Latvijā: SS.LV ir mūsu sabiedrības un ēnu ekonomikas spogulis 13 komentāri
 
Latvijā

SS.LV ir mūsu sabiedrības un ēnu ekonomikas spogulis

 

SS.lv domēna slēgšana spilgti atklājusi ļoti lielu Latvijas problēmu - sabiedrība nodokļu nemaksāšanu sāk uztver kā pozitīvu rīcību. Šī iezīme ir ne tikai nepatīkami pārsteidzoša, bet arī ārkārtīgi bīstama.

Publiskā jezga ap ss.lv sākās tādēļ, ka Valsts ieņēmumu dienests (VID) nolēma apturēt SIA Internet darbību, kas ir šī sludinājuma portāla administrētājs. Jā, protams, pirmā reakcija, lasot ziņu virsrakstus, ir gana mulsinoša - VID mēģina parādīt savu varu un pārākumu pār nodokļus maksājošu uzņēmumu. Pavisam maz ir izskanējis tas, kas notika vēl pirms VID pieņēma šādu lēmumu. Proti, uzņēmumam pusgada garumā informācija ir prasīta dažādās formās, ka tas ir ignorējis pat piespriestos administratīvos sodus.

Un kā vārdā? Man nav saprotama šī iespītēšanās, ņemot vērā, ka uzņēmums kā labs nodokļu maksātājs varēja sniegt savu ieguldījumu visaptverošu krāpniecības shēmu apkarošanā un nelikumībās, kas lietotu automašīnu nozarē sasniegusi kulmināciju. Ir jāsaprot, ka cīņa ar šiem krāpniekiem ir cīņa pret valsts izlaupītājiem, un ar šo shēmu palīdzību tiek izlaupīta valsts, kurā dzīvo mūsu ģimenes, draugi, paziņas. Mēs pieprasām sakārtotu veselības sistēmu, kvalitatīvu izglītību bērniem, bet vienlaikus atbalstām to, ka tiek piesegtas nodokļu izkrāpšanas shēmas lielos apjomos.

Tās nav kaut kādas abstraktas spekulācijas, tie ir simtiem miljoni eiro, ko mēs, šīs valsts iedzīvotāji, zaudējam tikai tāpēc, ka kāds vēlas dzīvot krāšņu, skaistu dzīvi, krāpjoties ar nodokļiem. Auto asociācijas dati liecina, ka noteiktā cenu segmentā krāpšanās ar nenomaksātu PVN vai nedeklarētu uzņēmējdarbību, apejot visus nodokļus, jau sasniedz pat 80% no kopējā apjoma. Un kā lai šādā situācijā izdzīvo tie tirgotāji, kas nekrāpjas? Par kādu veselīgu konkurenci un uzņēmējdarbību mēs šeit varam runāt? Sabiedrība patlaban aizstāv vienu komersantu, kas ar savu rīcību atbalsta milzīgu ēnu ekonomikas daļu, bet tajā pašā laikā pat neaizdomājas, ka tieši šī lojālā attieksme pret krāpniekiem nodara pāri veselai nozare, kura godprātīgi maksā nodokļus.

Auto shēmas Pirmā specifiskā lieta ir tā, ka auto ir reģistrējams objekts. Kamēr tas ir reģistrēts kādas valsts CSDD, ir skaidri redzams un identificējams tā īpašnieks. Ja auto pircējs ir privātpersona, tad tiklīdz šis auto kādā valstī tiek noņemts no uzskaites, vairs nav iespējams izsekot nedz auto īpašniekam, nedz cenām, par kādām tas tiek pārdots, nedz arī cik reizes auto tiek pārdots starpposmā. Tātad ir iespējams redzēt procesa sākumu un beigas, apmēram nojaust, kas ir noticis pa vidu, bet shēmotāju identificēt ir grūti. Tā ir klasika, kā darbojas nodokļu izkrāpēji autonozarē. Tātad pilsonis X iegādājās Vācijā auto par 10 000 eiro skaidrā naudā. Tur viņš paraksta pirkuma līgumu brīvā formā,samaksā naudu, paņem auto un dodas mājās. (Loģistikas risinājumi, protams, var būt dažādi.) Tālāk viņš ievieto sludinājumu ss.lv, kur norāda e-pastu, piemēram, labatačka@inbox.lv un priekšapmaksas telefona numuru, nosaka cenu 12 000 eur un gaida pircēju. 90% gadījumu no Vācijas viņš brauc atpakaļgaitā un odometra rādījums būtiski sarūk, bet tas ir cits stāsts.

Kad pircējs ir uzradies un atzinis auto par labu esam, pilsonis X viņam saka: “Klau, davai saki, ka tu pats to mašīnu no Vācijas atdzini. Nopirki tur un tur no tā un tā.” Varbūt arī kādu atlaidi pircējam iedod, ja šis uzreiz nepiekrīt. Kad pircējs piekrīt, tiek aizpildīts visnotaļ brīvi pieejams fiktīvs Vācijas parauga pirkuma līgums jau uz jaunā pircēja vārda. Pircējs CSDD aizpilda anketu, kur saraksta iepriekš sagatavotas atbildes uz jautājumiem - kā un uz kurieni viņš pēc mašīnas braucis, un lieta darīta! Līdzīgi pilsonis X izdara ar 10 mašīnām, pats par sevi informāciju neuzrādot vispār nekur, izņemot sludinājuma portālu ss.lv. Tur ir ziņas gan par IP adresēm, gan arī par personu, kas sludinājuma izvietošanu ir apmaksājis, un arī informācija cik vēl sludinājumus šī persona ir izvietojusi. Attiecīgi arī nodokļus par nopelnīto darbonis X nesamaksā. Papildus tam arī neuzņemas nekādu atbildību par pārdoto auto.

Nauda kabatā, un visi gali ūdenī. Ja vien ss.lv šo informāciju nenodos VID. Un nedod, kā redzam. Viena no izplatītākajām shēmām dārgākām lietotām automašīnām ir izvairīšanās no PVN samaksas, automātiski padarot auto par PVN tiesu lētākus tirgū salīdzinājumā ar godīgu komersantu piedāvāto. Shēma darbojas ļoti elementāri - auto ieved no citas valsts, iegādājoties no juridiskas personas bez PVN un tur tās fiktīva Latvijas uzņēmuma krājumā bez PVN, bet patiesībā auto tirgo tieši pircējam Latvijā bez PVN iesaistes. Tiek norādīts, ka auto iegādājas Latvijas pircējs, pats atvedot auto tieši no, piemēram, Vācijas privātā īpašnieka “Hansa”, falsificējot iegādes līgumus, kas iesniedzami CSDD. Otra regulāra shēma tiek īstenota, fiktīvi piemērojot PVN likuma 138. pantu kā komisijas darījumu lietotām precēm no privātpersonas, kaut gan patiesībā preces ir pirktas no juridiskas personas, un PVN ir jāpiemēro. Tādā veidā tiek tirgotas automašīnas bez PVN un vienīgais ar nodokļiem apliktais darījums ir starpniecības komisija par nebūtisku summu līdz 1000 eiro. Krāpšanās ar PVN un nodokļu nomaksu tiek veikta visā lietoto automobiļu tirgū gan Talsos, gan Tukumā, gan Rumbulā un citos plačos.
  • 1 / 2
  • >
Komentāri [13]
#
Ariansis 10.augusts 2017 18:04 atbildēt
Nodokļus iekasē no pelņas. Nopērkt auto par vienu cenu un pārdodot to lētāk, nav peļņa.
 
#
uh tī » Ariansis 11.augusts 2017 6:42 atbildēt
Tad jau Rumbula ir viena no pasaulē lielākajām labdarības organizācijām, kas iepērk automašīnas un pārdod tās lētāk!
 
#
valdis 10.augusts 2017 18:03 atbildēt
Lietotiem auto nav jāmaksā PVN un aizliegt pārdot auto,kas nav izgājis tehnisko apskati.Tad nevajadzēs viltot dokumentus,ka pircējs pats auto ārzemēs pircis.Gada laikā bez licenzes var pārdot tikai 2 mašīnas.Tad tie kas gribēs ar tirgošanu nodarboties būs spiesti reģistrēties kā pašnodarbinātie.
 
#
G 10.augusts 2017 14:04 atbildēt
Nezinu kur katrs saskata savu vai citu ēnu, bet portāls caurmērā ir labs, var apskatīt īpašumu cenas, ja ir nauda iegādāties, ja slēgs, tad būs liela jezga, jo daudz pieraduši tur sev kaut ko atrast.
 
#
Uldis 10.augusts 2017 8:09 atbildēt
Jauki paspriedelēt par godīgumu atsevišķos gadījumos, bet ko darīt ar divu ātrumu Eiropas savienības valstīm, lauksaimnieku platību maksājumu nevienlīdzību un dažadu lielumu PVN pārtikai dažādās valstīs utt. Tā ka ja sistēma pūst no galvas nav prātīgi sākt rūpēties par astes stāvokli.
 
#
NEKAS NEAIZMIRSTAS 9.augusts 2017 20:42 atbildēt
ķūļberg, vai tiesa ka tu motormuzeju izzagi?
 
Skatīt visus 13 komentārus >
Pievienot komentāru
Vārds *
Komentārs *
 
Custom creative templates for DoubleClick for Publishers