas laikā 7 komentāri
 
Mūzika

APRITĒ: Par kāzām meitu noskatīšanas laikā

 
FOLKLORAS DRAUGU KOPAS SKANDINIEKI VADĪTĀJA JULGĪ STALTE: «Praktiskā folklora ir tā mūsu garīgā mantojuma sadaļa, kas īpašos dzīves posmos, godos, svētkos, laikos un situācijās katram ir izmantojama. Latvijas burvība ir tās daudzslāņainībā, krāšņajos dialektos, dabas ārēs un kultūras mantojumā. Skandinieki ir izveidojuši savu stāstu par kāzām abpus Daugavai, kur atrodami sēliskie dialekti. Dziesmām pievienojām savu skanējumu, sajūtas un dvēseli» / Publicitātes foto

«Kāzu laiks, protams, ir rudenī, bet tieši tagad ir meitu noskatāmais laiks. Ko tad aicina šūpolēs? To, kura jau noskatīta. Un līdz tam vēl jāpaspēj iepazīt šis disks – lai apjaustu, cik atbildīga ir meitu noskatīšana, lai saprastu, kam jāgatavojas pēc noskatīšanas,» saka Julgī Stalte. Ar koncertu Ģertrūdes ielas teātrī sestdien, 24. martā, pulksten 16 viņas vadītā folkloras draugu kopa Skandinieki tautās laiž jaunu albumu Kāzas sēļu zemēs.

Folkloras draugu kopas Skandinieki vadītāja Julgī Stalte atzīst, ka ideja albumam dzimusi, notikumu raisīta, jo Skandinieki bijuši klāt daudzu pāru laulības dzīves sākumam. «Sapratām, ka mēs ļoti maz akcentējam piederību konkrētai vietai. Mūsuprāt, salīdzinoši ar citiem Latvijas novadiem, sēliskais tiek atstāts novārtā, tāpēc mums ļoti gribējās atrast tieši sēļu kāzu dziesmas, kas dziedātas zemēs abpus Daugavai. Jā, mēs vairāk zinām kāzu rituālus, bet daudz mazāk tos saistām ar konkrēto vietu. Piemēram, lielākoties kāzās mičošanā dzied Līgodama upe nesa, bet patiesībā - tā dziedama ļoti konkrētā vietā Latvijā, jo tā arī nāk no konkrētas vietas. Latviešiem ir ļoti daudz dziesmu, būtu grēks necelt tās saulītē,» uzskata Julgī Stalte.

Darbs pie šī albuma ilga trīs gadus, tika meklētas gan dziesmas, gan teksti, bet Julgī Stalte, lībiete ar senčiem no Kurzemes un Vidzemes, atzīst, ka vislielākās problēmas, ko var dēvēt arī par izaicinājumu, sagādājis tieši sēliskais dialekts. Viņa izstāsta kādu lībiešu joku par sēļiem. «Satiekas līvs ar sēli, līvs saka: «Kis sa seļļi?», un sēlietis atbild: «Sēlis, sēlis, lai gan lībiešu valodā vaicājums ir - kas tu tāds, tas nozīmē, ka lībiešu valodā atbilde skanējusi - tāds, tāds,» smejot saka Julgī Stalte un piebilst, visi ar lielu pietāti un mīlestību, pieaicinot speciālistu, mēģinājuši godam tikt galā ar sēlisko dialektu.

«Sēlisko kāzu tradīcijās un dziesmās ir ārkārtīgi daudz romantikas. Katrai vietai ir savs nervs, savs spīdums acīs, savi stāsti, un tieši tas arī mūs dara unikālus. Jo vairāk mēs to sapratīsim, jo vairāk celsim saulītē, jo vairāk spēsim otru novērtēt. Un šoreiz pievērsāmies sēļu pusei,» atzīst Julgī Stalte un Skandinieku vārdā aicina uz albuma Kāzas Sēļu zemēs prezentācijas pasākumu. Par mūsdienu cilvēku ieinteresētību folklorā viņa nešaubās, jo «moderniem cilvēkiem folklora ir dvēseles dziedināšana».

Starp citu, šī albuma tapšanas laikā Skandinieki piedzīvojuši paaudžu maiņu, tāpēc, kā apgalvo folkloras draugu kopas vadītāja, «kopa Skandinieki saglabā savu skanējumu, bet mūsu sejas jau rāda citu gadsimtu.Komentāri [7]
#
Mr.Susurs 23.marts 2018 20:31 atbildēt
Izlasiju rakstu un kasu pakausi Latvieshu zemnieki precties vareja tikai ar saimnieka atlauju. Jums nekas nav piederejis nekad dziv. Pat jusu zemes , kas jums pieder ir nacionalizets manai tautai. Es neko sliktu par latvieshiem neteikshu, bet neko ar krieviem ipashi neatskiraties.. Jums kaut kas pienakas, kas Jums pienakas, ja Jums nekas nepieder.. Pat Latvija nav Jusu, bet komunistu zdalatas zemes bezbikshiem...
 
#
Mr.Susurs » Mr.Susurs 23.marts 2018 20:36 atbildēt
Reali ir nokaitinajis Jusu latviskums . Es gan to nepiedzivoju, bet mani vectevi Jys par maz slanija... Vieniga Jusu briviba ir nave vai ari kajas speriens no saimniecibas. Cits saimnieks socialistu nenems, bet rupnica par kapeikam stradatu. Jus ari pec simts gadiem gudraki neesat kluvushi. Ieraudzishu lauku maja , kaut vienu nacionalistu vai komunistu literaturu un cilveks bus brivs. Jus par vinu parupesieties, bet es sev saimnieciba normalus cilvekus atradishu.
 
#
Maukurovna 22.marts 2018 18:33 atbildēt
Es katru dienu noskatos pagastaa veci un katru nakti precos ar savu..laulibas nav prieks manis..parak garlaiciga busana ..un kam man preceties aiznemos.vecenem virus..gan bauda man gan nauda..
 
#
Viru zagle » Maukurovna 22.marts 2018 18:40 atbildēt
Vakar es noskatijos lielzemnieku..un sagroziju vinam galvinu ar savu saldo meliti nu neglita.vinam ta sievele..driz vins bus mans papriecasos izmantosu un tad meklesu citu..
 
#
Lords » Maukurovna 22.marts 2018 18:44 atbildēt
Tu esi mavka
 
#
Hihi » Maukurovna 22.marts 2018 19:00 atbildēt
Es esmu viru zagle
 
#
Adel 22.marts 2018 18:10 atbildēt
Senak puisi noskatija meitas bet tagad meitas noskata puisus..bet vispar biezi vien neviens nevienu noskatit nevelas un preceties ne..jo zina ja atiecibas nav ilgstosas un nopietnas.un nevelad sev ne problemas ne sagandet dzivi..ja senak vis bija savadak ari. Atiecibas atieksme pret gimenes veidosanu un tas vertibas
 
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers