Tūrisms: TŪRISMS: Tepat netālu. Kēnigsberga. Kaļiņingrada 16 komentāri
 
Tūrisms

TŪRISMS: Tepat netālu. Kēnigsberga. Kaļiņingrada

 
Autores un Scanpix foto

Ir tuvu, nav dārgi, ir interesanti un izzinoši. Lūk, daži iemesli, lai dotos ceļojumā uz Kaļiņingradu Krievijā, no kuras mūs šķir apmēram sešu septiņu stundu brauciens. Turklāt – ja vēl aizrauj ne tikai vēsturiski objekti, bet arī leģendas un «saules akmens» dzintars, tad pavisam noteikti ir vērts.

Katram tūristam, protams, izstrādājies savs ceļošanas stils un ir savas intereses. Man labāk tīk iejukt pilsētas burzmā, ne tik daudz lūkot katedrāles, baznīcas un muzejus, bet vairāk reālo dzīvi, cilvēkus, izjust pilsētas pulsu, klausīties nostāstus un leģendas, kam varbūt arī nav īsti stipra vēsturiska pamata, toties aizraujoši.

Prūšu pilsētas elpa

Kēnigsberga jeb Karaļauči bija senās Prūsijas karalistes centrs ar bagātīgu vēsturi. Taču karš visā savā nežēlībā ar vienu vēzienu noslaucīja šo pagātni, ienesot «padomju kultūru». Otrā pasaules kara beigās no apmēram 600 000 Austrumprūsijas iedzīvotāju bija palikuši tikai 20 000, bet 1947. gadā uz Vāciju izsūtīja 18 000. 1944. gadā angļu aviācija smagi sabombardēja pilsētu, bet 1945. gada pavasarī smagās kaujās to ieņēma Sarkanā armija. Pirms kara pilsētā dzīvoja vairāk nekā 300 000 cilvēku, pēc kara vairs tikai 50 000, kurus līdz 1950. deportēja uz Vāciju, savukārt pilsētā nometināja iebraucējus no Krievijas un Baltkrievijas. 1945. gadā Potsdamas miera konferencē Kēnigsbergu un Austrumprūsijas ziemeļdaļu uz piecdesmit gadiem piešķīra pārvaldībā Padomju Savienībai. Stāsti, kā iebraucēji uzvedušies un ko darījuši skaistajos dzīvokļos, kas vēl bija saglabājušies neskarti, ir tie paši, kas citviet...

No 1950. līdz 1991. gadam Kaļiņingrada tika pārvērsta par vienu no vismilitarizētākajiem reģioniem pasaulē un bija slēgta ārzemniekiem. Izbraucot ārpus pilsētas, ir vietas, kur aiz kokiem vīd rindu rindām kazarmas, kas ļauj nojaust militāristu klātbūtni. Un, protams, Latvijas informatīvajā telpā mēs regulāri saņemam informāciju par Krievijas militāro spēku koncentrāciju un mācībām Kaļiņingradas apgabalā.

Neraugoties ne uz ko, prūšu zemes elpa kaut kādā mistiskā veidā pilsētā ir saglabājusies. Vēsturiskajā centrā mazstāvu apbūve, ieturēts arhitektūras stils, bruģis un šauras ieliņas, kas darba dienu pievakarēs aizsprūst ar automašīnām.

PILSĒTA. Otrā pasaules kara laikā Kēnigsbergas centrā tika sagrauti apmēram 80% ēku. Daudzi nami celti padomju stilā, tomēr diezgan daudz arī vēsturiskā veidolā / Autores un Scanpix foto

Līdzās Kaļiņingradas apgabala Dramatiskajam teātrim atrodas Tūrisma informācijas centrs, kurā var pieteikties ekskursijām pa pilsētu gida pavadībā. (Tas jādara jau no paša rīta, jo ekskursijas notek dienas pirmajā pusē.) Nezinu, ko stāsta gidi par pilsētas vēsturi, taču sadzīvē Kēnigsbergas vārds nekādi neparādās. Vismaz es nepamanu. Neatrodu pilsētā nevienu krodziņu ar seno pilsētas nosaukumu, nedz arī kādus našķus, dzērienus, suvenīrus u.tml. Vienīgi - robežas tax free veikaliņā nopērkams šampanietis Kenigsberg.

  • 1 / 5
  • >
Komentāri [16]
#
Pilsonis 24.septembris 2017 18:31 atbildēt
Kenigsberga ir vieta, kur izbaudīt "Sto ljet sovetskomu sojuzu" pilnā apjomā. Bez holod, golod i razruha, un piedzērušiem krievu ofiņiem, tur nekā cita ko redzēt nav. Vienīgā civilizētā vieta bija Kranca (krieviski nodēvēta par Zeļenogradska), apmēram kā mūsu Jūrkalnes un Jūrmalas sakrustojums, ar skaistām vācu stila koka vasarnīcām, stāvkrastu un izskalotu dzintaru pludmalē.
 
#
V-11 24.septembris 2017 11:55 atbildēt
Vēsturiskais pārpratums, kurš janovērš- Kēnigsbergas apgabals nepieder Krievijai ! To tikai nodeva pārvaldijumā uz laiku PSRS . Krievijas praktizētā robežu un principu pārskatīšana paver iespēju atgādināt par piemirsto ,nozagta manta nerada īpašuma tiesības,
 
#
Vrangeļa sala- leduslāču dzemdību nams 24.septembris 2017 4:47 atbildēt
rotšildmēslus un citus Volstrītas cūku pēcpuses zaglīgos izdalījumus likvidējot, arī asv valstele piecelsies no ceļiem
 
#
Arčijs » Vrangeļa sala- leduslāču dzemdību nams 24.septembris 2017 20:45 atbildēt
Paklausies, varbūt tu varētu vienreiz aizvērties ar saviem idiotiskajiem komentāriem visos portālos. Vienkārši jau riebjas lasīt vienu un to pašu. Pats jau par tādiem mēsliem esi pārvērties!
 
#
Pakavots 23.septembris 2017 22:44 atbildēt
Krievija pie šā mazā baltu zemes gabala turas dēļ ezoteriskuma. Ataino mazo puisēnu uz Kristapa pleca ko nes pāri Daugavai.
 
#
ex 23.septembris 2017 22:16 atbildēt
Ne vārda par Imanuēlu Kantu! Protams, ka pie ši apgabala Krievija turēsies, kamēr tā būs, jo te tagad ir Baltijas flotes galvenā bāze, kara aerodromi un cik zinu BMW, kā arī KIA montāžas rūpnīcas. Domāju , ka 600 km vērts mērot uz Pēterburgu!
 
Skatīt visus 16 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers