Kino: SOCTĪKLOS: "Nameja gredzens" sajūsmina pat latviešu kino skeptiķus 17 komentāri
 
Kino

SOCTĪKLOS: "Nameja gredzens" sajūsmina pat latviešu kino skeptiķus

 
Ekrānšāviņš/instagram

Kā iepriekš ziņots, vakar, 17. janvārī, savu pirmizrādi piedzīvoja latviešu filma "Nameja gredzens". Nepacietīgākie jau devās uz pirmajiem filmas seansiem un sniedza savas recenzijas sociālajos tīklos.

"Nameja gredzens" ir Aigara Graubas režisēta spēlfilma par Zemgales ķēniņu Nameju un viņa vadītajām zemgaļu brīvības cīņām pret krustnešiem. Galvenajās lomās Edvīns Endre, Aiste Diržiūte, Džeimss Blūrs, Andris Keišs, Artūrs Skrastiņš, Dainis Grūbe, Lauris Dzelzītis, Gints Andžāns, Ivo Martinsons, Elīna Vāne un citi.

Trešdienas vakarā ar sarkano paklāju filma piedzīvoja tās pirmizrādi.

"Šovakar devos uz filmas "Nameja Gredzens" pirmizrādi, daudz nedomājot, kā un cik labi būs, taču no pirmajiem kadriem (atvainojos- sākumu nokavēju) sajutu to, ko neesmu sen jutis, skatoties latviešu producētu kino- es skatos un klausos ar apbrīnu un nespēju noticēt, ka to esam radījuši MĒS un tie esam MĒS, par ko ir stāsts.

Es apbrīnoju visu radošo komandu, kas ar lielāko rūpību un pacietību ir strādājuši, lai skatītājs ierauga mūsu zemi tik skaistu, cik tā patiesībā ir; lai mūsu aktieri runātu piemērotā angļu, ne teātra valodā; lai kaujas skati neatpaliktu no Holivudas; lai filmas skaņu celiņš būtu tieši tāds, kā to pieprasa šis kino žanrs; un tā varētu turpināt. UN vislielākais paldies jāsaka šī darba idejas tēvam Andrejam Ēķim, kurš ir izdarījis pašu svarīgāko- ne tikai domājis, bet rīkojies! Lai dzīvo LV KINO!" raksta Jānis.

A post shared by Janis Kirsis (@janis_kirsis) on

Tāpat filmas pirmizrādi kopā ar dēlu apmeklēja kinorežisors Aivars Freimanis.

A post shared by WeirdStyle (@krisjanisf) on

Izrādās, filma pārsteigusi pat latviesu kino skeptiķus.

"Nameja Gredzens vakar manu skeptisko latvieša dabu pārsteidza nesagatavotu. Draugi, tā ir ļoti laba filma! Filma noteikti nav vēsturiska, to negaidiet, bet stāsts ir pietiekami tuvs tam, kāds varēja būt. Sajūta ir, kā skatoties Vikings, tikai zemgaļu saktās un Ķemeru purvos. Neticēju, atzīšos, bet ir, ir vērts! Ejiet skatīties!" raksta Līva.

"Noskatoties “Nameja gredzenu” ir skaidrs - Aigara Graubas un Andreja Ēķa tandēmu vairs nebaida nekas - ne filmas žanrs, ne tēma, ne mūžīgais līdzekļu trūkums.

Filma ir patiesi episka, ar vērienu tiek atklāts mūsu vēstures noslēpumainākais periods, interesanti un saistoši tiek izstāstīts stāsts par kristietības pirmsākumiem Latvijas teritorijā.

Jāsaka, ka filma “paņēma” ar pirmajiem kadriem (kaut šis nav mans mīļākais žanrs) un noturēja uzmanību līdz beigām. Ļoti asprātīgs risinājums ar Nameja gredzeniem, fantastiski un vērienīgi dabas skati, kolosāla mūzika (!) un specefekti. Laba aktierspēle, nepārspīlēti kostīmi, grims un gaumīgi attēlotas cīņu ainas. Zinot, cik daudz organizatorisko un sagatavošanās spēku jāiegulda šādu ainu filmēšanā, montējot ir iespēja zaudēt samērīgumu un pārspīlēt. Te izpaužās filmas veidotāju gados iegūtā pieredze, filma ir “viengabalaina”, bez pārrāvumiem stāsta ritējumā.

Manuprāt, varēja būt mazliet vairāk izvērsts mīlas stāsts, varēja pavilkt garāku skaisto epilogu.

Ticamību stāstam vairo krustnešu merkantīlo interešu dzinulis, bet ne pievēršana kristietībai (vai šodien ir savādāk?). Mērķis, kura realizācijai visi cīņas veidi derēja - materiālais ieguvums. Bet tā jau nav filmas būtība, rekonstruēt vēsturiskos faktus. Būtība ir izstāstīt izdomātu stāstu par sen seniem laikiem!

Ar vienu vārdu sakot, noteikti iesaku noskatīties (neapzodziet sevi gaidot parādīšanos TV, šī filma jāredz ar visiem specefektiem). Vilsies tie, kas gaidīs autentiskus tautas tērpus, kokles un stabulītes, vēsturisku vidi. Tā nebūs, bet jāsaka, ka patriotiskais pacēlums, kas, jādomā, ir filmas veidotāju galvenais mērķis, no tā nav cietis nemaz. Tieši otrādi! Manā ieskatā, filma “Nameja gredzens” , par tūkstots gadu senu mūsu zemes pagātni, ir patriotiskākā un skaistākā dāvana Latvijai simtgadē," raksta Sarmīte.

Skatītājas ieraksts raisijas diskusijas komentāros:

A post shared by Forum Cinemas (@forumcinemaslv) on

Komentāri [17]
#
Kurzemnieks 24.janvāris 2018 9:12 atbildēt
Manuprāt šī ir vismazkvalitatīvākā mākslinieciskā ziņā no visām Graubas līdzšinējām kinofilmām un patiešām žēl, ka tik ilgu gadu pūles un daudzu cilvēku kopdarbs nav devis vēlamo rezultātu.Protams, tas ir tikai manis kā skatītāja viedoklis, neizslēdzu, ka tīņi un citi mazprasīgāki skatītāji šo filmu pieņems bez pretenzijām. Diemžēl es tur nesaskatīju nedz latviskas vērtības, ja neskaita demonstratīvi priekšplānā izvirzīto Nameja gredzenu, nedz arī vēsturisku faktu klātbūtni, nedz arī aizraujošu tēlojumu, kas varētu raisīt skatītājos līdzpārdzīvojumu, nedz arī kvalitatīvi un sakarīgi izstāstītu stāstu. vai tiešām šīs filmas veidotājiem nebija iespēju piesaistīt kādu daudz maz sakarīgu scenāristu vai literātu, kas varētu radīt pieņemamāku, vēsturiski korektāku mūsu senvēstures versiju? Latvija gan savā 100.gadē būtu to pelnījusi. Vēl jo vairāk zemgaļu drosmīgā un izmisīgā cīņa pret iekarotājiem, nesamierināšanās ar pakļautību, pasaules uzskats, tradīcijas u.c., ko šī filma pasaulei varētu nest, tomēr tā vietā filmas veidotāji izvēlējušies iet vienkāršāko ceļu, uztaisot prastu kautiņu gabalu ar brutākiem rīkļurāvējiem priekšplānā. Diemžēl tas arī ir viss, ko par šo varu piebilst.
 
#
Mārtiņš 23.janvāris 2018 11:53 atbildēt
Esmu ļoti vīlies šajā kinodarbā. Zemāk minētais ir tikai personiskais viedoklis. Atzīšos, ka gaidīju daudz vairāk. Mans mērķis nav apvainot filmas veidotājus un fanus. Tas ir tikai personiskais viedoklis, kuru es nevienam neuzspiežu. Ja mani vārdi ir kādu ir aizskāruši, lūdzu piedošanu.
1. Vai Baltu cilšu sievietes valkāja sarkanas kleitas?
2. Man nav zināms, ka senči spēlēja spēles, kas līdzinās amerikāņu futbolam?!
3. Pilis tika būvētas no kokmateriāla, kurš tika apstrādāts ar tehniku (pārāk skaisti un ģeometriski izskatījās)!
4. Filma bija angliski...
5. Vai tiešām mums nav aktieru, kas spējīgi uz Nameja lomu? Ok, aktierim senči nāk no Igaunijas (otrā tuvākā nācija latviešiem), tas nedaudz kompensē manu neizpratni...
6. Namejs kuģī iznīcina visu komandu... Triviāla līdzināšanās Holivudai...
7. Lielākajās kaujās piedalās max 50 karotāji (no vienas puses)... Vai problēmas ar statistiem?
8. Igaunijas salas virsaiša pēcnācējs tiek padarīts par ienaidnieku/nodevēju... Vai mums vajag šādu sižeta pavērsienu attiecībā pret Igauniju (mūsu labākajiem kaimiņiem). Ja tam ir vēsturisks pamats, ņemu savus vārdus atpakaļ!...
9. Izmantotie kuģi un Nameja amulets (ap kaklu valkājamais) man atgādināja Skandināvu simbolus...
 
#
Inga 22.janvāris 2018 22:05 atbildēt
Vizuāli smuka, profesionāla filma. Piekrītu tiem, kas ska, ka filmā nav dvēseles, nav gaišas pēcgaršas un nerodas patriotiskas sajūtas. Veču filma.
Kundzītes gados, kas grib redzēt, ko latvisku , neejiet,,,acis būs jātaisa ciet.Man nepatika. Kaut it kā pa gabaliem dalot , Ēķis kino prot taisīt!
 
#
jānis 21.janvāris 2018 9:12 atbildēt
nelielas atraugas no vikingu daudzsērijām....
 
#
Agate 20.janvāris 2018 20:00 atbildēt
Pilnīgi piekrītu RX-7, ka filma neatspoguļo ne Latviju ne latviskās tradīcijas un prasmes. Reklāmas kampaņa par miljons naudiņām gan veiksmīga. 12 sēriju filma par filmas tapšanu bija lieliska un daudzsološa, taču filmā esmu ļoti vīlusies, to tik ilgi gaidīju un ar TĀDU sajūsmu sagaidīju ...sūdu.
 
Skatīt visus 17 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers