VID par notiekošo ēdināšanas nozarē: Darbinieki ir upuri
 
©Nora Krevneva/ F64 Photo Agency

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) rīcībā esošā informācija un veiktās pārbaudes liecina, ka gan sabiedriskās ēdināšanas nozarē, gan arī citās pakalpojumu jomās ir būtiski pārkāpumi darba laika uzskaitē un patieso ieņēmumu uzrādīšanā, informēja VID Sabiedrisko attiecību daļā.

Laikā no šī gada jūnija līdz augustam VID ir veicis pārbaudes vairāk nekā 50 dažādos ēdināšanas uzņēmumos Rīgā un Jūrmalā, lielākajā daļā konstatējot dažādus pārkāpumus, pārsvarā - darbinieku nodarbināšanu bez darba līgumiem, patiesā darba laika neuzrādīšanu un attiecīgi arī daļēja atalgojuma izmaksu "aploksnē". Tāpat ēdināšanas uzņēmumi kā darījumu apliecinošus dokumentus čeka vietā izsnieguši pirmčekus, līdz ar to dodot uzņēmumam iespēju slēpt vai samazināt reālo apgrozījumu.

"Veicot pārbaudes kafejnīcās un restorānos, esam secinājuši, ka situācija nozarē nebūt nav iepriecinoša. Darbinieki šajās attiecības nereti ir upuri, kuri ir spiesti pieņemt vadības diktētus noteikumus. Bieži vien viņi strādā garas darba stundas, oficiāli nesaņemot pat minimālo algu. Viņiem nav iespējas doties apmaksātā atvaļinājumā, viņi nedrīkst saslimt. Saslimt nedrīkst arī viņu bērni, jo gluži vienkārši pabalsts ir pārāk niecīgs, lai ar to spētu izdzīvot. Darbinieki ir kļuvuši par ķīlniekiem, un šāda situācija nav pieņemama. VID no savas puses ir aizsācis konstruktīvu dialogu ar nozares asociāciju, tomēr ir skaidrs - kamēr paši darbinieki līdz galam nenovērtēs riskus, turpinot atbalstīt darba devējus nodokļu nemaksāšanā, mūsu iespējas risināt problēmu būs ierobežotas," norāda VID ģenerāldirektore Ilze Cīrule.

Komentējot šodien notiekošos piketus pret "aplokšņu" algām pie sabiedriskās ēdināšanas uzņēmuma "Tokyo City", VID norāda, ka sabiedrības rīcība, aktīvi iestājoties pret "aplokšņu" algām un citu darbinieku tiesību neievērošanu, ir atbalstāma. Ja arvien lielāka sabiedrības daļa paustu šādu nostāju arī ikdienā, tas ilgtermiņā palīdzētu mazināt un izskaust šos pārkāpumus, uzskata VID.

Vladislavs Proškins/ F64 Photo Agency

Ievērojot "Konsultē vispirms" principu, VID aicinājis uzņēmējus veikt precizējumus nodokļu deklarācijās, norādot patieso kopējo darījumu vērtību un veicot papildu maksājumus budžetā.

"Pārbaudes tiks veiktas arī turpmāk, jo diemžēl ne visi uzņēmumi ir gatavi sadarbībai un neatsaucas VID preventīvajiem pasākumiem un aicinājumam pašiem novērst nepilnības sava uzņēmuma grāmatvedības uzskaitē," norāda VID.

Par iespējamiem pārkāpumiem nodokļu jomā VID aicina ikvienu iedzīvotāju rakstīt uz e-pastu "parkapumi@vid.gov.lv", zvanot uz anonīmo VID diennakts bezmaksas uzticības tālruni 80009070 vai izmantojot bezmaksas mobilo aplikāciju "Aizdomīgi darījumi".

Jau ziņots, ka šodien Rīgā pie trīs sabiedriskās ēdināšanas uzņēmuma "Tokyo City" filiālēm notiek pikets "pret aplokšņu algām". Uzņēmums noliedz, ka maksātu algas, pārkāpjot likumu, un pieļauj, ka protests ir konkurentu pasūtījums.

Restorānu "Tokyo City" pārvaldošā uzņēmuma SIA "Restograd" valdes loceklis Dmitrijs Tribuncovs aģentūrai LETA teica, ka viņam nav zināma akcijas organizatore. Viņš pieļāva, ka tas varētu būt kādu konkurentu pasūtījums, taču atteicās precizēt iespējamo konkurentu vai konkurentus.

Tribuncovs arī norādīja, ka piketa aprakstā teiktais par ilgstoši maksātām aplokšņu algām, mazām stundu likmēm, neapmaksātām virsstundām, minimālām sociālajām garantijām un aizdomām par klientu apkrāpšanu nevar tikt attiecināts uz "Tokyo City". "Restograd" vienmēr esot atvērts sadarbībai ar VID.

"Nav noslēpums, ka patlaban VID veic plašas pārbaudes restorānu nozarē, tāpēc esam gatavi sadarboties ar VID, sniedzot nepieciešamo informāciju, ja tas ir nepieciešams," sacīja Tribuncovs.

Restorānu "Tokyo City" vadītājs atzīmēja, ka patlaban vidējā mēnešalga restorānos ir 400 līdz 500 eiro robežās, taču uzņēmums strādā, lai vidējās algas rādītāju paceltu līdz 600 eiro mēnesī.

Kā liecina "Firmas.lv" informācija, "Restograd" apgrozījums pērn bija 2,578 miljoni eiro, bet peļņa - 46 566 eiro. SIA "Restograd" dibināta 2013.gadā, uzņēmuma pamatkapitāls ir 2845 eiro. "Restograd" pieder Krievijā reģistrētam uzņēmuma "Dogma".

VID publiskojamo datu bāzē esošā informācija liecina, ka uzņēmumam "Restograd" uz šī gada 26.augustu nav VID administrēto nodokļu parāda, kas kopsummā pārsniedz 150 eiro. Kopējā nomaksāto nodokļu summa pērn bija 675 030 eiro, tai skaitā 115 780 eiro iedzīvotāju ienākuma nodoklis un 248 840 eiro Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas.